סין חסמה את אתר בלומברג, לאחר שפרסם כתבה על הנשיא הבא

הגישה לאתר בלומברג מסין נחסמה לאחר שפרסם ידיעה על נכסיה של משפחתו של שי ג'ינפינג, שיתמנה בקרוב לנשיא

טניה ברניגאן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טניה ברניגאן, גרדיאן

סין חסמה כפי הנראה את הגישה לאתר האינטרנט של חברת בלומברג, אחרי שהתפרסמו בו פרטים על נכסיהם של קרובי משפחתו של שי ג'ינפינג, שצפוי להיות הנשיא הבא. ג'ינפינג עתיד להתמנות בחודשים הקרובים לתפקיד מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית, ובאביב הבא לנשיא סין. הידיעה באתר בלומברג לא קשרה בין הנכסים לשי, לאשתו או לבתם, ואולם ציינה כי בבעלותה של משפחתו המורחבת מבני פאר בהונג-קונג, וכי השקיעה מיליונים רבים בחברות שונות. עוד הופיע בידיעה כי לא נמצא שום פגם בהתנהלותם של שי וקרוביו, ואין כל ראיה לכך שהוא פעל לקידום אינטרסים עסקיים של משפחתו.

ואולם, סין אינה רואה בעין יפה חשיפה של פרטים הקשורים למשפחותיהם של מנהיגיה, ובימים אלה מתנהל דיון ציבורי ער העוסק בקשר שבין הון לשלטון. כל זאת, על רקע נפילתו של מזכיר המפלגה הקומוניסטית לשעבר, בו שילאי, שמשפחתו המורחבת צברה נכסים בשווי של יותר מ‑136 מיליון דולר, זאת על פי תחקיר קודם של חב' בלומברג."אין כרגע גישה בסין לאתר שלנו, Bloomberg.com. אנו סבורים כי מדובר בתגובה של ממשלת סין לידיעה שפרסמנו היום", אמרה בלינה טאן, דוברת חב' בלומברג באסיה.

שי, הידוע כ"נסיך" פוליטי, בהיותו בנו של ותיק המפלגה הקומוניסטית שי ז'ונגשון, נחשב פוליטיקאי נקי כפיים. במסר שהועבר בין גורמים בשרות החוץ של ארה"ב ב‑2009 ופורסם באתר ויקיליקס, צוטט מכר ותיק שלו, אשר ציין כי כסף אינו הגורם המניע את שי, וכי הוא "הביע שאט נפש מגל השחיתות הסוחף את חברה הסינית".

הדו"ח שהתפרסם באתר בלומברג ציין כי מרבית הנכסים האמורים נמצאים בבעלות אחותו הגדולה של שי, צ'י צ'יאוצ'יאו, בידי בעלה, דנג ג'יאגוי ובידי בתה של צ'י, ז'אנג יאנאן. החוק הסיני מחייב בעלי משרות ציבוריות בסין לדווח לרשויות על הכנסתם , כמו גם מידע הנוגע למשפחתם הקרובה.

שי ג'ינפינגצילום: תצלום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ