לראשונה מזה 40 שנה |

אזרחי לוב מצביעים בבחירות חופשיות; מסוק שהוביל פתקי הצבעה נורה והופל

שנה לאחר נפילת קדאפי, יבחרו המצביעים 200 חברי פרלמנט; אחוזי ההצבעה צפוים להיות גבוהים, אולם מתיחות במזרח מעיבה על הסיכויים ליציבות ושקט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א, רויטרס וגרדיאן

אזחי מצביעים הבוקר (שבת) בבחירות הדמוקרטיות הראשונות במדינה מזה ארבעה עשורים, לאחר נפילתו של מועמר קדאפי. כ-2.7 מיליון בעלי זכות את זהותם של 200 חברי הפרלמנט, ולאחר שיושלם ההליך ימונה ראש ממשלה. תפקיד הפרלמנט יהיה לחוקק חוקים ולסייע בהכנת חוקה חדשה למדינה.

להצבעה בבחירות נרשמו 80% מבעלי זכות הבחירה, הוכחה לרעב האדיר לדמוקרטיה לאחר יותר מארבעה עשורים של רודנות. הם יבחרו את נציגיהם מתוך 3,700 מתמודדים, כ-500 מתוכם נשים. במטרה לעודד את האזרחים להצביע, הכריזה הממשלה על סוף השבוע כחג. הקלפיות יסגרו בשמונה בערב, והתוצאות יתפרסמו בעוד כשבוע.

ואולם, קרבות במחוזות מרוחקים של המדינה והתקפות על מארגני הבחירות מעוררים תהיות אם הממשלה הזמנית תצליח לקיים את הבחירות ללא הפרעות, ואם תוכל להשתלט על מועמדים חמושים העלולים להתנגד לתוצאות.

אמש ירו מפגינים בעיר המזרחית בנגאזי על מסוק של חיל האוויר שהוביל פתקי הצבעה, וגרמו להפלתו. אחד מעובדי הקלפיות שהיה עליו נהרג. במזרח קוראים להחרמת הקלפיות, בין השאר בשל חלוקה לא צודקת של מושבי הפרלמנט - בעוד מערב המדינה, הכולל את הבירה טריפולי, מיוצג על ידי 106 מושבים, נציגי מזרח המדינה ימלאו רק 60 מושבים.

7 מתוך 7 |
מצביעה בקלפי בבנגאזי
1 מתוך 7 |
מצביעים בקלפי בטריפולי, הבוקר
2 מתוך 7 |
קלפי בבנגאזי

ממשלת לוב עושה מאמצים קרוב לשנה, מאז סילוקו של מועמר קדאפי, לשכנע את המיליציות השונות שסייעו להפילו שיניחו את נשקן. למרות שהרחובות שקטים ברובם, נשמעים מדי פעם קולות ירי. מאחר שהנשק זמין ובשפע, קהילות או אנשים בודדים מעדיפים לעשות דין לעצמם במקום לפנות למשטרה החלשה או לבתי המשפט.

בנגאזי, שהיצה ערש המהפכה, הפכה למקום מסוכן. שיירות דיפלומטיות של האו"ם הותקפו, וכמוהן גם הקונסוליות של ארה"ב ותוניסיה ומשלחות של הצלב האדום הבינלאומי. ההתקפות היו קטנות, אך הן עוררו חששות ממה שעלול להתרחש ביום הבחירות בעיר זו, שבה חברי מיליציות איסלאמיות יוצאים לרחובות, קורעים מודעות בחירות ומגנים את השיטה הדמוקרטית החדשה שלדבריהם זרה לאיסלאם. אם לובים רבים יפחדו ללכת להצביע, או יצביעו מפחד בצורה זו או אחרת, או אם יחשבו שהבחירות לא אורגנו בצורה הוגנת, זה עלול לפגוע בלגיטימיות של הבחירות בכללותן ולהשקיע את לוב במחזור חדש של אלימות וחוסר יציבות.

הוכחה לסכנה זאת מתרחשת בימים אלה בעיר זוהרה, הממוקמת כ-120 ק"מ מדרום לטריפולי ומהווה בית לבני השבטים הברברים, המכנים עצמם "אימאזיגן". במשך שלטונו רדף קדאפי את המיעוט האמזיגי (ברברי). הוא אסר את מנהיגי הקהילה, לא התיר את השימוש בשפות הברבריות בבתי הספר והטיל עונשים פיזיים על פעילי המחאה האמזיגים. חזונו היה מדינה ערבית טהורה. הוא טען כי שבטי הברברים ה"בוגדנים" אינם אלא המצאה חסרת בסיס אתני, למרות שהם מהווים 10% מאוכלוסיית לוב, המונה 6 מיליון בני אדם.

כרזות בטריפולי. במוקד הבחירות - מאבק בין ההגמוניה של האיסלאמים מהבירה לבין השבטים באזורי הספרצילום: אי-פי

עתה, שנה אחרי הדחתו של הרודן יש תחייה מחודשת לתרבות האמזיגית. מפקדת המשטרה החשאית בזוהרה משמשת כעת את תחנת הרדיו האמזיגית. אחוזת פאר על חוף הים שהיתה שייכת לאחד מנאמני קדאפי משמשת סדנת אמנים ואולפן הקלטות שבו ניתן להקליט ולשמוע שירים בתיפינאג. ואולם לא הכל מתנהל על מי מנוחות. בחודש מארס פרצו עימותים אלימים בין תושבי זוהרה האמזיגית ובין תושבי הערים הערביות ריקדאלין ואל-ג'מאיל. בחילופי האש נהרגו 17 בני אדם. הסיבות לעימותים הן האשמות בנוגע לתפקיד שמילאו התושבים בהפיכה (זוהרה האשימה את שכנותיה בנאמנות לקדאפי), כמו גם סכסוכים הנוגעים לזכויות על קרקע ועל נתיבי הברחה.

"עזרנו לאחינו להפיל את הרודן. עכשיו אנחנו חשים נבגדים"', אמר אייסה אל-חמיסי, במאי סרטים דוקומנטריים אמזיגי. הוא קובל על כך שהממשלה הנוכחית לא מתירה שידור תוכניות אמזיגיות בטלוויזיה הממשלתית, ואינה קשובה לתביעותיה של הקהילה בכל הקשור לייצוג בשלטון. "אנחנו רוצים שינוי. אנחנו רוצים שוויון הזדמנויות. מונעים מאיתנו זכויות רבות", הוסיף.

חמיסי חושש שמנהיגיה החדשים של המדינה יפלו מיעוטים כמו קודמיהם ולא יצליחו להתמודד עם העימותים האתניים. האמזיגים, שהיו קורבנות הגישה הפאן-ערבית המגלומאנית של קדאפי חוששים כעת מהשתלטות האיסלאמים על המדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ