דיווח: אל-קאעדה מתכנן לרסק מטוס במשחקים האולימפיים

לפי הדיווח בסאנדיי טיימס, גויס למשימה אזרח נורווגי מוסלמי שאמור לחטוף מטוס נוסעים אמריקאי ולרסק אותו במשימת התאבדות בלונדון

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

השלוחה של ארגון אל-קאעדה בחצי-האי ערב מתכננת לבצע פיגוע טרור במהלך המשחקים האולימפיים בלונדון שיחלו בסוף החודש. לדברי דיווח הבוקר בסנדיי טיימס המצטט שרותי מודיעין, שלוחת אל-קאעדה גייסה לשורותיה אזרח נורווגי מוסלמי האמור לחטוף מטוס נוסעים אמריקאי ולרסק אותו במשימת התאבדות. עוד לא ברור, מלבד התזמון, האם לפעולה יש קשר ישיר לאחד האתרים האולימפיים.

אל-קאעדה בחצי האי ערב (AQAP) מעורבת במספר ניסיונות לבצע פיגועי ראווה גדולים על מטרות מערביות. ראש שירות ביטחון הפנים הבריטי (MI5) ג'ונתן אוואנס, אמר בהופעה פומבית נדירה בשבוע שעבר, ש"המשחקים האולימפיים הם לא מטרה קלה והעבודה שסיכלנו תוכניות טרור רבות, כאן וברחבי העולם בשנים האחרונות, מדגימה שבריטניה כולה אינה מטרה נוחה". למרות ההצלחה בסיכול טרור, הזהיר אוואנס שב"חדרים אחוריים ובמכוניות ברחובות המדינה, אין מחסור באנשים המדברים על רצונם לבצע כאן התקפות טרור" ודיבר על האיום של אזרחים מערביים מוסלמים העוברים תהליך של הקצנה ואימונים במדינות כמו תימן או סודאן וחוזרים אחר כך למערב לבצע פיגועים.

על פי הגורמים המצוטטים בסנדיי טיימס, מדובר באזרח נורווגי בשנות השלושים לחייו, הנושא את השם אבו עבד אל-רחמן, שהמיר את דתו ב-2008 ונמצא בחודשים האחרונים בבסיסי אימונים של אל-קאעדה בתימן. היו לאחרונה מספר דיווחים על אזרחים מערביים שהצטרפו לאל-קאעדה המעורבים בלחימה נגד שירותי הביטחון הנתמכים על ידי המערב. ארגוני המודיעין חוששים שאל-קאעדה ינסו לנצל את העובדה שלנורווגי יש תיק "נקי" ושהוא יכול לנסוע ברחבי אירופה כמעט ללא הגבלות. כ-600 אלף אנשים צפויים לקבל אישורים להיכנס לאזור האולימפי בלונדון, בנוסף למיליוני תיירים אחרים האמורים לנחות בלונדון בחודש הקרוב.

תרגיל צבאי בלונדון, בינואר השנהצילום: אי-פי

נמלי התעופה בבריטניה סובלים ממחסור חמור של אנשי ביטחון לתחנות ביוקרת הגבולות והרשויות הביעו חשש ש"יוצפו” בשבועות הקרובים ושנכנסים רבים לא יעברו ביקורת ביטחונית ראויה.

כחלק מההיערכות הביטחונית לאולימפיאדה, נלקח בחשבון גם האיום האווירי. סוללות טילי נ”מ הוצבו בשטחים פתוחים ועל גגות בתי דירות ברחבי לונדון. רביעייה של מטוסי קרב מדגם יורופייטר הוצבו בשדה תעופה סמוך לבירה וצלפים הוכשרו לירות מתוך מסוקים על כלי טיס קלים. המסוקים ימריאו מספינת מלחמה שתשוט בנהר התמזה. ראש הממשלה דיויד קמרון יאשר באופן אישי הפלה של מטוס נוסעים שיש חשד לגביו שנמצא במסלול התאבדות-התרסקות. ההכנות גרמו גם לביקורת ציבורית, במיוחד מדיירי מגדלים עליהם הוצבו סוללות טילים שמתכוונים לעתור לבית המשפט להסרתם.

לא ברור אם יש קשר ישיר בין התכנונים לבין המשחקים האולימפיים או שמא מדובר רק בתזמון. בכל מקרה, הפיגוע אמור להתבצע בתקופה בה נמצאים ארגוני המודיעין המערביים בכוננות עליונה. האולימפיאדה נערכת בזמן שהכאוס בתימן גובר, ועימו אי-הוודאות בסעודיה, לנוכח מחלתו של המלך עבדאללה ובמקביל קריסתם של השיחות על תוכנית הגרעין האיראנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ