המפלגה ששלטה במקסיקו ביד רמה חוזרת לשלטון

מומעד המפלגה המהפכנית הממוסדת (PRI), אנריקה פניה נייטו הוא נשיא מקסיקו החדש. יריבו משמאל, לופס אוברדור, מסרב להכיר בהפסדו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המפלגה שניצבה בשלטון במקסיקו במשך מרבית המאה ה-20 חזרה לשלטון לאחר היעדרות של 12 שנים עם ניצחונו של אנריקה פניה נייטו בבחירות שנערכו אתמול (ראשון). מדגמי 3 מערוצי הטלוויזיה המובילים במקסיקו העניקו לפניה נייטו, ממפלגת PRI (המפלגה המהפכנית הממוסדת), הובלה של כ-7% מהקולות. זמן קצר לאחר מכן הצהיר מנהל הקמפיין של פניה נייטו, לואיס וידגראי, על ניצחונו. "מדובר בניצחון מהדהד", אמר וידגראי, ואמר כי הוא מקווה כי ה—PRI תזכה ברוב גם בסנאט ואולי גם בבית התחתון של הקונגרס במקסיקו.

לאחר ספירת 92% מהקולות, מדגמים הראו כי פניה נייטו, בן 45, זכה בכ-38-39% מהקולות, כאשר המועמד השמאלני, אנדרס מנואל לופס אוברדור, הגיע למקום השני. חוספינה ואסקז מוטה, מועמדת מפלגת השלטון השמרנית, ניצבה במקום השלישי עם כ-25-26% מהקולות. הקמפיין שלה נפגע מכשלונו של הנשיא פליפה קלדרון להשתלט על מלחמות הסמים, ולהחזיר את מקסיקו לצמיחה כלכלית מהירה.

PRI ניצבה בשלטון במקסיקו במשך 71 שנים, עד שהפסידה בבחירות בשנת 2000. כעת היא חוזרת בהובלתו של פניה נייטו הטלגני, שהבטיח לפתוח את מונופול הנפט הממשלתי למשקיעים זרים, להגדיל את הכנסות הממשל ממסים, לפתוח את שוק העבודה, ולנקוט בגישה אחרת במאבק בקרטלי הסמים. קלדרון, הנשיא היוצא, הכריז על מלחמת חורמה בברוני הסמים אך גישתו הצבאית גבתה מחיר דמים יקר ביות: 50 אלף מקסיקאים בשנים האחרונות מתו בעקבות מלחמת הסמים במקסיקו. פניה נייטו, לעומתו, הצהיר כי יילחם באלימות המשפיעה על אזרחי מקסיקו בעקבות מלחמות הסמים ונמנע מלהצהיר כי יילחם בברוני הסמים או ברשתות ההברחה.

חלק לא מבוטל מאזרחי מקסיקו חששו כי בחירתו של פניה נייטו מבשרת על חזרתן של השנים הקשות של מפלגת ה-PRI, שהיו ידועות לשמצה בשחיתות, הונאה, ונטייה אוטוריטרית במסגרתה הושתקו מתנגדי השלטון. חלק ממתנגדי ה-PRI ייחסו את ההובלה הגדולה של פניה נייטו ליחסים הקרובים שלו עם חברת הטלוויזיה הגדולה במקסיקו – טלוויסה.

על אף שניצחונו של פניה נייטו נראה בטוח למדי, הצהיר יריבו לופס אובראדור כי ימתין לתוצאות המלאות והרשמיות לפני שיוותר על המירוץ. "המילה האחרונה עוד לא נאמרה", אמר אתמול בלילה אובראדור, ראש עיריית מקסיקו סיטי בעבר שב-2006 הוציא מאות אלפים להפגנות ענק ברחובות הבירה במשך 48 ימים לפני שניאות להודות בהפסדו לפליפה קלדרון מהמפלגה השמרנית. ואולם, חוספינה ואסקז מוטה, מי שירשה של קלדרון בהנהגת המפלגה, כבר הצהירה אתמול בלילה כי היא מודה בהפסדה בבחירות.

פניה נייטו עשה מאמצים רבים להתקרב לממשל ארצות הברית בשנה האחרונה ולהשפיע על מחוקקים ומעצבי דעת קהל אמריקאים לפני הבחירות במקסיקו. הוא הבטיח, בין היתר, להרחיב את הסחר עם ארצות הברית וחזה כי היחסים בין שתי המדינות יהיו קרובים יותר. אך בוושינגטון כבר נשמעו אתמול חששות מהגישה המקלה של פניה נייטו במלחמה בסמים וגם חשש כי השחיתות שהייתה מזוהה עם מפלגתו, ה-PRI, במשך עשורים רבים תשוב. מייקל מקול, חבר קונגרס רפובליקאי מטקסס, שגובלת במקסיקו, אמר אתמול בהצהרה רשמית כי "אני מקווה מאוד שפניה נייטו לא יחזור לדרכה של PRI בעבר, שהייתה מפלגה מושחת שהעלימה עין מפעילות קרטלי הסמים. אני מתנגד לכל מו"מ או הסכם עם הקרטלים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ