תושבי אוגנדה העקורים מפחדים לחזור הביתה כל עוד קוני חופשי

אף שתמו הקרבות באוגנדה, ממשיכים מורדי "צבא ההתנגדות של האל", ברשות הרודן ג'וזף קוני, להטיל מורא על התושבים

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

שש שנים לאחר שצבא ההתנגדות של האל (LRA) סולק מאוגנדה, רבים מקורבנותיו עדיין עקורים, גרים בתת-תנאים וחוששים לחזור הביתה או שפשוט אינם מסוגלים לחזור לשם. פיטר קיניארה, בן 41, אומר שאינו מצליח לספור כמה מידידיו וקרוביו נהרגו מידי המורדים האוגנדים. שני אחיו נמנים עם המתים הללו. באוגוסט 1998 הסתערו המורדים על כפרו, מאדי-אופי, שרפו את הבתים והאסמים ורצחו את תושביו. 36 בני אדם נחטפו בפשיטה.

שמו של ה‑LRA נודע לשמצה בגלל הגיוס הכפוי של לוחמים לשורותיו, ניצול ילדות כשפחות מין ואילוץ ילדים להילחם את מלחמותיו. עשרות אלפי ילדים נשבו במשך השנים."בלילה ההוא המורדים הסתתרו בגבעות שבסביבה. כשבאו אלינו הביתה, ברחנו אל הסבך, אבל בדרך ירו באחי ג'יימס. ג'ון, אחי השני, הוכה למוות. הבן דוד שלי פניאקור גם הוא נורה למוות. אני שרדתי כי התחבאתי עמוק יותר", סיפר קיניארה.

כיום הוא חי בשכונת פחונים מאוכלסת בצפיפות על מדרון של אחת הגבעות בקרבת קמפאלה הבירה, שאליה נמלטו אלפים מבני אצ'ולי בשיאה של מלחמת האזרחים באזור מגוריהם.

פליטים קונגולזים באוגנדה. חיים בשכונות פחוניםצילום: רויטרס

כרבים אחרים, גם קיניארה מסרב לחזור לכפרו בצפון אוגנדה, אף שתמו הקרבות במדינה. "קודם כל, אין לי אמצעים לחזור וגם לא בית לחזור אליו. ובכלל, אני לא בטוח שהמורדים באמת חוסלו. עד שקוני לא ייתפס, אני לא חוזר", מטעים קיניארה, עובד עצמאי ואב לשישה.

קוני שעליו הוא מדבר הוא ג'וזף קוני, המטיף שמנהיג את ה‑LRA ומבוקש על ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג בגין פשעים נגד האנושות. גורמים סבורים שהוא שוהה ברפובליקה המרכז אפריקאית וכ‑250 לוחמים מגנים עליו.

יועצים צבאיים אמריקאים וכוחות מטעם האיחוד האפריקאי מסייעים לצבא אוגנדה ברדיפה אחרי השיירים של צבא המורדים. לפני כשבועיים נשבה מפקד בכיר לשעבר ב‑LRA ברפובליקה המרכז אפריקאית. בעלי תפקידים באוגנדה מנבאים כי הרשת הולכת וסוגרת על המפקדים הבכירים של ה‑LRA.צבא המורדים זרע פחד באוכלוסייה בצפון אוגנדה החל משנות ה‑80. הקבוצה שנוסדה על בסיס אידיאולוגיה של נצרות פונדמנטליסטית מעורבת באמונות אפריקאיות מסורתיות, חיסלה אלפים והביאה לעקירתם של שני מיליון בני אדם ממקומם.

קוני אמר לתומכיו כי יום אחד ישלוט על פי עשרת הדיברות וכי שמן "רוח הקודש" שבו הוא מושח את לוחמיו יגן עליהם מפני הכדורים. המורדים השליטו טרור בקרב האזרחים. הם כרתו שפתיים, אוזניים ואפים כעונש על תמיכתם כביכול בממשלה.

מאחר שהארגון ממשיך להרוג ולבזוז בקונגו וברפובליקה המרכז אפריקאית, רבים באוגנדה ממשיכים לחשוש מפניו. ממשלת אוגנדה סגרה רשמית את המחנות הרבים שנתנו מקלט לאלפי הפליטים מהצפון. עובדי סיוע מספרים שאף על פי שהמחנות ריקים, מרבית הפליטים לא שבו לבתיהם והם מעדיפים להשתכן במקלטים זמניים עד שיהיו בטוחים שקוני ואנשי כנופייתו לא יפגעו בהם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ