עימות בין אלג'יריה לצרפת על החזרת פריטים היסטוריים

רויטרס
רויטרס

כשהצרפתים נטשו את אלג'יריה לאחר יותר ממאה שנות שלטון, הם לא יצאו בידיים ריקות.

בין יתר הדברים שהביאו עמם חזרה לצרפת היו פריטי אמנות היסטוריים, ספרים, ומפות. בעבור האלג'ירים זו המורשת הלאומית שנמצאת כיום בחלקה בספריות ובארכיונים בצרפת. לכן דורשת אלג'יריה מצרפת להחזיר את שנלקח.

השבוע ציינו שתי המדינות את יום השנה ה-50 להכרזת העצמאות של אלג'יריה ששמה קץ לשלטון הצרפתי, וכל צד מציג את הבעיות המטרידות אותו. אלג'יריה דורשת מפאריס התנצלות על שנות הקולוניזציה ועל מותם של מאות אלפי לוחמי העצמאות; צרפת, מצדה, מתמודדת עם קהילה עצומה של צאצאי המהגרים האלג'ירים, המנסים להשתלב בחברה הצרפתית.

מול שתי הבעיות המוזכרות, עניין הארכיב אינו מוגדר כעניין שמכביד במיוחד על מערכת היחסים בין צרפת לאלג'יריה, אולם הוא מדגיש את תחושות אי הצדק והתלות ההדדית שעדיין קיימות בין שתי המדינות.

עבד אל-מאג'יד שיחי, מנהל הארכיב הלאומי של אלג'יריה, סירב להצעה הצרפתית שלפיה ייהנו האלג'ירים מנגישות לפריטים המדוברים, ובתמורה יוותרו על טענתם לבעלות עליהם. "לא נוותר על זכותנו ולא על רכושנו. זה שייך לנו. מה ששלי, שלי. לא אוותר על המורשת הלאומית שלנו", אמר.

הגישה הצרפתית שונה. ארווה למואן, מנהל הארכיון הלאומי של צרפת, אמר כי ב‑1966 הושג הסכם שלפיו יוחזרו לאלג'יריה ארכיונים היסטוריים, בעיקר מהתקופה העותמאנית, ומסמכים רשמיים-טכניים מהשנים 1830 ועד 1962. לדבריו, אלג'יריה דורשת יותר מכך. בין המסמכים שלדעת האלגי'רים אמורים להיות בידיהם, מפות של תעלות ביוב, צנרות גז וקווי חשמל.

מנהל אתר חפירות ארכיאולוגי במרכז אלג'יר שנשאל מדוע צירף לצוות החופרים חוקרים צרפתים, ענה בפשטות "כי המפות בידיהם". מי שהיו ממונים על בניית הרכבת התחתית באלג'יר אמרו שנתקלו בבעיות דומות, וכי המהנדסים "חפרו בלי לדעת דרך מה הם עוברים". לדברי שיחי, צרפת מחזיקה כיום כ-50 אלף כתבי יד שמקורם באלג'יריה, וכן מספר גדול של פריטים היסטוריים. ההיסטוריונים האלג'ירים מעוניינים יותר מכל בפריטים שמתוארכים לתקופה שלפני תחילת הכיבוש הצרפתי (1830).

מוסדות צרפתים שונים מחזיקים ברשותם מאות כתבים מדעיים מהתקופה שקדמה לשלטון צרפת, כשאלג'יריה היתה אבן שואבת למלומדים מאירופה, בהם ליאונרדו פיבונאצ'י, המתמטיקאי האיטלקי.

כן העבירו הצרפתים לנמל ברסט תותח המוכר לאלג'ירים בשם באבא מרזוק, ושיוצר בהוראת שליטי אלג'יר כדי להגן על חופי המדינה מפני מתקפה אירופית נגד הפיראטים, שאלג'יריה היתה חוף המבטחים שלהם. אותו תותח שימש במאה ה-17 כדי להוציא להורג שני קונסולים צרפתים ש"עצבנו את השליטים", וקיבל את שם החיבה "הקונסולרי".

לאחר הכיבוש הצרפתי נלקח התותח כשלל מלחמה, וארגונים אזרחיים אלג'ירים פועלים כיום להחזרתו. על אף חילוקי הדעות, אנשי הארכיונים הלאומיים בשתי המדינות מקיימים יחסי עבודה סבירים. ב-2009 נחתם הסכם שיתוף פעולה שלפיו יכולים חוקרים משתי המדינות לבדוק ולעתים להעתיק, מסמכים מסוימים.

שורש הבעיה טמון בדרגים גבוהים יותר. כשנוסחו תנאי העצמאות של אלג'יריה באוויאן, לפני 50 שנה, לא הוזכרו כלל ממצאים היסטוריים או ארכיונים. מאז חתימת ההסכם ב-1966 נוצר מבוי סתום פוליטי. הצרפתים טענו שמכיוון שהמסמכים והפריטים נאצרו בידי צרפתים בתקופה שבה אלג'יריה היתה חלק מצרפת, הרי הם שייכים לה.

"ארכיונים אלה, המהווים 15% מכלל הארכיונים הציבוריים שהיו באלג'יריה ב‑1962 נאצרו בידי עובדי ציבור, משטרה וצבא ועל פי החוק הצרפתי ארכיונים ריבוניים שאין להעבירם", אמר למואן. הוא הוסיף כי "על אף זאת, הם נגישים לצורכי מחקר ואיסוף מידע".

האלג'ירים מצדם טוענים שאיש לא שאל אותם אם הם מעוניינים בשלטון הצרפתי. לדבריהם, אם מסמך או פריט כלשהו נמצא או נוצר על אדמת אלג'יריה, הוא שייך לאלג'יריה.

שיחי ואביו ריצו תקופות מאסר בשל השתתפותם במרד האלג'ירי. לאחר המלחמה וקבלת העצמאות, הצטרף שיחי לממשל העצמאי, ועסק בגיוס מורים מקומיים, כיוון שהצרפתים חזרו למולדתם. הצלקות הגלידו עם חלוף השנים, ושיחי מקווה שכך יהיה גם לגבי סכסוך הארכיונים. "דברים משתנים... צריך לתת לזמן לעשות את שלו. גם בצד שלנו, דור ההיסטוריונים החדש רואה את המצב באופן פחות רגשי.

אנחנו מתחילים לראות את ההיסטוריה מזווית אחרת", סיכם שיחי.

תגובות