מצב חירום בפרו בעקבות עימותים בין מפגינים לכוחות הביטחון

בהתנגשויות בין מפגינים במדינת המחוז קחאמרקה, המתנגדים להקמת מכרה זהב בעלות של 4.8 מיליארד דולרים, נהרגו שלושה בני אדם ונפצעו יותר מ-20

לוגו אי-פי
לוגו אי-פי

ממשלת פרו הכריזה אמש על מצב חירום בשלושה מחוזות, אחרי ששלושה בני אדם נהרגו ויותר מ-21 נפצעו אמש בהפגנה אלימה נגד הקמת מכרה זהב, שנחשב להשקעה הגדולה ביותר של המדינה הדרום-אמריקאית.

זו הפעם השנייה בחמשת השבועות האחרונים שהמשלה מכריזה על מצב חרום בעקבות מקרי מוות שאירעו במהלך הפגנות. שר המשפטים חואן חימנס הודיע על מצב החירום, המתיר הפרה של זכויות האזרח שונות, אחרי שכמה אלפי מפגינים פלשו למשרדי העיירה סלנדין שבמדינת המחוז קחאמרקה. במקום התפתח עימות אלים בין המפגינים לכוחות המשטרה והצבא. ב-29 במאי הכריזה ממשלת פרו על מצב חירום במדינת אספינאר, אחרי ששני בני אדם נהרגו במהלך פעולות מחאה נגד מכרה נחושת שבבעלות חברה משווייץ.

לדברי חימנס, שני שוטרים וחייל נורו ונפצעו במהומות. הרשויות לא ציינו אם כוחות הביטחון השתמשו בנשק חם כדי לפזר את ההפגנה. ואולם, מנהל משרד הבריאות המקומי דיווח כי שלושה אזרחים נהרגו, שניים מהם נורו מיריית אקדח בראשם. התובע המחוזי במדינה הודיע ש 15 בני אדם נעצרו בהפגנה.

סלנדין היא מעוז ההתנגדות לפרוייקט מכרה הזהב קונגה, מיזם שעלותו 4.8 מיליארד דולרים. תושבי המקום חוששים שאיכות המים במקום תיפגע. הבעלים העיקריים של המכרה היא החברה האמריקאית נמונט, שבסיסה בקולורדו. כריית המחצבים מהווה 60% מהייצוא הפרואני, והיא נחשבת לגורם העיקרי לשגשוג הכלכלי במדינה, הנמשך זה עשור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ