שופט דחה חוק שחתר להפסיק הפלות במיסיסיפי

החוק, שנדחה עד שימוע בעניינו, הקשה על תנאי קבלת הרשיון לביצוע הפסקת הריון, והיה מביא ככל הנראה לסגירתה של מרפאת ההפלות היחידה במדינה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

שופט פדרלי בארה"ב חסם זמנית חוק חדש שנכנס לתוקף אתמול (שני), ועשוי היה להביא לסגירתה של המרפאה היחידה שמבצעת הפסקת הריון. מתנגדי החוק אומרים כי בשל החלתו ייאלצו נשים מאחת המדינות העניות בארה"ב לנסוע שעות כדי לבצע הפלה במסגרת החוק, או שייכפה עליהן להמשיך בהיריון לא רצוי. השופט הוסיף כי ייערך שימוע ב-11 ביולי שבו יוחלט אם להמשיך לחסום את החוק לתקופה ארוכה יותר

גורמים בכירים אומרים כי מטרתו של החוק היא צמצום ההפלות. המושל הרפובליקאי פיל בריאנט טוען שברצונו להפוך את מיסיסיפי למדינה "נקייה מהפלות". התומכים בזכות ההפלות פנו לבית המשפט וביקשו לעכב זמנית את החלת החוק, אולם בית המשפט טרם הגיב.

החוק דורש שמבצע הפלות במרפאה היחידה במדינה יהיה רופא שרשאי לאשפז חולים בבית החולים המקומי. הרשאה כזו קשה להשגה, ומהמרפאה נמסר כי ההוראה נועדה להביא לסגירתה. בטי תומפסון, דוברת מטעם המרפאה, אמרה כי שני הרופאים שמבצעים הפלות במרפאה מגיעים ממדינות אחרות.

מפגינה נגד הפלות, בנובמבר 2011צילום: בלומברג

מישל מובאהד עורכת דין מטעם "הזכות להוליד", מייצגת את המרפאה. לדבריה, כמהמדינות ובהן מיסיסיפי, קנזס ואוקלהומה, ניסו בשנים האחרונות לפעול למניעת הפלות."המחוקקים ונבחרי המדינה אינם מסתירים את כוונותיהם. הם אומרים בגלוי שהחוק נועד לסגור את מרפאת ההפלות האחרונה במדינה", אמרה מובאהד.

המצדדים בחוק החדש אמרו כי לדעתם, עדיף לאישה שעברה הפלה וסובלת מסיבוכים, להגיע לבית החולים בלוויית הרופא שביצע את ההפלה, ולא לקבל טיפול מרופא אחר. אולם מהמרפאה נמסר כי הרשאת אשפוז אינה נחוצה, כיוון שסיבוכים כתוצאה מהפלה הם נדירים.

בשבוע שעבר התייצבו עשרות בני אדם בחזית מרפאת ההפלות, שרו מזמורים והתפללו כדי שהמרפאה תפסיק לפעול. בין הנוכחים היתה פטרישה פרייזר שהחזיקה בובת עובר בן 12 שבועות, שאורכה כחמישה ס"מ. "הכל כאן קשור לכסף", אמרה.

באתר מחלקת הבריאות במיסיסיפי נאמר כי 2,297 הפלות, שהוגדרו כ"סיום הריון מתוכנן" בוצעו במיסיסיפי ב 2010. רוב הנשים (2,251) היו תושבות מיסיסיפי. באתר לא נאמר כמה מההפלות בוצעו במרפאה וכמה בבתי חולים או במרפאות פרטיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ