הרוסים מואשמים במעורבות בהפלת המטוס הטורקי בסוריה

ה"סאנדיי טיימס" מדווח הבוקר כי מקורות במזרח התיכון, בהם בחיל האוויר הישראלי, סבורים כי הפלת המטוס הטורקי היתה מסר מרוסיה לנאט"ו

הארץ
הארץ

טכנאים רוסים מילאו תפקיד מפתח ביירוט והפלת המטוס הטורקי בשבוע שעבר באמצעות טילי נ"מ סוריים – כך מדווח הבוקר ה"סאנדיי טיימס" הבריטי. העיתון מצטט מקורות דיפלומטיים במזרח התיכון לפיהם ההחלטה על השמדת המטוס הטורקי התקבלה ברגע, ונועדה להיות אזהרה לנאט"ו שלא להתערב במלחמת האזרחים הסורית.

אובדן המטוס, שיוצר בארה"ב, הוביל למתח בין וושינגטון לאנקרה בשל הלחץ הפוליטי שהופעל על הטורקים להגיב, ותגבורת צבאית טורקית נשלחה בשבוע שעבר לאזור הגבול עם סוריה. דמשק מצידה הגיבה בשליחת שתי חטיבות טנקים לגבול.

ה"טיימס" מצטט טענות של מקורות באופוזיציה לפיהם בתור לקוחה ותיקה של ברית המועצות, סוריה רכשה מערכות הגנה אווירית מתוחכמות ממוסקווה בארבעת העשורים האחרונים, והיא ככל הנראה חברתו האחרונה של הנשיא פוטין בעולם הערבי.

חיילים בצבא סוריה ליד דמשק, ארכיוןצילום: אי–פי

"בהחלט יש על זה טביעות אצבע רוסיות", אמר לעיתון דיפלומט, שסיכם את המסר הרוסי: "סוריה אינה לוב ומול כל ניסיון לכפות 'סגר אווירי' מעל סוריה תעמוד אחת ממערכות ההגנה האווירית המאיימות ביותר בעולם, ותגבה מכל תוקף מחיר יקר".

על פי הדיווח, דיפלומטים טוענים כי מומחים רוסים, שאימנו את הסורים בשימוש במערכות שסיפקו להם, עדיין מוצבים בבסיסים שונים, ובין היתר גם במרכזים השולטים בסוללות הטילים. "אנחנו לא צריכים להיות מופתעים מכך שהמומחים הרוסים הללו, גם אם הם לא לחצו על הכפתור, הם לפחות היו לצידם של הקצינים הסורים שכן עשו זאת", אמר לעיתון מקור בחיל האוויר הישראלי.

לטענת הטורקים, המטוס היה במשימת אימונים שגרתית לבחינת מערך ההגנה האווירי של טורקיה במזרח הים התיכון, וטס צפונה במקביל לקו החוף הסורי. בדיווח בעיתון הורייט שהתבסס על מקורות צבאיים, נאמר כי המודיעין הטורקי האזין לקשר של חיל האוויר הסורי ושמע אותם מזהים את מטוס הפאנטום כטורקי.

התקשורת הרוסית מצדה דיווחה כי המטוס בחן את המרחב האווירי הסורי בשמה של נאט"ו, וכי הטורקים האזינו לרדיו ולתקשורת האלקטרונית של הסורים והעבירו את המידע לחברות נאט"ו. לדברי ה"טיימס", שתי הטענות סבירות.

במקביל, שרת החוץ האמריקאית, הילארי קלינטון, תמכה אתמול בנחרצות בתוכנית הבינלאומית החדשה להחלפת השלטון בסוריה. לדבריה, המהלך ישלח מסר ברור לנשיא אסד שעליו להתפטר. "מה שעשינו כאן הוא להסיר את האשליה שהוא ואלו שדם על ידיהם יכולים להישאר בשלטון", אמרה אתמול קלינטון במסיבת עיתונאים בז'נבה שנערכה לאחר שהמתווך מטעם האו"ם, קופי ענאן, הודיע שהמעצמות ובהן רוסיה וארצות הברית הגיעו להסכם הקורא לממשלת אחדות לתפוש את השלטון בסוריה. "אסד עדיין יצטרך ללכת", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ