מחאה סביבתית

סין הפסיקה לבנות מפעל תעשייתי בגלל הפגנות אלימות נגדו

תושבי שיפאנג, עיר בדרום מזרח סין, התעמתו עם שוטרים ו-13 מהם נפצעו. הסינים השהו את הבנייה, אך הבהירו כי מארגני המחאה ייענשו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

עיר בדרום מערב סין הפסיקה את בנייתו של מפעל תעשייתי, ואיימה להעניש את מארגני המחאה, שנמשכה יומיים, אם לא יסגירו את עצמם. זו הדוגמה האחרונה לתסיסה הפוקדת את סין עקב בעיות הזיהום במדינה. הדאגה לסביבה מעוררת קריאות למתן זכויות רחבות יותר לאזרחים ודרישה להיוועץ בהם, במדינה ששלטת בה מפלגה אחת בעזרת פיקוח הדוק. הזעם הציבורי, שמתחיל לשטוף את המדינה, מראה את מורת הרוח הגדלה כלפי מנהיגי סין, שדאגתם הגדולה היא שמירה על היציבות והניסיון לאזן בין הצמיחה ובין הזעם הציבורי בשל הזיהום הסביבתי.

ההפגנה שהתקיימה אתמול (שני) נהפכה לאלימה לאחר שהסתערו אלפי תושבים של שיפאנג, שבמחוז סיצ'ואן, על בנייני הממשלה בעיר, הרסו ניידות משטרה והתנגשו עם אלפי שוטרים ממשטרת המהומות. לפחות 13 בני אדם נפצעו בגלל השימוש בגז מדמיע לפיזור ההמונים, מסרו שלטונות העיר. למרות טענת הרשויות שלא היו קורבנות בנפש, דיווח העיתון מינג פאו שיוצא בהונג קונג, כי נהרג תלמיד תיכון.

שלטונות שיפאנג הפסיקו לעת עתה את בנייתו של מפעל נחושת של חברת סיצ'ואן הונגדה, פורסם באתר הרשמי של העיר אתמול, ויישלחו צוותים לשמוע "דעות ועצות מהתושבים" בעניין המיזם. במיקרובלוג הרשמי של שיפאנג, צייצו היום (שלישי) רשויות העיר לתושבים המשתמשים באינטרנט, ששולחים מסרונים ושאר אמצעי "הסתה" "להפסיק מיד את פעילויותיהם הבלתי חוקיות". כוחות הביטחון ינהגו לפני משורת הדין כלפי מי שיסגירו את עצמם בתוך שלושה ימים ומילאו תפקיד ב"הסתה, תכנון וארגון של הפגנות לא חוקיות ומעשי ונדליזם", הבטיחו השלטונות. השאר צפויים לטיפול ביד קשה. "מי שלא ייכנעו, ייענשו חמורות על פי החוק", נאמר בהודעה.

בהודעה קודמת האשימו שלטונות שיפאנג ש"אנשים בעלי מניעים נסתרים" גייסו תלמידים וסטודנטים להפגנות שנערכו דווקא ב-1 ביולי, יום היווסדה של המפלגה הקומוניסטית הסינית.בתמונות נראו המפגינים נושאים כתובות: "שימרו על עירנו, התנגדו להקמת המפעל הכימי" ו"ביחד נגן על הסביבה למען הדור הבא".

מנהיגי סין התחייבו לא לפגוע באיכות הסביבה, ולפעול לאוויר נקי יותר. הם משתדלים להיראות קשובים לתלונות בסוגיות זיהום הסביבה. אלא שסכסוכים בעניינים אלו מעמתים את האזרחים כנגד בעלי חברות הענק, שמנסים למשוך משקיעים ולהביא רווחים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ