הצהובונים כבשו את הפיליפינים

כ-40 טבלואידים במדינה זוכים לתפוצה הולכת וגדלה על חשבון העיתונות המסורתית. במקום חדשות, נחשפים הקוראים לתערובת מסחררת של מין, רכילות ופשע

פלויד וויילי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלויד וויילי, ניו יורק טיימס

הנשיאה לשעבר של הפיליפינים נעצרה באשמת שחיתות. נשיא בית המשפט העליון הודח. עובדי התעבורה מאיימים לשבות ולחסום את העיר. ואולם, לעיתון פיפלס טונייט היה סקופ: ילד נדקר בשעה שאמו ישנה ליד מיטתו. "היא צרחה באימה כשראתה את הדם הנוטף מהעריסה", נכתב בעמוד הראשון של העיתון. "בידיים רועדות, משכה האם את הסכין, הוציאה אותו והחזיקה את ילדה בזרועותיה".

ברוכים הבאים לעולם הצהובונים של מנילה, שבה מתפרסמים יותר מ-40 עיתונים הגדושים בחיפוש אחר סנסציות, רכילות זולה ושערוריות. הם מספקים לקוראיהם תערובת מסחררת של מין, אלימות, דם, שערוריות שבהם מעורבים ידוענים, ידיעות שונות ומשונות, דעות ועצות לשיפור החיים.

בסקירה מהירה של צהובוני מנילה שהתפרסמו באחרונה רואים תצלום של אדם שנהרג בתאונת אופנוע וראשו נכרת. הגופה נראית בתמונה בתוך שלולית דם, זאת מבלי שמערכות החדשות עושות ניסיון כלשהו כדי להסתיר את הזוועה. תצלומים של גברים עירומים למחצה ושל נשים עירומות לגמרי מתפרסמים לצד טורים שנכתבים על ידי כמרים, פקידים בכירים בממשלה וראשי עיריות.

עיתונאים כותבים בבוטות ונוקבים בשמותיהם של פקידי ממשלה וקציני משטרה, שאותם הם מאשימים בסחטנות ובשוחד. הם מסתכנים בהטחת האשמה זו, שעה ששיעור מקרי הרצח של עיתונאים במדינה הוא מהגבוהים בעולם. באחד העיתונים מופיעה בקביעות בכל אחד מהעמודים קריקטורה שבה נראה מקק, ה"מביע את דעתו" על הכתבות והתמונות.

ילדה ליד דוכן עיתונים במנילה. אחד המו"לים: 70% מהכתבות הן על ידוענים צילום: אי-פי

רוב הצהובונים מתמקדים בעיקר בפלילים. הם מפרסמים תמונות של חשודים שמשפילים את פניהם בשעה שקציני משטרה חמורי סבר מציגים אותם לראווה לכלי התקשורת. בחלק ניכר מהתמונות נראה ראש עיריית מנילה, אלפרדו לים, יקיר הצהובונים, חוקר את החשודים.

איש אינו יודע מהי התפוצה האמיתית של הצהובונים. כמה מהמו"לים טוענים שמספר הקוראים שלהם מדי יום גבוה מ-350 אלף בני אדם. אחרים מתלוצצים ואומרים שיש להם בין 30 ל-500 אלף קוראים, תלוי עם מי מדברים, מפרסם פוטנציאלי או פקיד מרשות המס. ואולם, כולם מסכימים שהצהובונים נמכרים הרבה יותר משאר העיתונים, ומרוויחים, כמובן, יותר מהם.

"מכיוון שתקציבי ההפקה והעריכה של הצהובונים קטנים יותר, הם לעתים קרובות גם רווחיים יותר משאר העיתונים", כך נקבע במחקר שנערך אשתקד מטעם קרן פרידריך אברט על כלי התקשורת באסיה. אחת האינדיקציות לרווחיות הצהובונים היא העובדה שכמה מעיתוני הזרם המרכזי הגדולים במדינה, בהם מנילה בולטין, פיליפין דיילי אנקוויירר, ופיליפין סטאר, שינו את עיצוב העיתון ועברו ממבנה של ברודשיט לפורמט של טבלואיד.

רוב העיתונים מרוויחים פחות מפרסום ויותר ממכירות בדוכנים. עשרות צהובונים קטנים ומפוקפקים יותר מוצאים דרכים אחרות כדי להרוויח ופועלים במחתרת. אין בהם פרסומות, אין להם רישיון עסק, וכתובת משרדי העיתון אינה מופיעה במהדורת הדפוס. חלק ניכר מהמתפרסם בו הוא פורנוגרפיה שמועתקת מהאינטרנט או כתבות שמנגחות פוליטיקאים ונמכרות לכל המרבה במחיר. "בזמן בחירות, העיתונים הקטנים האלה רווחיים מאוד", אומר ריימונד אגאפיטו, מו"ל של הצהובון הפופולרי פינוי פראצי. "הם מוכנים להשמיץ כל מועמד. הם מדפיסים הכל בתמורה לתשלום".

"הצהובונים עונים על מגוון של צרכים, וסיקור נרחב של פשע מעורר התרגשות בקרב הקוראים", כך אומרת מלינדה קווינטוס דה חסוס, מנהלת של המרכז לחופש העיתונות ואחריות שבמנילה. "הערך החברתי היחיד שלהם הוא שהם מסייעים לשמור על הרגל הקריאה בקרב אוכלוסייה שאינה יכולה להרשות לעצמה לקנות באופן קבוע את העיתונים היומיים".

בבניין מסחרי במנילה, יושב אגאפיטו במשרד שבו פזורים כמה שולחנות. הוא דוחה את הטענה, לפיה לעיתונים כמו הצהובון שבבעלותו אין ערך כלשהו. "בעיתונים מהזרם המרכזי מעורבים אינטרסים רבים של מפלגות ותאגידים", הוא אומר. "אני עצמאי ולא חייב דבר לאיש. אני יכול לכתוב כל מה שאני רוצה, כל עוד זה משרת את האינטרסים של הקוראים שלי".

"אנחנו ממלאים את אותה פונקציה כמו שאר העיתונים ומספקים לקוראים מידע", הוא מוסיף. "ההבדל היחיד הוא שאנחנו מעניינים יותר". אגאפיטו, שהקים את העיתון שלו ב‑2007 כדי להביא לפיליפינים את תרבות המציצנות וצילומי פפראצי של ידוענים, טוען כי 70% מהכתבות בעיתון הן על ידוענים, השאר הוא ידיעות חדשותיות. "לפני שהוקם העיתון, אף אחד לא העז לפרסם תמונות של סלבריטאים, שבהן הם לא מחייכים או עושים פוזות למצלמות. אנחנו מפרסמים תמונות של סלבריטאים שאוכלים על המדרכות ומתנשקים בפומבי".

הוא אומר שפעמים אין ספור הוא נתבע על פגיעה בפרטיות, אולם מעולם לא הורשע. העיתון שלו פרסם כמה סקופים חשובים על ידוענים. הוא משלם בסביבות 1,000 דולרים בשביל תמונה מוצלחת, ופעמים לא מעטות אף פרסם תמונות של זוגות סלבריטאים ­שעדיין לא היו נשואים או שהיו נשואים לאחרים בשעה שהם נכנסים בחשאי למלון או מתגפפים בפומבי. "אנחנו קונים רק את התמונות השערורייתיות ביותר והשנויות ביותר במחלוקת", הוא אומר בגאווה.

"המטרה העיקרית שלי היא לחנך אנשים ולעזור להם להחליט מה משרת בצורה הטובה ביותר את האינטרסים שלהם", מוסיף אגאפיטו. "איך אוכל לחנך אותם אם הם לא ירצו לקרוא את העיתון שלי? אנחנו חייבים לפרסם ידיעות רכילותיות כדי לקרב אותם לפוליטיקה ולידיעות האחרות".

לדבריו, הוא מתייחס ברצינות רבה למערכת החדשות שלו ואינו מפרסם תמונות קשות לצפייה. "אני מעדיף לנצל את הסלבריטאים שמרוויחים הון עתק וללעוג עליהם במקום להתמקד בקורבנות של פשעים ותאונות".

לעומת זאת, בחדר העיתונות של מטה משטרת מנילה, באחת השכונות היותר קשות של העיר,מדברים אך ורק על פשע ותאונות. בנינג בטיגאס, בעל טור בצהובון "פיליפינו סטאר" משתרך בכבדות בין השולחנות במשרד. "אני כותב על פשע ופושעים", הוא אומר בחיוך, ומעיד שנחשף לא פעם לברוטליות משטרתית ולהימורים שמנהלים שוטרים מן השורה.

עוד הוא מדבר, נשמע צלצול מכיס מכנסיו. הוא מוציא את הטלפון הנייד שלו, מקשיב כמה שניות ואומר: "תאונת שרשרת". כשאנחנו מגיעים למקום אנחנו רואים שהתאונה היתה בין משאית למונית. הכביש נחסם לתנועה, אך לא היו נפגעים. "המשאית ניסתה לעבור ברמזור אדום", אומר בטיגאס.

כשאנחנו חוזרים לחדר העיתונות במשטרה אומר קווין דלה קרוס, צלם בן 21 שעובד באבנטה (Abante), אחד הצהובונים הנפוצים במדינה, שהוא אינו מוטרד מכך שלא היה מה לצלם בתאונה. "עוד מעט יהיו תאונות נוספות או פשע כלשהו", הוא מציין. לדבריו, "הפיליפינים מתעניינים מאוד בפשע. העשירים לא מבינים את זה כי הפשיעה רווחת רק בקרב העניים. לכן אנחנו מסקרים אותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ