הניצחון בעליון לא סייע לאובמה לטפס בסקרים לנשיאות ארה"ב

אישור רפורמת הבריאות אמנם הפיח רוח חדשה בקמפיין של נשיא ארה"ב, אך הסקרים מראים כי על רקע האבטלה הגבוהה, הוא לא מגדיל את הפער מרומני

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

בעוד הפער בין ברק אובמה למיט רומני לא גדל השבוע, ונשאר 3%, ספג המועמד הרפובליקאי לנשיאות לא מעט ביקורת משני צדי המפה הפוליטית על היעדר תגובה ראויה לניצחונו של הנשיא המכהן שהצליח להעביר את רפורמת הבריאות בבית המשפט העליון.

רומני תוקף את אובמה על הסעיף שיחייב רכישת ביטוח בריאות, תוך כדי הטלת קנס על מי שלא עושה זאת. מטה אובמה, מנגד, טוען כי רומני הוא מתמודד קנטרני שאינו מעלה סדר יום משלו אלא רק מגיב לפעולות הנשיא. גם מימין נשמעו טענות דומות, כאשר רבים סבורים כי רומני מנהל קמפיין בחירות במתכונת "טייס אוטומטי".

פרשן הימין הבולט בילי קריסטול האשים אותו במאמר ב"וויקלי סטנדרט" כי "האמונה האובססיבית של קמפיין רומני שהנושא היחידי הוא כלכלה, וכלכלה בלבד, וזה שהם ממשיכים להגיד לנו, המצביעים המטומטמים, כי מדובר רק בכך, הפך מגימיק מעצבן לאשליה עצמית מסוכנת. הכלכלה, כמובן, זה נושא חשוב - אך המצביעים רוצים לשמוע, מה רומני עומד לעשות עם הכלכלה. האמריקאים כבר מודעים היטב עד כמה רע מצב הכלכלה. אך מה סדר היום שלו לצמיחה כלכלית? רפורמת הגירעון שלו? רפורמת ביטוח הבריאות שלו? רפורמת המס שלו?".

אובמה בחגיגות יום העצמאות האמריקאי, השבוע צילום: אי-פי

מנגד, העובדה כי אובמה לא הצליח לתרגם את ניצחונו החשוב להגדלת הפער מרומני, שעומד כעת על 46%-49% לפי סקר סי-אן-אן, גם יכולה להדאיג את מחנה הנשיא המכהן. סקר של קרן "קייזר" חושף כי 51% מהמצביעים המתלבטים, המהווים 8% מכלל המצביעים, סבורים כי "יש להניח לוויכוח על רפורמת הבריאות ולהתקדם לבעיות לאומית אחרות". וכאן אובמה כבר נמצא בעמדה פחות טובה, כי נתוני האבטלה לא משתפרים וגם מדיניות החוץ, שנתפשה כמקור חולשה משמעותי של רומני, עשויה להתפרש בקרוב אחרת לאחר שהמועמד הרפובליקאי יבקר בקיץ הקרוב במזרח התיכון.

בתוך כך, שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון תבקר בהמשך החודש בישראל ובמצרים, ובכך תהיה לאישיות האמריקאית הראשונה שבאה למדינה לאחר בחירתו של ד"ר מוחמד מורסי לנשיא. קלינטון, שביקורה האחרון בישראל נערך בספטמבר 2010, צפויה לבוא ארצה למשך יומיים, בין ה-16 ל-17 ביולי.

משרד החוץ האמריקאי הודיע אתמול כי מטרת ביקורה של קלינטון בישראל היא הגברת המאמצים להחיות את תהליך השלום. מאז כניסתה של קדימה לקואליציה שיבחה קלינטון כמה פעמים את הממשלה החדשה ואת ההזדמנות לשלום שהיא נושאת עמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ