כך הגן היטלר על הקצין היהודי שהיה מפקדו

מסמך ארכיוני חושף כיצד הפיהרר הורה לראש הס"ס לחוס על חייו של שופט יהודי בשם ארנסט הס, ששירת עם היטלר במלחמת העולם הראשונה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

היטלר הורה באופן אישי להגן על יהודי שהיה אחד ממפקדיו במלחמת העולם הראשונה - כך נחשף במסמך ארכיוני ממלחמת העולם השנייה, אשר מתפרסם בגיליון החדש של העיתון היהודי "קול יהודי מגרמניה", שיוצא לאור בברלין. המסמך הוא מכתב שחובר באוגוסט 1940 על ידי היינריך הימלר, ראש הס"ס, ונשלח לפקודיו. במכתב מודיע הימלר, בעקבות בקשתו של הפיהרר, כי אין לגרש או לרדוף את השופט היהודי ארנסט הס, אשר שירת עם היטלר במלחמת העולם הראשונה.

ארנסט מוריץ הס נולד ב-1890 בגלזנקירכן שבגרמניה. במלחמת העולם הראשונה הצטרף ליחידת חיל הרגלים של בוואריה. רצה הגורל, והיטלר התנדב לשרב באותה יחידה. שניהם הוצבו בחזית בפלנדריה בסתיו 1914, שם שירתו עד 1918. במהלך שירותו נפצע הס פעמיים. בקיץ 1916 הוא אף היה למשך זמן קצר המפקד של היטלר. בעקבות שירותו הוא קיבל עיטורי גבורה וקודם בדרגה.

ארנסט מוריץ הס

עד עליית הנאצים לשלטון הוא היה שופט. תחילה גר עם אשתו בוופרטל ולאחר מכן עברו לדיסלדורף. ב-1936, בעקבות חוקי הגזע, נושל מתפקידו. באותה שנה גם הוכה בידי נאצים מחוץ לביתו, ועזב את גרמניה עם משפחתו לאיטליה.

משם הוא שלח מכתב אישי להיטלר בו ביקש לחוס עליו ועל בתו. "עבורנו, הסיווג כיהודים והחשיפה לעלבונות הינם מוות רוחני", כתב לו. לצד זאת, הוא הסתייע בחבר אחר מימי מלחמת העולם הראשונה, פריץ וידמן, אשר היה אחד מעוזריו של היטלר עד 1939 ומקורב לראש לשכתו של הפיהרר.

בסופו של דבר, היטלר נענה לבקשתו של הס, והורה לרשויות להעביר להס את כספי הפנסיה שלו עד איטליה. בהמשך, פטר אותו מהחובה לשאת את השם "ישראל" במסמכיו - אשר היה סימן זיהוי ליהודים. ב-1939 הס אף קיבל דרכון חדש ללא החותמת האדומה "J", שהסגירה את מוצאו.

בהמשך אותה שנה אולץ לחזור לגרמניה עם משפחתו, בהתאם להסכם בין גרמניה לאיטליה. נסיונותיהם להגר לשווייץ ולברזיל נכשלו. הס סמך על ההגנה שקיבל מהיטלר, ועבר עם משפחתו לגור בכפר נידח בבוואריה. ואולם, ביוני 1941 הוא נקרא לרשויות במינכן. כשהציג להם את "כתב ההגנה" שקיבל, נאמר לו כי הוא כבר לא בתוקף וכי מעתה הוא "יהודי ככל היהודים". המסמך אף נלקח ממנו ומעולם לא הושב לו. בהמשך גורש הס למחנה ריכוז ליד מינכן שם ביצע עבודות כפייה. ההגנה היחידה לה זכה היתה מתוקף נישואיו לנוצריה פרוטסטנטית. אחותו ואמו נשלחו לטרזנשטאט בידי אדולף אייכמן. אחותו נרצחה לאחר מכן באושוויץ. אמו הצליחה להימלט לשווייץ.

היטלר מצדיע לחיילים גרמנים בווינה לאחר סיפוח אוסטריהצילום: אי–פי

בתום המלחמה נותר הס בגרמניה ודחה את ההצעה להתמנות חזרה לשופט. למחייתו עבד כמנהל ברשות הרכבות הפדרלית בפרנקפורט. ב-1983 הוא מת. בתו, אורזולה, בת 86, חיה בגרמניה. בראיון ל"קול יהודי מגרמניה", סיפרה כי אביה תיאר את היטלר כ"אדם ללא חברים ביחידה, שמעולם לא אמר מילה לאיש".

המסמך שמתעד את ההגנה לה זכה מהיטלר נשמר בארכיון של הגסטאפו בדיסלדורף, ונחשף בידי סוזאנה מאוס, חברת מערכת העיתון "קול יהודי מגרמניה". הס אינו היהודי היחיד שקיבל חסות כלשהי מהיטלר. מוכר במיוחד המקרה של אדוארד בלוך, רופא המשפחה של היטלר, אשר כונה על ידו "יהודי אציל", והיגר לארה"ב בזמן המלחמה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ