לראשונה בארה"ב, אושרה בדיקה ביתית לגילוי איידס

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר ערכה שתאפשר לאזרחים לבדוק במהירות ופרטיות אם נדברו בנגיף ה-HIV

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לאחר שנים של דיונים ומחלוקות, אישר אמש (שלישי) מינהל מזון והתרופות האמריקאי (FDA), בדיקה ביתית לגילוי נגיף ה-HIV, שתאפשר לאזרחים לבדוק בפרטיות ובמהירות אם נדבקו בנגיף.

מינהל המזון והתרופות קיבל בכך את המלצותיה של ועדה מיוחדת, שלפני כמה חודשים, קבעה כי היתרונות שלה גוברים על הסיכונים הפוטנציאליים לצרכנים. הבדיקה מדויקת פחות מבדיקות מקצועיות שנערכות במרפאות, אך חברי הצוות אמרו שהיא עשויה להיות כלי נוסף וזמין לאבחון.

הבדיקה שקל לבצעה בדומה לבדיקת הריון ביתית, מהווה צעד נוסף בהליך נרמול של מחלה, שבעבר היתה סמל לבושה ומוות בטוח. ערכת הבדיקה פותחה בידי חברת "אורה-שור" (OraSure Technologies). באמצעות דגימת רוק, מתקבלות תוצאות בתום 20 עד 40 דקות. עד כה, בדיקה לגילוי הנגיף שניתן היה לרכוש דרשה מהמשתמש לשלוח טיפת דם יבש למעבדה.

אנתוני פוסי, חוקר של מחלת האיידס ומנהל המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות זיהומיות, אמר כי ההערכה החדשה, שנקראת OraQuick, היא "צעד חיובי קדימה" והוסיף כי בעזרתה יהיה קל יותר לפקח על המחלה שהתגלתה לפני 30 שנים. עם זאת, לבדיקה הביתית יש חסרונות והיא פחות מדוייקת מבדיקה בידי צוות רפואי.

תרופות שניתנות לנשאי הנגיף מפחיתות במידה ניכרת את הסיכון שהנגיף יועבר לאדם אחר. מסיבה זו הבדיקה והטיפול נחשבים חיוניים ביותר למניעת התפשטות המחלה. לפי הערכות, כ 20% מ 1.2 מיליון האמריקאים שנדבקו במחלה אינם יודעים זאת, וכ 50 אלף איש נדבקים במחלה מדי שנה.

רוברט גאלו, שניהל בעבר מעבדה של המכונים הלאומיים לבריאות, שבה פותחה ב 1984
בדיקת הדם הראשונה לגילוי הנגיף, אמר כי אישור מינהל המזון והתרופות הוא "דבר נהדר כי בדרך זו יותר אנשים יזכו לטיפול".

במשך שנים ,רעיון הבדיקה הביתית היה שנוי במחלוקת. הבקשה הראשונה לאישור בדיקה כזאת הוגשה ב 1987, ומ-2005 החלה הסוכנות לבדוק את ערכת חברת "אורה-שור".

בעבר, כמה ארגונים המליצו לאנשים לא להיבדק מחשש לפגיעה בפרטיותם וזיהויים או חשיפתם כהומוסקסואלים או מכורים לסמים.

היו גם כמה שחששו מגל התאבדויות אם תאושר הבדיקה הביתית. מייצגיהם של חולי
איידס פרסמו הודעת פטירה של גבר מסן פרנציסקו שהתאבד בקפיצה מגשר הזהב לאחר שגילה כי הוא נשא. גורמים במרכז לבקרת מחלות הזהירו את עמיתיהם במינהל המזון והתרופות כי בדיקה ביתית עלולה להוביל לגל חולים חדשים שיציף את המרפאות.

תגיות:

תגובות