אחרי 250 שנה |

בית החולים היהודי בברלין מפסיק לבצע ברית מילה

ההחלטה מגיעה בעקבות פסיקת בית המשפט בקלן, לפיה מילה שאינה לצורך רפואי אינה חוקית. מנהל מחלקה בביה"ח: "מדובר באסון מפחיד בממדיו"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

בית החולים היהודי בברלין מפסיק לבצע ניתוחי ברית מילה בעקבות פסיקת בית המשפט בקלן מהשבוע שעבר, שקבעה כי הניתוח אינו חוקי. דובר בית החולים מסר כי: "בשל חוסר הבהירות המשפטית, המוסד נאלץ להפסיק עד להודעה חדשה ביצוע של ניתוחי ברית מילה מטעמים דתיים".

מנהל המחלקה הפנימית בבית החולים, כריסטוף גראף, הביע תקווה, עם זאת, כי בקרוב יוכל לשוב לבצע את הניתוחים, אותם הגדיר: "חלק מ-250 שנים של הליכים רפואיים שמבוצעים אצלנו". את החלטת בית המשפט בקלן הגדיר: "אסון מבחינת ההשלכות שלו" ו-"מפחיד בממדיו". בית החולים היהודי בברלין הוא מוסד ותיק ומכובד, שפועל בעיר מאז המאה ה-18 ומקיים גם פעילות אקדמית ענפה. מדי שנה מתבצעים בו כ-300 ניתוחי ברית מילה. שליש מתוכם מטעמים דתיים והיתר מסיבות רפואיות. רובם, עם זאת, אינם מבוצעים בילדים יהודים - אלא במוסלמים.

טקס ברית מילהצילום: אי–פי

"בית החולים היהודי" בברלין הודיע כי כבר ביטל שני ניתוחי ברית מילה, שהיו מתוכננים להתבצע בשבועות הקרובים. גם בית החולים "שריטה" - אחד המוסדות הרפואיים הנחשבים והמפורסמים ביותר בברלין - החליט לנקוט בצעד דומה בעקבות הפסיקה. "אנחנו משהים כעת כל ברית מילה שאינה מטעמים רפואיים, עד שנהיה בטוחים במצב המשפטי", אמר אחמד מגהלי, רופא בכיר בבית החולים. מנתונים שסיפק בית החולים "שריטה", המשמש גם כבית ספר לרפואה, עולה כי ממילא רוב ניתוחי הברית שמבוצעים בו נעשים מטעמים רפואיים ולא דתיים. 

בשבוע שעבר קבע בית המשפט המחוזי בקלן, כי מילה לא רפואית היא "התערבות חמורה ובלתי הפיכה בשלמות הגוף". אנשי דת משלוש הדתות - מוסלמים, יהודים ונוצרים, גינו את החלטת בית המשפט. יו"ר המועצה המרכזית של המוסלמים בגרמניה, איימן מזייק, אמר למגזין "פוקוס" כי הארגון בוחן כעת אפשרות לעתור לבית המשפט לחוקה ולקדם "דיון תקדימי", לדבריו, בנושא. יו"ר המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, דיטר גראומן, אמר למגזין הגרמני, כי "ברית המילה היא דבר אלמנטרי ליהודים מאמינים, ואינה ניתנת למשא ומתן". לדבריו, "אם הפסיקה תקבל תוקף בכל גרמניה, היא תהפוך למדינה היחידה בעולם שאוסרת על ברית מילה". הרב דויד גולדרג, אחד מארבעת המוהלים הפועלים בגרמניה, כינה את החלטת בית המשפט "מזעזעת" ואמר כי היא פוגעת בחופש הדת.

החשמן (קרדינל) של קלן, יואכים מייזנר, הצטרף אף הוא למגנים את הפסיקה, והגדיר אותה כ"התערבות בחופש הדת".

גם שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה, יצא נגד הפסיקה. בראיון ל"בילד" הגרמני, אמר "גרמניה היא מדינה סובלנית וקוסמופוליטית, שבה חופש הדת מושרש, ומסורות דתיות, כמו ברית המילה, מוגנות".

מנגד, יו"ר הארגון הגרמני לסיוע לילדים, גיאורג אהרמן, תומך בהחלטת בית המשפט. "זה סימן ברור לטובת הגנת הילד. העובדה שמדובר במסורת לא אומרת שהדבר טוב", אמר. במקביל, בסקר שביצע "פוקוס" הביע רוב הציבור הגרמני תמיכה באיסור על ברית המילה. 56% תמכו באיסור ו-35% התנגדו לכך וסבורים שיש לאפשר להמשיך את קיומו של הניתוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ