המחזור והמחסור |

האיש שהגה תחבושת היגיינית לנשים העניות בהודו

70% מ-355 מיליון הודיות לא משתמשות במוצרי היגיינה, בגלל המחיר. ארונאשלאם מורונגאנת'אם המציא להן תחבושת ובדק אותה על גופו 4 שנים

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

ארונאשלאם מורונגאנת'אם הוא לא בדיוק מה שהייתם מכנים איש עסקים רגיל, אבל הוא הצליח לשנות את חייהן של אלפי נשים בהודו. זה סיפורו של "מלך הטמפונים", רק שהפעם העניין הוא תחבושות היגייניות. מורונגאנת'אם סיפר כי התמסרותו לרעיון כמעט גבלה באובססיה, והיום הוא יכול לומר שהגה מוצר וניסה אותו על עצמו.

המוצר שייך לקטגוריית "בלתי-ניתנים למכירה" שמייאשת מומחי מרקטינג במערב. בכלכלות מתפתחות כמו הודו, הבעיה יותר פשוטה: מדובר במוצרים שנמצאים מחוץ להישג ידן של רוב הנשים. את הרעיון לפתח מוצר חלופי קיבל מורונגאנת'אם מאשתו, כשראה אותה אוספת מטליות בבית ולא הבין לאיזו תכלית היא עושה זאת. אם הזדעזע כששמע את תשובתה, ההסבר שלה הכה בו עוד יותר. "אם אקנה לעצמי תחבושות היגייניות", אמרה, "לא יישאר לנו כסף לקנות חלב למשפחה".

מצב זה אינו נדיר במיוחד, בייחוד באזורים הכפריים בהודו. אם מסתמכים על נתוני סקר שערך ב-2010 ארגון Plan India לקידום זכויות נשים וילדים, רק 12% מ-355 מיליון נשים הודיות בגיל הפריון משתמשות במוצרי היגיינה אישית. יתר הנשים סובלות מאי-נוחות תמידית ומזיהומים חוזרים.

המצב החמיר עוד יותר עם כניסתם של מלבושי סארי מבד סינתטי לשוק, שאינם טובים לשימוש חוזר כתחבושת חלופית. גרוע מזה, כ-23% מהבנות בגילי 18-12 מפסיקות ללכת לבית הספר בגלל היעדר מוצרים היגייניים מתאימים. לפי עדויות רבות, חלקן משתמשות בבוץ או בחול לספיגת דם הווסת.

ממציא התחבושת מורונגאנת'אם צילום: יוטיוב

עם התקציב הדל שעמד לרשותו (75,000 רופי, כ-4,900 שקלים) המציא מורונגאנת'אם מכונה שתמלא את החסר בהודו. המכונה תוכננה כך שתוכל לייצר בחמישה מהלכים פשוטים כ-120 תחבושות בשעה. הרעיון היה למכור חבילת תחבושות בעשרה רופי בלבד וליצור תחרות ליצרניות בינלאומיות שמוכרות תחבושות ב-30 רופי החבילה.

מורונגאנת'אם, שגדל בעוני מחפיר בעיירה קויימבטורה במדינת המחוז הדרומית טמיל נאדו ונשר מבית הספר, התמסר ליוזמה בכל לבו וליווה את הפרויקט צעד אחר צעד. במשך ארבע שנים חבש את עצמו בתחבושות שלו כדי לבדוק את התאמתן: הוא השתמש בפנימית של כדור פוטבול שמולאה בדם של עז כדי לבחון את כושר הספיגה של התחבושת ואסף תחבושות משומשות כדי ללמוד את תכונותיהן. מסירותו ליוזמה הרחיקה לכת כל כך, שאשתו ואמו חשבו שדעתו השתבשה ואיימו לעזוב את הבית.

פריצת הדרך באה לאחר שהתחזה למשקיע, יצר קשר עם יצרניות אמריקאיות וביקש שישלחו לו את הדגימה של חומר הגלם של תחבושות היגייניות. כך גילה מורונגאנת'אם שהתחבושות ההיגייניות מיוצרות מסיב צמחי שעובד לצלולוזה ולא מכותנה, כפי שסבר תחילה.

נערות בניו דלהיצילום: רויטרס

מאז יוצרו בהודו כמה מאות מהמכונות שהמציא. המוצר מופץ בשם Laadli ("בתי האהובה") ומספק עבודה לנשים כפריות שרכשו מכונה.

ב-2009 זכה לבסוף המאמץ הממושך הזה להכרה הראויה. נשיאת הודו פראטיבה פאטיל העניקה למורונגאנת'אם פרס אישי על ההמצאה. מורונגאנת'אם ניצל את התנופה ורשם פטנט על שמו. היום הוא מקיים מגעים עם יזמים וארגונים חוץ-ממשלתיים במדינות באפריקה, שגילו עניין בדרכי הייצור של התחבושות שלו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ