הלילות האחרונים של מועדוני ברלין

המסיבות המפורסמות של בירת גרמניה עלולות להתבטל עקב העלאת דמי התמלוגים לאמנים, במהלך שעלול לפגוע קשות בכלכלת העיר

שיבון דאולינג, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיבון דאולינג, גרדיאן

הריטואל הברלינאי מוכר - מדי סוף שבוע נדחסים תיירים ותושבי העיר במועדונים-חללים תעשייתיים, רוקדים בתוך המון משולהב לצלילי מוסיקת טכנו וחוגגים עד לשעות הקטנות. ואולם, בימים אלה מסתמן כי ימי הקלאבינג ספורים. בגלל שינוי בשיטת חישוב התמלוגים המגיעים לאמנים, מרחפת מעל המועדונים סכנת סגירה.

סוכנות התמלוגים "גמה", המייצגת כ-65 אלף אמנים, משנה את מבנה גביית התמלוגים המגיעים לאמנים תמורת הופעות ותמורת שימוש במוסיקה מוקלטת. החל ב-1 בינואר ייגבה מהמשתמשים אחוז קבוע מההכנסות, לפי שיטה המתבססת על מחיר הכרטיס וגודל האולם. לכך יתווסף סכום בגין קיום מופעים הנמשכים יותר מחמש שעות. סכום נוסף ייגבה בגין מופעים הנמשכים מעל שמונה שעות.

לדברי הסוכנות, 60% מהאולמות והמועדונים לא ייאלצו לשלם יותר מכפי ששילמו עד כה, וייתכן שיידרשו לשלם פחות. בנוסף טוענת גמה כי המועדונים יכולים לעמוד בתשלום 10% מהכנסות ממכירת הכרטיסים.

עם זאת, בעלי מועדונים הפתוחים לקהל במשך יותר מ-10 שעות ברציפות העריכו כי שיעור התמלוגים השנתי שייאלצו לשלם יעלה פי 10. עד כה שילמו המועדונים סכום שנתי קבוע. לפי נתוני איגוד המועדונים, המייצג את תעשיית חיי הלילה של ברלין, מועדון ממוצע בברלין, המשלם כעת תמלוגים בגובה 28 אלף אירו בשנה, יידרש לשלם 180 אלף אירו. "המועדונים חוששים לקיומם", אמר לוץ לייכסנרינג, דובר האיגוד.

למעלה מ-20 אלף בני אדם חתמו על עצומה נגד המהלך. ב 25 ביוני הפגינו 5,000 איש בחזית משרדי גמה בברלין בשעה שהתקיימה בהם מסיבת הקיץ השנתית. ב-30 ביוני הושקטה המוסיקה בלמעלה מ-2,000 מועדונים ברחבי העיר למשך חמש דקות, במחאה על השינוי בשיטת גביית התמלוגים. בימים אלה בודקות הרשויות את חוקיות שיטת הגבייה החדשה, ואולם החלטתן תתקבל כנראה בעוד יותר משנה. עבור מועדונים רבים יהיה זה מאוחר מדי.

מועדון ברגהיין, בו נערכו בעבר מופעים שנמשכו יותר מ-48 שעות, ייאלץ לספוג העלאת תמלוגים בשיעור של 1400%, ולכן הודיע כי מסיבת הסילבסטר הקרובה תהיה האירוע האחרון שיקיים. מנהל מועדון ווטרגייט, שטפן האקס, ממנו ייגבו 200 אלף אירו במקום 10,000 אירו, מסר שלא תהיה לו ברירה אלא לסגור את המועדון. "איך יכולים יזמים פרטיים לשרוד בתנאים שכאלה?", תהה.

היעלמות המועדונים תגרום נזק לא מבוטל לכלכלת ברלין. יותר מעשרת אלפים תיירים גודשים את העיר מדי סוף שבוע. 35% מהם הצהירו כי מטרת ביקורם היא גם בילוי במועדוני העיר. "לא רק למועדונים נשקפת סכנה, כי אם לענף התיירות כולו ולכל הגורמים הקשורים לתעשיית הבילויים", אמר אינגו דאם, המקיים ערבי טראנס במועדון קיטקט, "אין ספק שעבור ברלין מדובר באסון".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ