איסלאמיסטים החריבו אתרי מורשת עולמית בטימבוקטו

ארגון אנסאר דיין, שתומך בכינון חוקי השריעה במאלי, חיבל בקברים מוסלמים סופיים, באזור שאונסק"ו כלל ברשימת האתרים בסכנה

אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אי-פי

לוחמים איסלאמיים קיצונים הקשורים לארגון אל-קאעדה, החריבו אתמול (שבת) בטימבוקטו קברים המוגדרים בידי אונסק"ו כאתרי מורשת עולמית. כך דיווחו מקורות באו"ם ותושבי העיר. אירינה בוקובה, העומדת בראש סוכנות החינוך, התרבות והמדע של האו"ם, התייחסה בדו"ח לידיעות שעל פיהן האיסלאמיסטים, השייכים לקבוצת אנסאר דיין, הדוגלת בכינון נוקשה של השריעה, החריבו אתרי קבורה מוסלמיים סופיים בני מאות שנים בסידי מחמוד, סידי, מוכתר, ואלפה מויה.

לדברי תושב העיר, עלי יאטארה, האיסלאמיסטים התחילו לחבל בקברי הקדושים המוסלמים באתי חפירה. לדבריו, מדובר בתגובה להודעת אונסק"ו ביום חמישי שהחליט לכלול את הקברים ברשימת "אתרי מורשת הנמצאים בסכנה".

יאטארה אמר עוד שתושבי המקום מתכוונים להשיב מלחמה. "צעירי טימבוקטו יגמלו על פעולות חילול הקברים של קדושינו; נילחם במקלות ובאבנים נגד כלי הנשק של האיסלאמיסטים". סוכנות התרבות של האו"ם קראה להפסיק מיד את פעולות ההרס של הקברים המוסלמיים הקדושים.

מבנה היסטורי בטימבוקטוצילום: רויטרס

בוקובה קראה ל"כל המעורבים בסכסוך לחדול מהמעשים הנוראים והבלתי הפיכים". בדיון שקיים בסנט פטרבורג שברוסיה ביום חמישי, החליט הוועד לאתרי מורשת עולמית של אונסק"ו להיענות לבקשת ממשלת מאלי ולכלול את אתרי הקבורה בטימבוקטו ברשימה האתרים הנמצאים בסכנה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ