אי-פי
רויטרס

איראן מתכוונת לקיים השבוע במרכז המדינה תרגיל צבאי שבו יתורגלו, בין היתר, מערכות להגנה אווירית וסוללות טילי קרקע-קרקע. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות אירנ"ה, התמרונים הצבאיים ייפתחו מחר (שני) ויימשכו שלושה ימים. 

לדברי בכיר במערך ההגנה האווירית האיראני, הגנרל עמי עלי חג'יזדה, במהלך התרגיל יירו טילים לעבר בסיסים שנבנו על פי דגמי בסיסים של צבאות זרים. חג'יזדה הוסיף כי התמרון נועד "לבדוק את הדיוק והיעילות של ראשי הנפץ ושל מערכות ההפעלה במערך הטילים. לאיראן מגוון רחב של טילים בליסטיים ובראשם הטיל "שיהאב 3", המסוגל לפגוע במטרות במרחק של עד 2,000 ק"מ, ובהן ישראל ומדינות דרום אירופה.

הודעתה של איראן באה ביום שבו נכנס לתוקפו אמברגו הנפט שהטיל עליה האיחד האירופי. בהתייחס לאמרגו, צוטט היום נגיד הבנק המרכזי האיראני, מחמוד בהמאני, כי ארצו "לא תשב בחיבוק ידיים" וכי יש בידיה רזרבות מט"ח בהיקף של 150 מיליארד דולר כדי לממן את צרכי הייבוא שלה. "אנו מיישמים תוכניות שנועדו להתמודד עם הסנקציות. ניאבק במדיניות הנבזית הזו", צוטט בהמאני בסוכנות הידיעות "מהר".

בית זיקוק באיראן. הנפט מהווה 80% מהכנסותיה של איראן צילום: אי–פי

האמברגו שהטילו 27 חברות האיחוד האירופי נועד להגביר את הלחץ הכלכלי על טהראן, לנוכח המבוי הסתום בשיחות הגרעין המתקיימות בינה לבין חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה. איראן היא מפיקת הנפט השנייה בגודלה בארגון אופ"ק ו-80% מהכנסותיה באות ממכירת נפט גולמי.

על רקע צניחת מחירי הנפט בשבועות האחרונים, קרא שר הנפט של איראן, רוסטאם קאסמי, לכינוס חירום של חברות אופ"ק. אחרי העליות של השבוע שעבר, נרשמה בסוף השבוע מגמה מעורבת במסחר בנפט ומחירה של חבית מסוג ברנט נסחרה סביב 98 דולר. מדד החוזים עתידיים על מחירי נפט רשם ברבעון האחרון את הירידה החדה ביותר מאז הרבעון האחרון של 2008, וזאת בשל ביקוש נועט, היצע גדול וחששות כלכליים להחרפת המשבר העולמי.

לדברי קאסמי, בכינוס אופ"ק האחרון הוסכם כי "במקרה של ירידת מחירים מתחת ל 100 דולר לחבית, יתפרש הדבר כמשבר המחייב דיון חירום". קאסמי הזהיר שאם מדינות אופ"ק לא יעמדו בתקרת הפקת הנפט שנקבעה, יערער הדבר את שוק הנפט.

הבית הלבן בירך הערב על הטלת אמברגו הנפט מצד האיחוד האירופי ומסר כי מדובר ב"צעד חיוני" לפיתרון המשבר סביב תוכנית הגרעין האיראנית בדרכי שלום. דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, אמר כי לאיראן תהיה השבוע הזדמנות נוספת להביא להתקדמות בשיחות סביב תוכנית הגרעין שלה במסגרת סבב השיחות שיתקיים באיסטנבול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ