אי-פי

בועידת ז'נווה קיבלה את תוכנית השלום לסוריה בחסות האו"ם, אולם השאירה פתוחה את האפשרות אם בשאר אסד, הנשיא הנוכחי, יוכל להיות חלק מהממשלה הזמנית.

ארה"ב נסוגה מדרישתה שלא לכלול את הנשיא אסד, מתוך תקווה שוויתור זה יעודד את רוסיה ללחוץ ביתר שאת על בעלת בריתה משכבר, לשים קץ לדיכוי האלים, שלדברי האופוזיציה הסורית הביא למותם של יותר מ 14 אלף בני אדם. מוסקווה סירבה לתמוך בהצעה שקראה לאסד לפרוש, בטענה כי זרים אינם רשאים להורות על פתרון פוליטי לסוריה.

קופי אנאן, השליח לסוריה, אמר בעקבות השיחות כי "העם הסורי הוא זה שצריך להגיע להסכם פוליטי". "אני בספק אם הסורים, שנלחמו קשה כל כך על עצמאותם... יבחרו באנשים עם דם על ידיהם למנהיגיהם", אמר.

אנאן הזהיר קודם לכן את החברות הקבועות במועצת הביטחון - בריטניה, סין, צרפת, רוסיה וארה"ב - שאם ייכשלו השיחות שנערכות בחסות האו"ם בג'נבה, יתפתח משבר בינלאומי חמור, שעלול להצית אלימות ברחבי האזור ולהקים חזית טרור חדשה. "ההיסטוריה היא שופט מחמיר, והיא תשפוט אותנו בקשיחות אם יתברר כי איננו מסוגלים לבחור בדרך הנכונה היום".

נדמה כי בדבריו התכוון במיוחד לרוסיה, בעלת בריתה העיקרית של סוריה, מגינתה וספקית הנשק שלה. ארה"ב עמדה בנחישות על דרישתה, שאסד לא יורשה לעמוד בראש ממשלת המעבר, וטענה כי קטנים הסיכויים שהאופוזציה הסורית תסכים לכל תוכנית שאינה אומרת במפורש שעל אסד להתפטר.

אנאן אמר למשתתפים כי. "יש בנוכחותכם כאן היום כדי לרמוז על הכוונה להוכיח מנהיגות. אבל האם אתם,מסוגלים להשלים את המהלך?", שאל אנאן. מזכ"ל האו"ם לשעבר הוסיף כי "כפי שהמצב נמשך עד היום, אנחנו לא עוזרים לאיש. הבה נשבור את המגמה הזאת ונתחיל להביא תועלת".

לבד מהמעצמות, השתתפו בשיחות טורקיה ושלוש מדינות ערב המייצגות קבוצות בתוך הליגה הערבית. איראן וסעודיה, שתי שחקניות ראשיות בזירה, לא הוזמנו. הרוסים התנגדו להשתתפות הסעודים, התומכים באופוזיציה הסורית, ואילו ארה"ב התנגדה לשיתופה של איראן, התומכת במשטרו של אסד

שליח האו"ם לסוריה קופי אנאן ושר החוץ הרוסי סרגיי לוורוב, בסוף השבוע בז'נווהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ