עופר אדרת
עופר אדרת

ראש "המשרד הפדרלי להגנת החוקה" בגרמניה, סוכנות מודיעין-הפנים הגרמנית המרכזית, התפטר היום מתפקידו בעקבות המחדל בחקירת תא הטרור הניאו-נאצי שפעל במדינה. שר הפנים הגרמני, האנס פיטר פרידריך, קיבל את התפטרותו של היינץ פרום, חבר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, אשר כיהן בתפקיד ב-12 השנים האחרונות. "המשרד להגנת החוקה" הוא ארגון ביטחון הפנים של גרמניה, הכפוף לקאנצלר באמצעות משרד הפנים. לפני שהתקבלה התפטרותו, אמר פרום למגזין הגרמני "דר שפיגל" כי הפרשה מהווה "אובדן אמון משמעותי ופגיעה קשה ביוקרה של המשרד".

בחודשים האחרונים ניצב הארגון במרכזה של שערורייה ציבורית ותקשורתית, לאחר שנכשל בחשיפת תא הטרור הניאו-נאצי, "המחתרת הנציונל סוציאליסטית". המחתרת פעלה בגרמניה באין מפריע במשך יותר מעשור, ורצחה לפחות תשעה מהגרים טורקיים ושוטרת גרמניה ממוצא יווני, על רקע לאומני וגזעני. הפרשה הוגדרה בתקשורת הגרמנית כ"כישלון המודיעיני הגדול ביותר מאז איחוד גרמניה", שכן חברי המחתרת נעלמו מהרדאר של הרשויות בגרמניה, ונחשפו לגמרי במקרה רק בחודש נובמבר שעבר, לאחר ששניים מחבריה התאבדו בתום שוד בנק וחברתם הסגירה עצמה לאחר ששרפה את ביתם.

אלא שבכך לא תמו המחדלים בפרשה. בשבוע שעבר התגלה, כי "המשרד להגנת החוקה" השמיד מידע חשוב הקשור לפרשה סמוך לחשיפתה. אחד מעובדי הארגון השמיד שבעה קלסרים עם מידע סודי על אחד המבצעים הקשורים לפרשה, ובו פרטים על הסוכנים החשאיים שהפעיל הארגון בקרב הימין הקיצוני. לצד זאת, פקידים בארגון חיבלו במידע ממוחשב הקשור לפרשה.

היינץ פרוםצילום: רויטרס

לצד המשרד להגנת החוקה, גם רשויות נוספות בגרמניה יצטרכו לתת בקרוב את הדין בפרשה. בתקשורת הגרמנית נחשפו בחודשים האחרונים שורת מחדלים מודיעיניים ומבצעיים, מהם עולה כי ניתן היה לעצור את סדרת מעשי הרצח ולעלות על עקבותיה של המחתרת אם הרשויות היו משתפות פעולה ביניהן ומייעלות את עבודתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ