כך נמצא כתב ההגנה של היטלר על מפקדו היהודי

ההיסטוריונית שגילתה את המסמכים בהם הורה היטלר להגן על יהודי ששירת עמו בצבא מספרת כיצד נמצאו וטוענת: "מצאתי אותם במקרה"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

"מצאתי את המסמך הזה במקרה, במסגרת מחקר אחר שעשיתי", אמרה היום (שבת) ל"הארץ" ההיסטוריונית הגרמניה ד"ר סוזאנה מאוס, שחשפה בסוף השבוע את "כתב ההגנה" שהעניק היטלר לשופט יהודי מגרמניה בזמן מלחמת העולם השנייה. המסמך הנדיר פורסם לראשונה בכתב העת היהודי החדש "קול יהודי מגרמניה", שרואה אור בברלין.

מאוס, בת 50, מתגוררת בעיר קטנה ליד דיסלדורף במערב גרמניה. במסגרת מחקריה עסקה רבות בהיסטוריה של יהדות גרמניה. בשנה שעברה היא ביצעה מחקר מקדים כהכנה לתערוכה על משפטנים ועורכי דין יהודים בשואה, שיזמה לשכת עורכי הדין של גרמניה. התערוכה, "עורכי דין ללא זכויות", ביקשה להתחקות אחר גורלם של המשפטנים היהודים באזור דיסלדורף.

"בארכיון הלאומי של מדינת נורד ריין-וסטפליה במערב גרמניה מצאתי כ-70 אלף מסמכים של הגסטאפו המקומי. חיפשתי חומר על המשפטנים היהודים שבהם. בין המסמכים הסתתר התיק של השופט היהודי ארנסט הס". ההיכרות בין הס להיטלר החלה שנים קודם לכן, כששירתו באותה יחידה במלחמת העולם הראשונה.

ארנסט מוריץ הס

עד מהרה הבינה מאוס שנפל לידיה אוצר ארכיוני מהסוג שהיסטוריונים מחפשים לעתים במשך שנים רבות: עדות כתובה וחתומה לכך שהפיהרר, אדולף היטלר, שיזם את רציחתם של שישה מיליון יהודים, העניק הגנה וחסות לאחד מהם. ארנסט הס.

המסמכים שמצאה בתיק כללו שני מכתבים מעניינים וחשובים. האחד חובר באוגוסט 1940 על ידי היינריך הימלר, ראש הס"ס הידוע לשמצה. במכתב הוא מורה למשטרה בדיסלדורף להעניק הגנה ולא לגעת לרעה בהס "בשום אופן". עוד הוא מציין, כי זו ההוראה שקיבל מהפיהרר.

"אני לא מכירה עוד מסמך שממנו עולה כי היטלר באופן אישי ביקש להעניק הגנה ליהודי. היטלר אמנם לא חיבר את המסמך הזה בעצמו, אבל בלתי מתקבל על הדעת שהימלר השתמש בשמו של היטלר ללא ידיעתו", אמרה מאוס. "הוא כתב בפירוש שזו בקשה אישית של הפיהרר - דבר שלא היה ניתן לעשות ללא רשותו של היטלר".

המסמך השני שחשפה חובר בנובמבר 1940 בידי האנס היינריך לאמרס, שניהל את המשרד של היטלר בין השנים 1933 ל-1945. את המסמך שלח לאמרס ישירות אל הס. תחת הכיתוב: "לשימוש בעת הצורך" קבע המכתב כי "לבקשת הפיהרר" יש להימנע מפגיעה בהס.

הס אינו היהודי היחיד שקיבל חסות כלשהי מהיטלר. מוכר במיוחד המקרה של אדוארד בלוך, רופא המשפחה של היטלר, אשר כונה על ידו "יהודי אציל", והיגר לארה"ב בזמן המלחמה. "נכון, ההיסטוריה לא תיכתב מחדש בגלל המסמכים האלה - היטלר עדיין נותר הרוצח ההמוני של העם היהודי", סיכמה ד"ר מאוס. "אלא שייתכן שהיו לו קצת רגשות כלפי גיבורי מלחמת העולם הראשונה. אבל רק לזמן מה".

מי היה ארנסט הס ומדוע זכה להגנה מיוחדת מהיטלר? ארנסט מוריץ הס נולד ב-1890 בגלזנקירכן שבגרמניה. במלחמת העולם הראשונה הוא הצטרף ליחידת חיל הרגלים של בוואריה. רצה הגורל, והיטלר התנדב לשרת באותה יחידה ממש. שניהם הוצבו בחזית בפלנדריה בסתיו 1914, שם שירתו עד 1918. בקיץ 1916 הוא אף היה למשך זמן קצר המפקד של היטלר. במהלך שירותו נפצע הס פעמיים. עקב כך הוא קיבל עיטורי גבורה וקודם בדרגה.

עד עליית הנאצים לשלטון הוא עבד בתור שופט מקומי. תחילה גר עם אשתו בוופרטל ולאחר מכן עברו השניים לדיסלדורף. ב-1936, בעקבות חוקי הגזע, נושל מתפקידו. באותה שנה גם הותקף פיזית בידי נאצים, ועזב את גרמניה עם משפחתו לצפון איטליה.
מביתו החדש הוא שלח מכתב אישי להיטלר בו ביקש לחוס עליו ועל בתו והלין על "מוות רוחני" שנכפה עליהם. כדי להגיע אל היטלר הוא הסתייע גם בחבר אחר מימי מלחמת העולם הראשונה, פריץ וידמן, אשר היה אחד מעוזריו של הפיהרר, ומקורב לראש לשכתו.

בסופו של דבר, היטלר נענה לבקשתו של הס, והורה לרשויות להעביר להס את כספי הפנסיה שלו עד לגלותו באיטליה. בהמשך, אף פטר אותו מהחובה לשאת את השם "ישראל" במסמכיו - אשר היה סימן זיהוי ליהודים. ב-1939 הס קיבל דרכון חדש ללא החותמת האדומה "J", קיצור של "יהודי".

אלא שבהמשך אותה שנה אולץ לחזור לגרמניה עם משפחתו, בהתאם להסכם בין גרמניה לאיטליה. ניסיונותיהם להגר לשווייץ ולברזיל נכשלו. הס סמך על ההגנה שקיבל מהיטלר, ועבר עם משפחתו לגור בכפר נידח בבוואריה. ואולם, ביוני 1941 הוא נקרא לרשויות במינכן. כשהציג להם את "כתב ההגנה" שקיבל, נאמר לו כי הוא כבר לא בתוקף וכי מעתה הוא "יהודי ככל היהודים". המסמך אף נלקח ממנו ומעולם לא הושב לו. בהמשך גורש הס למחנה ריכוז ליד מינכן שם ביצע עבודות כפייה. ההגנה היחידה לה זכה - אשר הצילה את חייו בסופו של דבר - היתה מתוקף נישואיו לנוצריה פרוטסטנטית. מנגד, אחותו ואמו נשלחו לטרזנשטאט בצו שנחתם באופן אישי עלי ידי אדולף אייכמן. אחותו נרצחה לאחר מכן באושוויץ. אמו הצליחה להימלט לשווייץ.

בתום המלחמה נותר הס בגרמניה ודחה את ההצעה להתמנות חזרה לשופט. למחייתו עבד כמנהל ברשות הרכבות הפדראלית בפרנקפורט. ב-1983 הוא מת. בתו, אורזולה, היום בת 86, חיה בגרמניה. בראיון ל"קול יהודי מגרמניה", שם נחשפו המסמכים, סיפרה כי אביה תיאר את היטלר כ"אדם ללא חברים, שמעולם לא אמר מילה לאיש".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ