קלינטון: רוסיה וסין יצטרכו לשלם מחיר על תמיכתן במשטרו של אסד

שרת החוץ האמריקאית אמרה בפני נציגי המדינות המשתתפות בוועידת "ידידי סוריה", התומכות בהתקוממות: "דיבורים אינם מספיקים"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מזכירת המדינה האמריקאית, הילארי קלינטון, קראה היום (שישי) למדינות המערב להבהיר בפני רוסיה וסין כי ישלמו מחיר על התנגדותן לסייע להפיכה הדמוקרטית בסוריה.

בכינוס ועידת "ידידי סוריה" שמתקיימת היום בפאריס, בנוכחות נציגי מדינות המערב והמדינות הערביות התומכות בהתקוממות בסוריה, אמרה קלינטון כי "בכל הכנות, ההשתפות בוועידה כזו או אחרת אינה מספיקה. עלי לומר זאת בגלוי, אינני חושבת שרוסיה או סין מאמינות כי ישלמו מחיר כלשהו על התייצבותן לצד משטר אסד".

"רק אם כל אחת מהאומות שמיוצגות כאן יבהירו לרוסיה ולסין בדרך הברורה ביותר כי התנגדותן לתהליך תעלה להן, וכי אינה נסבלת יותר – רק אז נוכל לגרום לשינוי".

קלינטון עם שר החוץ הגרמני וסטרוולה, היום בוועידהצילום: אי–פי

רוסיה וסין הטילו בעבר וטו על נסיונות חברות מועצת הביטחון של האו"ם להטיל סנקציות דיפלומטיות וכלכליות על משטרו של אסד. "עלינו לחזור ולקרוא להטלת סנקציות במועצת הביטחון, שהשלכותיהן יהיו מיידיות וברורות", הוסיפה קלינטון בכנס. "משלחת הסיוע של האו"ם לא תוכל להשלים את תפקידה ללא גיבוי שכזה".

נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, קרא גם הוא בוועידה להחמרת הסנקציות על שלטונו של הנשיא אסד ולהגברת הסיוע המערבי למורדים הסורים. "אסד חייב לעזוב", אמר הולנד. "זה האינטרס של סוריה, של שכנותיה, ושל כל מי שדורש בשלום האזור". הוא דרש מחברי הוועידה להגביר את הסיוע ההומניטרי של מדינותיהם למדינה.

בתוך כך, הקרבות בין צבא אסד והמורדים נמשכו היום. לדברי גורמים באופוזיציה הסורית, לפחות 11 חיילים בצבא אסד נהרגו היום בשתי תקריות שונות. במחוז אידליב, על פי הדיווח, נהרגו חמישה חיילים כשכלי רכבם עלה על מטען צד. בחאלב נהרגו שישה חיילים בחילופי אש עם מורדים.

בתוך כך, דיווחו היום סוכנויות הידיעות מפי מקורבים לגנרל מנאף טלאס, ידידו הקרוב של אסד וגנרל בצבא הסורי שערק מן המדינה, כי הוא מצא מקלט בצרפת. גורמי אופוזיציה וחברי ארגון זכויות אדם סורי, היושב בלונדון, טענו אתמול כי לאחר עריקתו, שהה טלאס תקופה קצרה בטורקיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ