פוטין נגד האופוזיציה |

הצעת חוק ברוסיה: עמותות שמקבלות סיוע כספי בינלאומי יוגדרו כ"סוכן זר"

ארגונים לא ממשלתיים שמקבלים סיוע זר ייאלצו לפרט על הכנסותיהם מתרומות, בצעד שיפגע בתנועות רבות המסייעות למתנגדיו של הנשיא פוטין

מרים אלדר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרים אלדר, גרדיאן

עמותות וארגונים לא ממשלתיים המקבלים סיוע כספי מחוץ לרוסיה, ייאלצו להירשם כ"סוכנים זרים" ולעבור בדיקות ובחינות נוספות; זאת על פי הצעת חוק חדשה המהווה לדברי המתנגדים חלק מתוכנית שנועדה לדכא את פעילותם של גופים עצמאיים במדינה.

הצעת החוק של מפלגת השלטון רוסיה המאוחדת, מטילה על עמותות וארגונים לא ממשלתיים המעורבים בפעילות פוליטית והממומנים בכספים המגיעים מחוץ למדינה, את החובה לזהות את כל פרסומיהם ואתרי האינטרנט שלהם במילים "סוכן זר".

גופים אלה יידרשו גם לעבור ביקורת ספרי חשבונות שנתית ולפרסם דו"חות דו-שנתיים של פעילותיהם. העונש ליחידים שיפרו את הוראות החוק יהיה שלוש שנות מאסר וקנס של עד 9,000 דולר; הקנס על הארגונים יהיה גבוה פי שלושה. "יש לכם זכות לדעת מי מנסה להשפיע על דעתך", נאמר בסרטון וידיאו המצדד בחוק. "במדינה שלנו צריכה להיות אופוזיציה, אבל אם היא מגינה על אינטרסים זרים, זכותכם לדעת זאת".

שוטרים מפנים מפגיני אופוזיציה מול בניין הפרלמנט, בחודש שעברצילום: אי-פי

יוזם החוק הוא סגן יו"ר הדומא ממפלגת רוסיה המאוחדת, אלכסנדר סידיאקין; לפני זמן לא רב הוא העלה לפרלמנט הצעת חוק שהתקבלה, המגדילה בצורה ניכרת את הקנסות על הפגנות בלתי חוקיות, במסגרת נסיונות הקרמלין לדכא את המחאות נגד הנשיא ולדימיר פוטין, שהביאו אלפי מפגינים לרחובות מוסקווה. פוטין האשים את ארה"ב בעידוד המחאה ההמונית.

עמותות וארגונים לא ממשלתיים רבים, ובהם גופים הפועלים נגד שחיתות כגון Transparency International, ארגון גולוס המשקיף על מהלך הבחירות וארגון הסביבה גרינפיס, תלוים במענקים בינלאומיים למימון פעילותם במדינה שממשלתה מתייחסת אליהם לא פעם כאל אויבים.

"הם מעבירים את הצעת החוק הזאת כדי לסבך את חייהם של ארגונים לא ממשלתיים, או כדי להפסיק לחלוטין את המימון", אומר גרגורי מלקוניאנטס, סגן ראש גולוס. לדבריו, החוק לא כולל הגדרה ברורה של "פעילות פוליטית" כדי שאפשר יהיה לתת לה פירוש נרחב ומרחיק לכת. "פעילות פוליטית פירושה חתירה לשלטון ושום ארגון זכויות אדם או סביבה חותר להגיע לשלטון", הוא אומר.

לדברי מקור בקרמלין, הגבלות החוק יחולו על כאלף מ-230 אלף העמותות והארגונים הלא ממשלתיים הפועלים היום ברוסיה. החוק צפוי לעלות לדיון בפרלמנט ביום שישי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ