הוקינג: הפסדתי 100 דולר בהתערבות על קיומו של "החלקיק האלוהי"

בראיון לבי-בי-סי סיפר הפיזיקאי המפורסם כי החליט להמר נגד מציאת הבוזון היגס והסביר כי "הגילויים הגדולים בהיסטוריה תמיד הפתיעו את המדענים"

הארץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הארץ

בעקבות הודעת מאיץ החלקיקים בשוויץ על מציאת הבוזון היגס, קרא הערב (רביעי) הפיזיקאי הבריטי המפורסם סטיבן הוקינג להעניק את פרס נובל לפיזיקאי פיטר היגס מאוניברסיטת אדינבורו, שהגה ראשון את רעיון קיומו של "החלקיק האלוהי", אחריו חיפש המדע במשך עשורים רבים.

בראיון לבי-בי-סי התבדח הוקינג וסיפר כי מציאתו של הבוזון היגס עלתה לו 100 דולר בהתערבות. "במידה מסוימת חבל שהוא (הבוזון) נמצא כיוון שגילויים הגדולים ביותר בפיזיקה באו בעקבות ניסויים שהובילו לתוצאות שלא ציפינו להן. זו הסיבה שהימרתי נגד גורדון קיין מאוניברסיטת מישיגן שהבוזון היגס לא יימצא. נראה שהפסדתי מאה דולר", סיפר הוקינג.

בהתייחס לתוצאות הניסויים בשוויץ אמר הוקינג כי מדובר בתוצאות חשובות ביותר. "אם התנהגותו של החלקיק שנמצא כעת היא כמו שאנו מצפים, זו הוכחה לתקפותו של המודל הסטנדרטי של תיאוריית החלקיקים, התיאוריה שמסבירה את כל הניסויים שנערכו עד כה", אמר.

הודעת המדענים הבוקר הפתיעה רבים בעולם המחקר, שלא ציפו להכרזה על תגלית מובהקת כבר עכשיו. החוקרים הדגישו שמדובר בתוצאות מקדמיות, וכי בחודשים הבאים ינסו לזהות את טיב החלקיק שנמצא ואת תכונותיו. "אני אולי נרגש מדי אבל כעת ברור לי כשמש שהתגלה ההיגס", סיפר פרופסור עילם גרוס ממכון ויצמן למדע בשיחה מז'נווה, "השאלה היא אם מדובר בהיגס שאותו חוזה המודל הסטנדרטי של פיזיקת החלקיקים, או היגס אחר שייקח אותנו אל מעבר למודל הסטנדרטי. כרגע נראה שמדובר בהיגס סטנדרטי".

מאז הקיץ שעבר הוביל פרופסור גרוס את החיפושים אחר ההיגס בגלאי ATLAS במאיץ החלקיקים הגדול. “25 שנה אני מחפש את החלקיק הזה. אני לא חושב שהרבה מדענים מגיעים לסיפוק כזה בימי חייהם. אני ב'היי' של החיים שלי”. אם אכן יוכח סופית שהחלקיק שהתגלה הוא הבוזון היגס, תהיה זו ככל הנראה התגלית המדעית החשובה ביותר של העשורים האחרונים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ