האמנים בלבנון נאבקים למען חופש הביטוי

האמנים קוראים תיגר על דריסת הרגל של הצנזורה, שכופה אינטרנט אטי על האזרחים, בין היתר כדי להקשות על הורדת סרטונים חתרניים

רוד נורלנד, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוד נורלנד, ניו יורק טיימס

כשסרט חדש בשם "מלון ביירות" נשלח לאישור הצנזור הממשלתי בלבנון, משכה סצינה אחת את תשומת לבם של הפקידים במיוחד- בקטע הייתה התייחסות להחסן נייד (דיסק און קי) עם מסמכים הקשורים לרצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק חרירי, ב-2005.

אנשי הצנזורה שלחו מזכר לעמיתיהם בשירותי הביטחון הכללי (סוכנות המודיעין הפנימי בלבנון), שדרשו בתורם ממפיק הסרט להעביר לידיהם את ההחסן הנייד.

מובן שהאמור הוא סרט בדיוני, וההחסן הנייד מעולם לא היה קיים במציאות. אבל למרות שהסרט כלל כמה סצינות סקס נועזות יחסית בהשוואה לסרטים לבנונים אחרים, הוא נפסל בסופו של דבר בגין ההתייחסות לרצח ראש הממשלה - אירוע מכונן בהיסטוריה של לבנון ובעיקר בשנים האחרונות.

יוצרת הסרט, דניאל ארביד, אמרה כי היגרה לצרפת מרוב סלידה. "מלון ביירות" שצולם בסוף השנה שעברה, הוא סרטה השלישי ברציפות של הבמאית שנאסר לצפייה בלבנון. בכך היא מצטרפת לשורה ארוכה של יוצרים לבנונים שהחליטו להגר, לצד אנשי עסקים שהתסכול שלהם מביירות נבע מטעמים פרגמטיים, וגרר ככל הנראה השלכות בעייתיות יותר למדינה.

זמרים לבנונים במופע. באחרונה נפסל להקרנה הסרט "צופן דה וינצ'י" בגלל התכנים האנטי נוצריים צילום: רויטרס

מאז שנבחרה בלבנון ממשלה המורכבת ברובה מבעלי ברית של ארגון חיזבאללה, המקורב זה מכבר לשלטון בסוריה, הפכה התערבותה של הצנזורה במדינה לבוטה במיוחד. השנה נפסלו ארבעה סרטים - מה שמסמן שיא מקומי למחלקת התקשורת והתיאטרון - שמה הקודם של הצנזורה.

מאז עליית קרנם של קיצוני האיסלאם השיעים וחיזבאללה, הפלג הסוני בלבנון - שנחשב באופן מסורתי למתון יותר - מוצא עצמו נדחק בהדרגה מפני הקיצונים, שכוללים בין היתר מטיפי דת סלפים בצידון ואנשי אל-קאעדה בטריפולי שבצפון. כל הגורמים הללו פועלים לצמצום חירותה של האוכלוסייה החילונית במדינה.

איימן מעאנה, יו"ר עמותת סמיר קאסר המוקדשת לחופש הביטוי, תוהה מדוע צריך לומר על לבנון כי היא "חופשית יותר"?, לשם מה נחוצה המילה "יותר"? העמותה בראשותו קרויה על שמו של עיתונאי ומבקר חריף של סוריה, שנרצח אחרי רפיק חרירי. לדברי היו"ר, בכל הנוגע לחופש הביטוי, רק מעטים במזרח התיכון באמת יכולים להתהדר בחירויות.

גם ארגונים נוצרים הצטרפו בתורם לקריאות להגברת הצנזורה. "רוב התלונות בנושא מגיעות מכנסיות", אומר מעאנה. ייתכן כי זו הסוגיה היחידה שיש סביבה הסכמה גורפת בין הזרמים הדתיים. "כשזה נוגע לצנזורה, כולם מיישרים קו".

במלחמת האזרחים בלבנון ספגה ביירות נזק קשה. משנסתיימה המלחמה ב-1990, המדינה לא הצליחה לשוב למעמדה ככוח כלכלי אזורי וכגשר טבעי בין מזרח למערב. כמובן שהיעדר הצמיחה לא תרם למצב - שגשוג כלכלי תמיד יצר קרקע פורייה לאווירה חופשית. בשנה שעברה ספגה לבנון מפלה כלכלית כתוצאה מסירוב הממשלה לשתף פעולה עם בית הדין הבינלאומי לצדק של האו"ם בהאג, שחקר את חלקם של סוריה וחיזבאללה ברצח רפיק חרירי והצביע על בכירים בארגון. לכך יש להוסיף את הקרבות הקשים שמתנהלים בסוריה כבר למעלה משנה, אחת ההתרחשויות שפגעו ביציבות האזור והבריח את המשקיעים.

עבור עסקים ומוסדות תרבות רבים, ערים באמירויות המפרץ כמו דובאי או דוחא שבקטאר, פשוט הסתמנו כהימור מוצלח יותר; וזאת למרות שנהוגה שם צנזורה מחמירה לא פחות, ובפועל לתושבים אין כמעט זכויות אזרחיות. מוזיאונים מערביים ואוניברסיטאות פתחו סניפים במדינות המפרץ הפרסי, במקום במדינה שפעם כונתה פאריס של העולם הערבי.

רק לאחרונה פסלה הצנזורה להקרנה את סרט הקולנוע "צופן דה וינצ'י" כאנטי נוצרי לכאורה, ואסרה על שידור סדרת הטלוויזיה האמריקאית "הבית הלבן" בטוענה שהיא אנטי ערבית. הסמכות של שירות הביטחון הכללי, גולשת מעבר למודיעין הפנימי ובתוך כך, סירבה למשל הסוכנות לאפשר לבמאי פרנסיס פורד קופולה לנחות עם מטוסו הפרטי בביירות, שכן המנוע כלל לטענתם חלקים שיוצרו בישראל. קופולה נאלץ לנחות בדמשק ולנסוע לביירות בדרך היבשה.

פרט למגזר העסקי, תחומים הנוגעים לקהילות התרבות נפלו קורבן להתקוטטות בין משרדי ממשלה על רקע עדתי. מהירות הגלישה האינטרנטית במדינה נותרה בין הנמוכות בעולם, ולפי דירוג שערך אתר speedtest.net לבנון נמצאת כיום במקום ה-172. "לוקח לי יומיים להוריד סרט קצר", אומר מפיק קולנוע בשם נדים לאחוד. תשתיות הטלפון הקווי והסלולר גרועה לא פחות, והשירות יקר.

לדברי איימן מעאנה, לתשתית הגרועה יש השלכות לא מבוטלות על ההיבט התרבותי- ובמיוחד למהירות המקרטעת של האינטרנט. לדעתו המגמה קשורה בהשפעת הצנזורה על תפיסה ממשלתית מעוותת, לפיה שימור של מהירות גלישה אטית מקנה שליטה ופיקוח על גורמים בעייתיים. מעאנה מוסיף כי "אינטרנט אטי מהווה מכשול מרכזי בפני חופש ביטוי".

המפיק נדים לאחוד החליט לקרוא תיגר על משרד הצנזור באופן אישי. מדי שבוע תוקרן סדרת אינטרנט מוקומנטרית בשם mamnou3 ("נפסל!" בערבית). עלילת הסדרה מתרחשת במשרד של צנזור ממשלתי בשנות ה-70, הרצוף ארוניות מסמכים ממתכת ומחשב יחיד שגודלו כמקרר קטן.

הסדרה הופקה בסיוע האיחוד האירופי, דרך תקציב שגויס על-ידי עמותת סמיר קאסר. פרק הפתיחה עלה לאינטרנט ביום שני האחרון. על-מנת לעקוף את אישור הצנזורה, שאותה מציגה הסדרה באור נלעג, היא לא תשודר בטלוויזיה, אלא אונליין, כאשר הפצתה תקודם באתרי מדיה חברתית. "אנו משערים שהצנזורה לא תעשה דבר בנוגע לזה", אומר לאחוד, "לא מפני שהיא לא רוצה, אלא מאחר והטכנולוגיה לא עומדת לרשותה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ