רבבות פליטים עיראקים ששבים לבגדאד, נדחים ומוחזרים לאירופה

הפרלמנט העיראקי החליט למנוע את כניסתם של עשרות אלפי אזרחים שברחו בשנות המלחמה עקב המצב הביטחוני. איומים בקנסות על חברות תעופה זרות

אוון באוקוט, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוון באוקוט, גרדיאן

הפרלמנט העיראקי החליט לאחרונה למנוע את כניסתם של עשרות אלפי עיראקים שביקשו מקלט מדיני באירופה, נדחו ואולצו לחזור לארצם. בנוסף, מאיים הפרלמנט לקנוס חברות התעופה זרות שיטיסו מבקשי המקלט בחזרה לעיראק, וקורא לקיים ועידה שתעסוק בסוגיית הפליטים העיראקים בחו"ל.

בעקבות ההחלטה נוצר כאוס של ממש בטיפול בפליטים העיראקים. פליטים שכבר הועלו על טיסות חזרה לעיראק הוחזרו לנמל המוצא שלהם מיד עם הגיעם לבגדאד. כתוצאה מכך נאלצו המדינות המגרשות, בהן מדינות רבות באירופה, להפסיק את הליכי החזרת הפליטים. בריטניה לדוגמה אינה מרגשת פליטים עיראקיים בחודשים האחרונים, אפילו שתוקף אשרת השהייה שלהם פג.

החלטת הפרלמנט העיראקי מעמידה רבבות פליטים עיראקים השוהים באירופה במצב של אי ודאות. יש הממתינים לטיפול בבקשות למקלט מדיני ויש כאלה שבקשתם נדחתה ומצויים בסכנת גירוש למדינות אחרות במזרח התיכון. בית המשפט האירופי לזכויות האדם בשטרסבורג התערב בשלב מסוים בעניין ומנע את הגירושים, בטענה שאזורים רבים בעיראק מסוכנים מדי.

משפחה עיראקית שאיבדה את ביתה בפיגוע בפרברי בגדאד, בחודש שעברצילום: רויטרס

מאז פלישת הכוחות האמריקאים לעיראק ב-2003 נמלטו מהמדינה על פי הערכות מיליוני בני אדם. רובם השתקעו בארצות ערב השכנות, אולם רבים ביקשו מקלט באירופה. לאורך שנות המלחמה נמנעו הפליטים לנסות ולשוב לארצם. כעת, אלו הן מדינות אירופה המנסות להחזירם: בהולנד מאיימות הרשויות בגירוש של לפחות 1,300 פליטים עיראקים השוהים בתחומה ואילו שוודיה דיווחה כי מאז הפלישה לעיראק היא קיבלה לפחות 20 אלף בקשות למקלט.

ההתאחדות הבינלאומית של הפליטים העיראקים שבסיסה בלונדון היא שקידמה את איסור קבלתם של המגורשים בחזרה לעיראק, עקב המצב הביטחוני והאלימות האתנית. דשטי ג'מאל, פעיל בהתאחדות, אמר כי החלטת הפרלמנט העיראק הוא "ניצחון גדול לפליטים העיראקיים, שהם קורבנות של מלחמה ודיכוי. נורווגיה ודנמרק מאלצות באחרונה את הפליטים לחזור לעיראק. עכשיו לא תהיה להן ברירה אלא להפסיק לעשות זאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ