התלמידים הסינים כוססים ציפורניים

"גאוקאו", או בחינת הכניסה למכללות, נחשב למבחן החשוב ביותר שאזרח סיני יכול לגשת אליו. הצעירים והצעירות ממתינים לתוצאות כמו לתוצאות הגרלת הלוטו

אדוארד וונג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארד וונג, ניו יורק טיימס

מיליוני תלמידים ברחבי סין, כולם בוגרי תיכון, ניסו בימים האחרונים לטלפן ל"קווים חמים" או ישבו וכססו ציפורניים מול המחשב, כאילו המתינו לתוצאות הגרלת הלוטו. "המספר" אותו רצו כולם לראות או לשמוע הוא תוצאת המבחן החשוב ביותר שאזרח סיני יכול לגשת אליו. "גאוקאו", או בחינת הכניסה למכללה. בוגרי התיכונים נבחנו במשך יומיים-שלושה בתחילת יוני. כעת לאחר שהתוצאות נקבעו ופורסמו בכל אזור בנפרד, החל השלב האחרון, קרי בחירת המכללות, תהליך עמום שמתמשך מסוף יוני עד לתחילת יולי.

במדינה שבה יש לחינוך חשיבות רבה, הציון שמקבל תלמיד לאחר ימי בחינות עם תום לימודיו בתיכון, נחשב כציון שקובע את העתיד. הציון אינו רק קובע אם מישהו יגיע לאוניברסיטה, אלא גם לאיזו מהן. מדובר בבחירה שלדעת סינים רבים היא בעלת חשיבות עצומה לגבי הקריירה העתידית של הנבחן.

אולם באחרונה התלהטו הוויכוחים לגבי ערכה וחשיבותה של הבחינה. מתנגדיה אומרים שהיא מקדמת לימוד תוך שינון, הנפוץ בסין, שפוגם ביצירתיות. הבחינה גורמת לחץ פסיכולוגי רב על התלמידים, במיוחד בהתחשב בכך שרובם נמצאים בשנה האחרונה בתיכון. באופן עקרוני מעדיפה המערכת תלמידים שהם בנים למשפחות אמידות ואשר מגיעים מערים גדולות, על אף שהכוונה היתה להעניק סיכוי שווה לכולם.

מיליונים משתתפים בבחירותצילום: אי–פי

בחודש שעבר שודר בתוכנית אירוח פופולארית של ז'ונג שאן קטע, סרטון בן 12 דקות שבו הביעו התנגדות לבחינה המדוברת. הקטע עורר זעם רב בקרב הצופים, בעיקר נגד הבחינה, אולם גם נגד מערכת החינוך הסינית. סרטון נוסף שזכה לצפיות רבות באינטרנט הראה תלמידים מחוברים לעירוי של חומצות אמיניות (בונות חלבונים) בזמן שלמדו למבחן.

אולם, הסיפור המזעזע ביותר היה של ליו צ'ינג, תלמידה משיאן שבמחוז שאנשי, שמשפחתה ומוריה העלימו ממנה במשך חודשיים את העובדה שאביה מת, כדי לא לגרום לה צער שיפריע לה להתכונן לבחינה. את החדשות על מות אביה קיבלה ליו רק לאחר שעברה את הבחינה.

מבחני הסטנדרט נחשבים שגרתיים בעולם. הורים ותלמידים במדינות כארה"ב, בריטניה וצרפת מתלוננים גם הם על החשיבות והמשקל הרב שמעניקות האוניברסיטאות למבחנים אלה. אולם, תהליך הקבלה במדינות אלה נחשב גמיש יותר מאשר במדינות אסיאתיות. הדגש שמושם על בחינות הכניסה בסין, דרום קוריאה ויפאן מעורר פחדים ותסכול, וגורם להורים בעלי אמצעים לחפש דרכים כדי לשלוח את ילדיהם ללמוד בחו"ל.

גם המצדדים בשיטת המבחן מודים כי רמת החרדה של התלמידים גבוהה להחריד. בתי ספר רבים בסין מקדישים את שנת הלימודים האחרונה בתיכון לשינון לקראת המבחן. תלמידים סיפרו על 13 שעות לימוד ביום, ואחד ציין שהוריו שכרו עבורו דירה סמוך לבית הספר כדי שלא יבזבז זמן בנסיעות לבית הוריו.

על פי סוכנות הידיעות שינחואה, 75% מ-9.15 מיליון התלמידים שנבחנו השנה יתקבלו לאוניברסיטאות בסין. לאחר קבלת התוצאות, מעבירים התלמידים לפקידי משרד החינוך רשימת אוניברסיטאות בהן היו רוצים ללמוד. אנשי המינהלה באוניברסיטאות בודקים את ציוני התלמידים ומחליטים אם לקבלם לשנת הלימודים הבאה.

כתוצאה מהתחרותיות, בכל שנה מתגלים מעשי הונאה שערורייתיים. שיטה נפוצה להצליח בבחינה היתה לשכור אדם דומה שיעבור את הבחינה במקום התלמיד. כעת נדרשים התלמידים במחוזות רבים להזדהות באמצעות טביעות אצבע. ב 2008 נתפסו שלוש תלמידות שהסתירו מצלמות בחזיותיהן, במטרה לשדר צילומים לאנשים מחוץ לבניין, כדי שיעבירו אליה את התשובות הנכונות. בחודש שעבר נתפסו כמה עשרות תלמידים במחוז הובאי שהשתמשו בצגים אלקטרוניים דמויי מחקים (במחיר של 2,500 דולר ליחידה), שעליהם קיבלו התלמידים את התשובות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ