כשההון שואף לשלטון |

המיליארדר הגיאורגי שרוצה להיות ראש ממשלה

בעשור האחרון, השקיע המיליארדר בידזינה איוואנישווילי הון עתק בהגשמת חלומות תושבי גיאורגיה העניים. עתה, הוא החליט להתמודד בבחירות הקרובות

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

המיליארדר ואיש העסקים בידזינה (בוריס) איוואנישווילי הקדיש את העשור האחרון של חייו להגשמת חלומותיהם של עניי גיאורגיה, שעה שהזרים הון עתק לבניית בתים, בתי חולים ובתי ספר. הוא סלל כבישים, בנה לתושבים בתים חדשים עם אספקה של מים, חשמל וגז. הוא העביר 120 דולרים בחודש לכל משק בית ו-3,000 דולרים לכל זוג שהתחתן בצ'ורווילה, כפר שבו שיחק בילדותו כדורגל עם חבריו.

ואולם, המושיע כביכול של כפר זה, השוכן בראש גבעה במרחק של שעתיים נסיעה בכבישים המפותלים בהרים שמצפון מערב לבירה טביליסי, הפסיק זמנית את מעשי הצדקה כדי לממש את שאיפתו להיות לראש ממשלת גיאורגיה ולנצח בבחירות שיתקיימו באוקטובר.

"בזכות איוואנישווילי הרגשנו כמו בסיפור מהאגדות", אומר ולריאן, בן 41, מחוץ לביתו בכפר, שנבנה בידי המיליארדר. הבית, שתי קומות גובהו, היה יכול להשתלב היטב בכל פרבר אמיד במערב. לאיוואנישווילי עצמו, בביתו שבו שלוש הקומות, יש גן חיות פרטי, שבו הוא מחזיק פינגווינים, קופים וקנגורו.

צילום: רויטרס

במורד הגבעה מתחת למרכז הכפר, שמונה 5,000 תושבים, ניצב בית בשלבי בנייה, עדות לקץ עידן הצדקה והחסות של איוואנשווילי, האסורות לפי חוקי הבחירות. בבית, שטרם נצבע, נראים על החלונות סרטי הדבקה וכבלים משתלשלים מהקירות.

זה המחיר שהיזם, בן 56, נאלץ לשלם כדי לקרוא תיגר על הנשיא המכהן, מיכאיל סאאקאשווילי, בעבר יקיר המערב, שעלה לשלטון לאחר מהפכת הוורדים ב-2003, שהביאה להדחת הנשיא לשעבר אדוארד שוורדנאדזה ללא שפיכות דמים.

איוואנישווילי כבר הטביע חותם בפוליטיקה של גיאורגיה, מדינה שבה חיים יותר מארבעה מיליון בני אדם, שעה שהצליח לאחד את שורות האופוזיציה המפולגת. לפי הערכות, גוש האופוזיציה, בעל השם הקולע, "החלום הגיאורגי", יש סיכוי רב לשבש את שאיפותיו הפוליטיות של סאאקאשווילי. כהונתו הנשיא מסתיימת ב-2013. לפי החוק, הוא לא יכול להתמודד לכהונה נוספת לנשיאות, אבל הוא רשאי כמו במקרה של רוסיה ופוטין להתמודד מחדש על תפקיד ראש הממשלה.

"הופעתו של איוואנישווילי היתה כמו מכת ברק. הוא הצליח להוכיח שיש בידיו עוצמה רבה", אומר הפרשן הפוליטי אלכסנדר רונדלי, בהתייחסו להשקת קמפיין הבחירות של המיליארדר בסוף מאי, בעצרת בטביליסי, שבה השתתפו רבבות בני אדם. "בגיאורגיה חשוב מאוד כמה אנשים יוצאים לרחובות למען המועמדים. איוואנישווילי הצליח לסחוף אחריו את קולות המחאה על חשבון פלגים אחרים באופוזיציה".

העצרת העניקה רוח גבית לאיוואנישווילי וחיזקה את האמונה ביכולתו לנצח. תחושת ביטחון זו מפתיעה, בהתחשב בכך שהקפיד במשך שנים להתרחק מאור הזרקורים ונמנע מלהצטלם או להתראיין, בשעה שעשה את הונו ברוסיה בשורה של עסקים מגוונים, מבנקאות ועד ציוד חקלאי. ­

אף על פי שיש בבעלותו אחוזה מרהיבה, עשויה מזכוכית ומתכת, המשקיפה מראש גבעה על טביליסי, ובה מוצגות יצירות אמנות של דמיאן הירסט ורוי ליכטנשטיין, עד לאחרונה מעטים בלבד ידעו בכלל כיצד הוא נראה.

ב‑2006, כשקנה את ציורו של פבלו פיקאסו, "דורה מאר עם חתול", תמורת 95.2 מיליון אירו, הוא עשה זאת בעילום שם. עתה, שש שנים לאחר מכן, ניתן לזהותו בקלות. לדבריו, הוא ויתר על פרטיותו לטובת "אהבת המולדת" ורצונו להפיל את הממשלה, שאותה הוא מאשים באחריות להרחבת הפערים בין עשירים לעניים במדינה. "בגילי קשה ללמוד כיצד להיות פוליטיקאי", הוא אומר במשרדו בטביליסי, שמצדו האחד שוכנים משרדי הכנסייה האורתודוקסית ומצדו השני שוכן קזינו. "צריך לוותר על הפרטיות כדי לפעול למען המדינה, אבל כשבאו כל כך הרבה אנשים לעצרת הבחירות, הבנתי שעשיתי בחירה נכונה".

הוא מעוניין להיות ראש ממשלה, אולם טוען שיישאר בתפקיד שנתיים בלבד, ולאחריהן יפנה את מקומו לטובת אנשי מקצוע. הוא מבטיח לחזק את הכלכלה, לצמצם את המנגנון הביורוקרטי, לפעול נגד המונופולים ולנקוט צעדים שימשכו משקיעים זרים. לדבריו, הוא ישפר את מערכת הבריאות והחקלאות, יחזק את עצמאות מערכת המשפט ויבטיח שמשרדי הממשלה יתנהלו בשקיפות רבה יותר. הוא מבהיר שהוא מוכן לסייע להתניע את הכלכלה גם באמצעות הונו האישי, שלפי המגזין "פורבס" נאמד ב‑6.4 מיליארד אירו. לדבריו, בנק ההשקעות שבבעלותו יציע הלוואות בריבית מיוחדת.

בדומה לסאאקאשווילי, הוא מעוניין שגיאורגיה תצטרף לברית נאט"ו ולאיחוד האירופי. ואולם, הוא טוען שבשונה מהנשיא, הוא יצליח לשקם את היחסים עם רוסיה, שהיחסים הדיפלומטיים עמה הוקפאו מאז מלחמה קצרה שהתנהלה ב-2008 בין שתי המדינות על אבחזיה ודרום אוסטיה.

בשביל המערב, יציבות באזור הקווקז, היא חיונית ביותר משום שדרך גיאורגיה עובר נתיב חשוב של אספקת גז מהים הכספי לאירופה, שצפוי להפחית את התלות של אירופה ברוסיה. שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, הדגישה עובדה זאת, בשעה שהבטיחה סיוע צבאי לגיאורגיה בעת ביקורה שם בחודש שעבר. רוסיה מצדה תקפה את קלינטון והאשימה אותה כי היא מעוניינת בשמירה על יחס העוינות של גיאורגיה כלפי מוסקווה.

סיכויי הבחירה של איוואנישווילי הולכים ומתחזקים נוכח הירידה בפופולריות של סאאקאשווילי, שנכשל במימוש הרפורמות שהבטיח ובשיפור המצב הכלכלי. כמעט 15% מהאזרחים מרוויחים פחות משני אירו ביום ורבים מהם ממורמרים. "חשבנו שאנחנו מתקדמים לעבר דמוקרטיה, אבל עכשיו יש לנו משטר טוטליטרי.

איוואנישווילי רוצה שגיאורגיה תהיה מדינה נורמלית. לפחות יש תקווה לשינוי אם הוא יעלה לשלטון", אומר מבלוד פילישווילי, בן 63, מובטל מטביליסי. עם זאת, אף על פי שלא מימש את כל הבטחותיו, בהן ביעור השחיתות והפחתת העוני, רבים במדינה זוקפים לזכות סאאקאשווילי, בן 44, גם הצלחה חלקית ביישום כמה רפורמות כלכליות ופוליטיות.

"איני יודע מה יעשה איוואנישווילי. לפני שהם עולים לשלטון, הפוליטיקאים אומרים שהם יעשו כל מיני דברים, אבל אחרי כמה חודשים אתה מבין שהכל נשאר כשהיה. יש יותר סיכויים שסאאקאשווילי יביא לשינוי. אתו אני לפחות יודע איפה אני עומד", אמר אימדה מקרשווילי, בן 42, גם הוא מובטל. לפי סקרי דעת קהל, קואליציית "החלום הגיאורגי" עדיין נשרכת מאחורי מפלגתו של סאאקאשווילי, "התנועה הלאומית המאוחדת". ואולם, לאיוואנישווילי יש משאבים עצומים והקואליציה שלו עדיין בחיתוליה.

עקב הקשרים העסקיים ההדוקים של איוואנישווילי עם רוסיה, שבה הצלחה תלויה לרוב בקשרים פוליטיים, טענו מבקריו כי הוא מריונטה של הרוסים וחשוף למניפולציות מצד השלטונות שם, ­ האשמה חמורה במדינה ששומרת בקנאות על עצמאותה והתרחקות ממוסקווה. בתגובה לביקורת, אומר איוואנישווילי כי מכר כמעט את כל נכסיו ברוסיה, שבה החל את דרכו בשיווק מחשבים לאחר קריסת בריה"מ.

הממשלה הערימה לא מעט קשיים בדרכו של איוואנישווילי. בין היתר, נשללה בשנה שעברה אזרחותו מכיוון שהחזיק גם אזרחות רוסית ודרכון צרפתי. בנוסף, נקלע איוואנישווילי בחודש שעבר לתסבוכת משפטית, בשעה שהורשע בשוחד בחירות ונקנס בעשרות מיליוני דולרים. בית המשפט קבע שהמיליארדר חילק אנטנות לבוחרים כדי שיקלטו טוב יותר את תחנות הטלוויזיה שבבעלותו. עם זאת, לפי הערכות, הוא יוכל להתמודד בבחירות בעקבות כמה תיקונים בחוק.

כמה מתומכיו שיצאו להגנתו לאחר שנשללה אזרחותו, טוענים שסבלו מאז מרדיפות. בכפר צ'ורווילה, אומר טמורי קפנדזה, מורה להיסטוריה, בן 52, כי פתאום ובלא כל סיבה איבד את מקום עבודתו בבית הספר המקומי. טיימורז קבקדזה, בן 40, הממונה על הביטחון במשרדי "החלום הגיאורגי" בסצ'חרה, אמר כי פוטר ממשרתו כמנהל בריכת השחייה המקומית.

קלינטון אמרה בביקורה בגיאורגיה כי ארה"ב רוצה שייערכו במדינה בחירות חופשיות והוגנות כדי לצמצם את הסיכון של תסיסה אחרי ההצבעה, שתזעזע ותערער את היציבות באזור. המערב גם רוצה שסאאקאשווילי, ששרד הפגנות ב‑2009 במחאה על אופן הטיפול שלו בעימות עם רוסיה, יימנע מהפיתוי להתמנות לראש הממשלה בתום נשיאותו בשנה הבאה ולהישאר המנהיג הבולט בגיאורגיה, בדומה למודל של פוטין ברוסיה. "אמנם עשית היסטוריה ב'מהפכת הוורדים', אך העבודה הקשה והחשובה יותר עדיין לפנינו: ­בניית ההסדרים והתרבות הפוליטית שמאפשרים לדמוקרטיה להתקיים לאורך זמן", אמרה קלינטון בביקורה בגיאורגיה. לא משנה מי ינצח בבחירות, איוואנשווילי תמיד יתקבל כגיבור בצ'ורווילה. קפנדזה אומר כי המהות של איוואנשווילי מגולמת היטב בסיפור מילדותם. "כשהוא עזב את הכפר ונסע לטביליסי הוא השאיר לנו את הכדורגל שלו, כי זה היה הכדור שבו תמיד שיחקנו יחדיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ