נשיא לא פופולרי |

הפרלמנט ברומניה השעה את הנשיא בשל חריגה מסמכויות

הדחתו של הנשיא טריאן בססקו תאושר סופית רק במשאל עם. דאגה באיחוד האירופי מיכולתה של רומניה מוכת השחיתות להמשיך בתוכנית הקיצוצים

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הפרלמנט הרומני השעה בסוף השבוע את הנשיא, טריאן בססקו, מתפקידו מכיוון שחרג מסמכויותיו. ההחלטה התקבלה ברוב של 256 מחוקקים מתוך 372. כפועל יוצא מכך יתקיים ברומניה משאל עם שבו יחליטו האזרחים אם להדיח סופית את בססקו.

השעייתו של בססקו נתפסת כניצחון גדול למפלגת השמאל שבשלטון. "בססקו וכמה ממקורביו הפכו את רומניה למדינה בה קיים משטר נשיאותי דה פאקטו באופן לא חוקי ולא חוקתי", אמר קרין אנטונסקו, יו"ר מפלגת "האיחוד הסוציאל-ליברלי" (USL). אנטונסקו צפוי למלא את מקומו של בססקו עד למשאל העם.

השעייתו של בססקו מביאה את המשבר הפוליטי השורר ברומניה מאז 2007 לשיא חדש. המשבר שיתק כמעט לחלוטין את פעילות הפרלמנט הרומני, פגע בערך המטבע המקומי והעלה חששות כבדים באשר ליכולתה של רומניה לעמוד בתוכנית הסיוע שהגישה לה קרן המטבע הבינלאומית. באיחוד האירופי חוששים כי חוסר היציבות ברומניה ישפיע לרעה על הרפורמות המשפטיות והמאבק בשחיתות שהתחייבה לקדם עם הצטרפותה לאיחוד.

בשבוע הבא צפוי לבוא לבריסל ראש ממשלת רומניה, ויקטור פונטה, כדי לדון עם בכירי האיחוד במיתון הקשה. פונטה הוא ראש הממשלה השלישי שמכהן ברומניה השנה אחרי שקודמיו הודחו בשל תוכניות הצנע, נפוטיזם ושחיתות שלטונית. בין היתר קידם פונטה תוכנית להחלפת שופטי בית המשפט החוקתי, על רקע החשש כי בססקו מנסה להפעיל אליהם לחץ. בסופו של דבר נאלץ פונטה לסגת מתוכניתו עקב לחץ בינלאומי.

הפופולריות של בססקו נמצאת בשפל גדול עקב תמיכתו בתוכניות הצנע, הכוללות קיצוצי שכר נרחבים והעלאת מע"מ. בססקו טוען כי המהלך להדחתו נובע ממניעים פוליטיים ומאשים את הממשלה בניסיון לשלוט במערכת המשפט. לדבריו, פונטה מנסה להסיט את הדיון הציבורי מחשדות לגניבה ספרותית התלויים ועומדים נגדו.

טריאן בססקוצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ