במלאות 15 שנה לחילופי השלטון: רבבות הפגינו בהונג קונג נגד סין

אחד המפגינים הפריע לנאומו של נשיא סין בטקס החלפת המושל, וקרא לסיום השלטון הקומוניסטי במדינה

קווין דרו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קווין דרו

ניו יורק טיימס

חמש עשרה שנה אחרי שסין קיבלה את השליטה על הונג קונג, סימני חוסר שביעות הרצון של תושבי אחד המרכזים הפיננסיים הגדולים והחשובים בעולם - הולכים וגוברים. עשרות אלפים מתושבי הונג קונג יצאו אתמול לרחובות כדי לציין את סיום המנדט הבריטי בעיר בהפגנה למען הדמוקרטיה. הם צעדו לעבר בניין העירייה ונשאו שלטים בגנות המעורבות הסינית בהונג קונג ונגד השחיתות השלטונית. הם התעמתו עם השוטרים, אולם לא דווח על מעצרים נרחבים.

באותה עת התקיים בהונג קונג טקס ההשבעה של המושל החדש, המיליונר לאונג צ'ון-יינג, בנוכחותו של נשיא סין, הו ג'ינטאו. אחד המפגינים ניסה להפריע להו במהלך נאומו וסולק מהמקום בידי מאבטחים. האיש הניף דגל קטן וקרא סיסמאות שבהן תבע מהנהגת סין לגנות את דיכוים האלים של המפגינים כיכר טיינאנמן ב‑1989. לפני שסולק, הספיק האיש גם לדרוש את סיום השלטון החד מפלגתי בסין. הו התעלם מהדברים, אבל התקרית העיבה על מה שהיה אמור להיות ביקור להידוק הקשרים בין הונג קונג למדינת האם.

לאונג בן ה-57, בנו של קצין משטרה, מחליף בתפקיד המושל את דונלד צ'אנג, שכיהן בתפקיד בשבע שנים ואינו רשאי להתמודד לקדנציה נוספת. המושל החדש יצטרך להתמודד כבר בימיו הראשונים עם הזעם הציבורי מהפער החברתי המעמיק, הזינוק במחירי נדל"ן והשפעתה הפוליטית הגוברת של סין בהונג קונג. לאונג, המתכנן להחיל רפורמות חברתיות, עלול להתקשות בהגשמתן, היות שהוא זוכה לשיעורי תמיכה נמוכים בהרבה מקודמיו. זאת בין היתר עקב שערוריית שחיתות הנוגעת לתוספות בנייה בלתי חוקיות באחוזתו. את עיקר כוחו שואב המושל החדש מאליטות העסקים המבקשות לרצות את בייג'ין.

הקריאות לדמוקרטיה בהונג קונג גברו בחודשים האחרונים בעיקר לנוכח ההליך הקלוקל שבו הוחלט על מינויו של לאונג בחודש מארס. תושבי הונג קונג חוששים שהשיטה הפוליטית המיושמת בהונג קונג מאז יולי 1997, נותנת בידי אילי הון השפעה רבה מדי על גורמי ממשל בכירים. כל אלה, יחד עם אי הוודאות הכלכלית שבה נמצאת סין, הפכו את ביקורו של הו בעיר לשונה לחלוטין מזה שערך בה ב-2007. אז היתה סין לפני אירוח המשחקים האולימפיים והאווירה הציבורית כלפי השלטונות היתה סובלנית הרבה יותר.

בייג'ין אמנם התחייבה בעבר לאפשר לתושבי הונג קונג לבחור את מנהיגה ב‑2017 ואת כל מחוקקיה ב‑2020, אבל נכון להיום לא הוכנה מפת דרכים לכך. "הזמן עובר אבל אנחנו עדיין לא יכולים לבחור את המושל שלנו, כיוון שזה יגרום לבעיות רבות", אומר אנדרו שום, בן 25, העומד מאחורי אחת הקבוצות שהפגינו נגד ביקורו של נשיא סין. "איננו סומכים על המושל החדש כי איש לא ספר את הקולות שלנו".

סקר שערכה לאחרונה אוניברסיטת הונג קונג מצביע על כך ש-37% מתושבי העיר אינם סומכים על השלטון המרכזי בבייג'ין - הנתון הגבוה ביותר מאז 1997. התקשורת בהונג קונג מרבה לדווח על הפרת זכויות האדם במדינת האם, ובהן פרשת בריחתו של צ'ן גואנגצ'נג לשגרירות האמריקאית והמקלט המדיני שהעניקה לו ארה"ב. סקר אחר שערך העיתון המקומי "סאות' צ'יינה מורנינג פוסט" מגלה כי 70% מהתושבים סבורים כי מינויו השנוי במחלוקת של לאונג ייפגע בתדמיתו הציבורית. 52% אמרו כי תדמיתו נפגעה בעיניהם.

מפגינים נושאים כרזות בגנותו של מושל הונג קונג החדש, אתמולצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ