איראן: המערב לא מעוניין בפתרון משבר הגרעין

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מעצמות המערב הנושאות ונותנות עם איראן בעניין תוכנית הגרעין שלה "לא הפגינו די רצינות" בניסיון למנוע את המתיחות הגוברת בינן ובין הרפובליקה האיסלאמית, כך אמר ביום שישי שגריר איראן באו"ם, מוחמד חזאי.

בתחילת החודש ניהלה איראן דיונים אינטנסיביים בסוגיית הגרעין עם חמשת החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם ועם גרמניה (הגוף המכונה P5+1), אולם לא נרשמה פריצת דרך בשיחות. "ברור לנו שכמה חברות ב-P5+1 אינן מביעות נכונות ורצינות כנות במאמץ למציאת פתרון מסיבות שונות", אמר השגריר חזאי בהודעה לעיתונות. "אם השיחות לא יתנהלו כפי שהן אמורות להתנהל, נגיע שוב למבוי סתום", הוסיף חזאי, "ארה"ב וכמה ממדינות אירופה הודיעו שיגבירו את הלחץ ואת הסנקציות, וזה מעיד על אי-נכונות לנהל אתנו דיאלוג משמעותי".

הסכסוך בין איראן למעצמות המערב ובעלות בריתן בסוגיית הגרעין האיראני נמשך זה עשור. טהראן מכחישה שבכוונתה להשיג פצצת גרעין. השיחות הכושלות במוסקווה, לפני כפחות משבועיים, היו הסבב השלישי במשא ומתן, שהתחדש לאחר הפסקה של 15 חודשים. בתקופה זו הפעיל המערב לחץ על איראן באמצעות סדרת סנקציות, וישראל חזרה על איומיה להפציץ את אתרי הגרעין של איראן, אם המאמצים הדיפלומטיים ייכשלו, וטהראן תמשיך במאמציה לפתח פצצה גרעינית.

בעלי תפקידים איראנים חוזרים ודורשים הקלה בסנקציות והכרה בזכותה של איראן להעשיר אורניום, תנאים שארה"ב והאיחוד האירופי אינם מוכנים לקבל. חזאי שוב חזר על דרישות אלו ביום שישי. כמו כן, הוא ציין את הסכסוך בסוריה. ארה"ב והאיחוד האירופי מאשימים את איראן בכך שהיא תומכת צבאית בנשיא בשאר אסד, במאבקו באופוזיציה שהולכת ומתחמשת. לדברי חזאי, אי-שיתופה של איראן בשיחות ז'נווה בעניין סוריה, שמקיימות המעצמות ושחקניות המפתח באזור ביוזמת המתווך מטעם האו"ם קופי אנאן, מוכיחה כי אין בכוונתן לפתור את המשבר באמת. "עליהן להביא בחשבון את כוחה ואת השפעתה של איראן באזור", הדגיש חזאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ