משטרת צרפת פשטה על ביתו של ניקולא סרקוזי בחשד לקבלת תרומות אסורות

הנשיא לשעבר חשוד שקיבל 150 אלף יורו עבור קמפיין הבחירות ב-2007 מיורשת אימפריית הקוסמטיקה לוריאל. סרקוזי שוהה בימים אלה בקנדה

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

משטרת פאריס פשטה אחר הצהריים (שלישי) על ביתו ומשרדו של נשיא צרפת לשעבר, ניקולא סרקוזי, כחלק מהחקירה שהיא מנהלת ב"פרשת לוריאל". במסגרת הפרשה הכוללת הסתעפויות רבות והעוסקת ביחסי ההון-שלטון בצרפת, נחשד סרקוזי בקבלת תרומות אסורות בסך 150 אלף יורו עבור קמפיין הבחירות שלו לנשיאות בשנת 2007. החוק הצרפתי מגביל תרומות לפוליטיקאים ל-4,600 יורו מכל תורם במהלך מערכת בחירות. כמו כן אוסר החוק על העברת סכום במזומן העולה על 150 יורו.

גורם במשטרת צרפת אמר כי השופט החוקר בפרשה, ז'אן-מישל ג'נטי, פיקח על הפשיטה, שבוצעה על ידי חוקרי היחידה לפשעים כלכליים במשטרת פאריס. במקביל, פשטו בלשים גם על משרד עורכי דין, שסרקוזי הוא אחר מבעליו. נשיא צרפת לשעבר שוהה בימים אלה בקנדה.

במרכז פרשת לוריאל עומדים מקורביה של ליליאן בטנקור, היורשת של אימפריית הקוסמטיקה והאישה העשירה ביותר בצרפת. על פי החשד, אנשיה של בטנקור הקשישה העניקו מעטפות מזומנים לסרקוזי למפלגת המרכז-ימין הצרפתית (UMP). בין היתר נטען כי שר העבודה לשעבר, אריק וורת, שימש כבלדר להעבורת הכספים.

סמוך למשרדו של ניקולא סרקוזי בפאריס, היוםצילום: אי-אף-פי

החקירה נגד נשיא צרפת לשעבר מתנהלת כבר מספר שנים. סרקוזי הכחיש את כל החשדות נגדו עוד בשנת 2010 והגדיר אותן "השמצות והכפשות". בספטמבר אשתקד פורסם בצרפת ספר הטוען כי בטנקור אכן העבירה מזומנים באופן אישי לסרקוזי. בתמורה, לתרומותיה הנדיבות העלים סרקוזי עין מכך שבטנקור, אשר הונה מוערך בכ-20 מיליארד דולר, מעלימה מס.

הספר "סרקו הרג אותי" (""Sarko Killed Me), פרי עבודתם של שני עיתונאים חוקרים בעיתון "לה-מונד", בא כשנה אחרי שבטנקור נחקרה על תרומותיה לסרקוזי ולרעייתו, קרלה ברוני. כותבי הספר ראיינו 27 פוליטיקאים, שופטים, אנשי עסקים ואישים אחרים, אשר טוענים כי הושפלו באופן אישי על ידי סרקוזי ואנשיו הקרובים וכי אלה הביאו לסיום הקריירה שלהם. המחברים עצמם טוענים כי בזמן כתיבת הספר היו נתונים למעקב של השירות החשאי הצרפתי וכי דירותיהם נפרצו באופן מסתורי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ