מושל חדש, צרות ישנות

תושבי הונג קונג סובלים מפערים חברתיים שהולכים וגדלים, ומביעים את מחאתם בהפגנות ענק. היום אחד מהם הפריע לטקס ההשבעה של המושל החדש

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

15 שנה לאחר שסין קיבלה על עצמה את השליטה על הונג קונג, לאחר יותר ממאה שנות שלטון בריטי, ניכרים סימנים של חוסר שביעות רצון אצל תושבי המרכז הפיננסי, בשל המצב הכלכלי והפערים החברתיים הגדלים. אלפי בני אדם יצאו היום (ראשון), יום השנה להעברת השלטון מבריטניה לסין למחות נגד מדינת האם. באותה עת, התקיים טקס ההשבעה של המושל החדש, המיליונר לאונג צ'ון-יינג, בנוכחותו של נשיא סין, הו ג'ינטאו.

המפגינים התעמתו עם המשטרה, ואחד מהם אף ניסה להפריע להו במהלך נאומו בטקס ההשבעה. הוא ניסה להפסיק את דברי הנשיא וסולק מהמקום בידי מאבטחים. האיש הניף דגל קטן וקרא סיסמאות שבהן תבע מהנהגת סין לגנות את דיכויים האלים של מפגינים כיכר טיינאנמן ב-1989. לפני שסולק בידי אנשי הביטחון, הוא גם הספיק לדרוש לשים קץ לשלטון החד מפלגתי בסין. הו התעלם מדבריו והמשיך לקרוא את נאומו, אבל התקרית העיבה על מה שהיה אמור להיות ביקור מתוכנן בקפידה להידוק הקשרים בין הונג קונג ליבשת האם.

לאונג, מיליונר בן 57 ובנו של קצין משטרה, מחליף את דונלד צ'אנג, שנכנס לתפקידו ב-2005 ואינו רשאי להתמודד לכהונה נוספת. לאונג מתחיל את כהונתו על רקע הזעם הציבורי מהפער החברתי המעמיק, הזינוק במחירי נדל"ן מרקיעי שחקים והשפעתה הגוברת של סין בהונג קונג. אבל לאונג, המתכנן להחיל רפורמות חברתיות, עלול להתקשות בהגשמתן, היות שהוא נכנס לתפקידו עם שיעור תמיכה ציבורית נמוך בהרבה מקודמיו, בעקבות שערוריית שחיתות הנוגעת לתוספות בנייה בלתי חוקיות באחוזתו והתמרמרות הציבור הגוברת.

הפגנות נגד המושל החדש, היוםצילום: רויטרס

לאונג מונה לתפקידו במארס, לאחר שקיבל את קולות נציגי אליטות עסקים שהצביעו לרוב כדי לרצות את בייג'ין. הקריאות לדמוקרטיה גברו בשל האופן שבו קיבל את משרתו ושערוריות השחיתות שבהן מעורב קודמו. תושבי הונג קונג חוששים שהשיטה הפוליטית המיושמת בהונג קונג מ 1 ביולי 1997, נותנת בידי אילי הון השפעה רבה מדי על גורמי ממשל בכירים.

בייג'ין התחייבה לאפשר לתושבי הונג קונג לבחור את מנהיגם ב-2017 ואת כל מחוקקיה ב 2020, אבל נכון להיום לא הוכנה מפת דרכים לכך. פעילי דמוקרטיה אמורים לקיים צעדת מחאה נוספת שבה צפויים להשתתף רבבות בני אדם. האירוע השנתי צוין בפעם הראשונה ב-2003, כאשר חצי מיליון בני אדם יצאו לרחובות כדי למחות נגד חוק נגד פעילות חתרנית, שנגנז בהמשך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ