שבוע לפני הבחירות בלוב, האלימות חוזרת לבנגאזי

מיליציה ומפגינים פרצו למטה הבחירות בעיר וקראו להחרים את ההצבעה. בדרום המדינה התרחשו עימותים חריפים בין הצבא לבין שבט מקומי

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מפגינים ולוחמי מיליציה לוביים פרצו אתמול למשרדים של מטה הבחירות המרכזי בעיר בנגאזי, כשבוע לפני הבחירות הכלליות, שייערכו בלוב לראשונה מאז שנות ה- 60. המפגינים בעיקר הבעירו פתקי בחירות מחוץ למטה.

בבנגאזי, העיר השניה בגדולה בלוב ומוקד האוכולוסייה המרכזי במזרח המדינה, החל להתגבש לפני כשנה וחצי המרד כנגד מועמר קדאפי, הרודן ששלט בלוב בשנים 1969- 2011. בעיר גם הוקמה מועצת המעבר הלאומית שאמורה היתה לפקח על המעבר משלטון דיקטטורי לדמוקרטי בלוב. אלא שהחלטת מועצת הבחירות המרכזית בבירה טריפולי כי בפרלמנט הנבחר יהיו למזרח לוב 60 נציגים בלבד, לעומת 102 לטריפולי ולמערב המדינה, עוררה זעם גדול בבנגאזי. החשש העיקרי הוא כי העיר תשוב להיות מקופחת בהשוואה לטריפולי ולנציגיה לא יהיה כמעט משקל בהרכבת הממשלה ובניסוח החוקה החדשה.

"בשנה האחרונה איבדנו עשרות אלפי מרטירים כי רצינו לבנות מדינה של צדק, חוק, ושוויון זכויות", אמר אתמול פאדאלה חארון, מפקד מיליציית המורדים בקדאפי שהצטרף גם לפשיטה על מטה הבחירות אתמול. חארון ומנהיגי ציבור נוספים בעיר קוראים להחרמת הבחירות בעוד שבוע, עד אשר יושווה מספר הנציגים למזרח לוב בפרלמנט לאלו של מערב המדינה.

שריפת פתקי הבחירות בבנגאזיצילום: רויטרס

אזור נוסף שמתגבשת בו הקריאה לדחיית והחרמת הבחירות הוא דרום לוב, שם נערכים קרבות מרים בין שבט הטאבו האפריקאי לשבט הזוויה הערבי בתוך ובסמוך לעיר חופרה. עיסא עבדל-מג'יד, מנהיג שבט הטאבו, טוען כי הצבא הלובי, על חייליו, טיליו והטנקים שלו, טובח בעשרות מבני שבט הטאבו וכי רבים מאנשי השבט איבדו את בתיהם. "אנחנו רוצים פיקוח בינ"ל על האיזור וכי נבחרי השבט יהיו מיוצגים אף הם בפרלמנט הלובי", אמר עבדל-מג'יד לאי-פי, "עד שדרישותינו לא ייענו, אנחנו נחרים את הבחירות", הוסיף עבדל-מג'יד.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ