מורסי הושבע לנשיא מצרים: "נסייע לפלסטינים להשיג את זכויותיהם"

הנשיא הנבחר הושבע בבית הדין החוקתי. בנאום באוניברסיטת קהיר הבטיח לשמור על ההסכמים הבינלאומיים ולפעול לסיום שפיכות הדמים בסוריה

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

נשיא מצרים הנבחר, מוחמד מורסי, נכנס אתמול באופן רשמי לתפקידו, לאחר שהושבע בפני בית הדין החוקתי של מצרים. מורסי אמור היה לקבל במסגרת טקס זה את סמכויות השלטון במדינה מידי המועצה הצבאית העליונה. אולם סמכויותיו קוצצו באופן משמעותי על ידי הנהגת הצבא שהודיעה כי הפיקוד על כוחות הביטחון יהיה בידיי הצבא במסגרת התיקון לחוקה.

שלשום נשבע מורסי באופן סמלי בפני ההמונים שהציפו את כיכר א-תחריר, שם נשא נאום לקראת כניסתו לתפקיד. ביום שישי הבטיח לפעול למען מצרים והדגיש כי אינו לובש אפוד מגן. הוא הדגיש את כוחות של העם וכי הוא בא לשרת את רצון העם. בדבריו גם שב וחזר על אי הסכמתו לפגיעה בסמכויות הנשיא. טקס ההשבעה אתמול נעשה כאשר 18 שופטי בית הדין החוקתי סובבים אותו. לאחר ההשבעה המשיך מורסי לאוניברסיטת קהיר שם הציג את עיקרי המדיניות שלו בפני הצמרת המצרית ובכלל זה ראשי המועצה הצבאית העליונה. הוא ברך על הקמתה של "מצרים החדשה והרפובליקה השנייה". לדבריו "היום העם המצרי הניח את היסודות לחיים בכבוד, חירות מלאה ודמוקרטיה אמיתית".

מורסי רמז בנאומו באוניברסיטה כי ישמור על הסכם השלום עם ישראל, אם כי לא הזכיר את ישראל בשמה. הנשיא החדש של מצרים אמר כי ישמור על ההסכמים הבינלאומיים של המדינה. הוא הוסיף כי יסייע לפלסטינים במאמצם לקבל את "הזכויות הלגיטימיות שלהם". עוד הוסיף מורסי כי יפעל לסיום שפיכות הדמים בסוריה. הוא הבטיח כי מצרים תפעל להביא לאחדות לאומית פלסטינית. לדבריו מצרים תשמור על זכויותיהם של כל אזרחיה, בניסיון אולי להרגיע את החששות בקרב המיעוט הנוצרי הקופטי.

הוא הדגיש כי המוסדות הנבחרים של מצרים (הפרלמנט) ישובו לתפקד. הוא גם שיבח את הצבא שלא פגע בהחלטת העם.

בנאום שנשא לפני כן בבית המשפט אמר מורסי: "אנחנו מתחילים את עידן הרפובליקה השנייה. אני מכבד את שלטון החוק ואפעל לשמור על עצמאות מערכת המשפט. אנחנו היום מדינה אזרחית שמכבדת את כל בניה".

השבעתו של נשיא מצרים החדש בבית הדין החוקתי היא למעשה הכניעה הראשונה שלו בפני המועצה הצבאית המצרית, זאת משום שמורסי, ביחד עם צמרת האחים המוסלמים, דרשו להישבע בפני הפרלמנט המצרי, אלא שבתחילת החודש פיזרה אותו המועצה הצבאית ובכך הפכה לרשות המחוקקת של המדינה. האחים המוסלמים מצדם טענו כי חברי הפרלמנט נכחו בנאום באוניברסיטה בקהיר ומורסי למעשה נשבע גם שם בפניהם.

אתמול לאחר נאומו באוניברסיטה, נשא דברים גם בפני הפיקוד הצבאי הבכיר במתקן האימונים הראשי של הצבא. הוא הודיע שם כי הצבא ימשיך לפעול כדי לשמור על ביטחון הפנים של מצרים, עד לשיקומם של כוחות ביטחון הפנים. הדברים נאמרו במהלך טקס צבאי שנועד להביע את אמוני הצבא לנשיא הנבחר.

מורסי, יליד 1951, הצטרף לשורות האחים המוסלמים רק בגיל 29, שנה אחרי שהתחתן עם נג'לא מחמוד ואחרי שסיים את לימודיו לתואר שני בהנדסת מתכות באוניברסיטת קהיר. זמן קצר אחר כך הוא זכה במלגת לימודים באוניברסיטת דרום קליפורניה, שבה קיבל תואר דוקטור בהנדסה שהתמחותו היתה בתחום ההגנה על מנועי מעבורות חלל. עם סיום לימודיו הוא לימד בקליפורניה עד שנת 1985, שעה שחזר למצרים למשרת הוראה באוניברסיטת זקאזיק, שבה לימד עד 2010.

המועצה הצבאית העליונה במצרים, קבעה כי בניגוד לעמדת האחים המוסלמים, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי יכהן כשר ההגנה בממשלה הבאה. מההחלטה עולה שטנטאווי, שכיהן כראש המועצה הצבאית העליונה וכמחליף הזמני של חוסני מובארק אחרי הדחתו, יהיה גם המפקד העליון של הכוחות המזויינים.

ההודעה של המועצה הצבאית העליונה הגיעה בעקבות המתיחות האחרונה עם האחים המוסלמים סביב סמכויות הנשיא ודרישת תנועת האחים, שמועמדה מוחמד מורסי נבחר השבוע לנשיא המדינה, לבטל את התיקון בחוקה שלוקח את סמכויות הנשיא ומעבירן לידי המועצה הצבאית.

המועצה הסבירה אמש בהודעתה כי אין בכוונתה לחזור בה מהתיקון לחוקה, בעוד הגנרל מוחמד אל-עסאר חבר המועצה הצבאית, הודיע בראיון טלוויזיוני כי הגנרל טנטאווי יכהן כשר ההגנה. עסאר ציין, כי ב-30 ביוני כל סמכויות השלטון יועברו לידי הנשיא, אך עדיין לא ברור אילו סמכויות נוספות הצבא יעדיף שלא להעביר.

מוחמד מורסי והגנרל חוסיין טנטאווי בטקס הענקת פרס צבאי לנשיא הנבחר, אתמול. מורסי שיבח את הצבא על חלקו במהפכהצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ