30 שנה לאחר תום "המלחמה המלוכלכת" |

שניים ממנהיגי החונטה הצבאית בארגנטינה הורשעו בחטיפת ילדים

מפסק הדין עולה כי החונטה, בראשותו של הנשיא לשעבר חורחה רפאל וידלה שנידון ל-50 שנות מאסר, הוציאה תוכנית מפורטת לחטיפת ילדי מתנגדי המשטר

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

בית משפט בבואנוס איירס הרשיע בסוף השבוע שניים מראשי החונטה הצבאית ששלטה בארגנטינה בחטיפה שיטתית של תינוקות מאסירים פוליטיים. חורחה רפאל וידלה, שכיהן כנשיא ארגנטינה בין השנים 1981-1976, נשפט ל-50 שנות מאסר ואילו ריינלדו בינונה, שהיה האחרון שבשליטי החונטה, נשפט ל-15 שנות מאסר. שבעה קצינים נוספים שכיהנו באותם ימים בתפקידים בכירים בצבא ובמשטרת ארגנטינה הורשעו ושניים זוכו. יצוין כי וידלה בן ה- 86 ובינונה בן ה-84 כבר מרצים עונשי מאסר עולםז בגין פשעים נגד האנושות.

מפסק הדין עולה כי לאורך שנות הדיקטטורה בארגנטינה הוציאה החונטה לפועל תוכנית מפורטת לחטיפת ילדיהם של מתנגדי השלטון, שהיו מזוהים עם מיליציות השמאל. נשותיהן של אותם פעילים שהיו בהריון נלקחו למתקני מעצר סודיים וילדו שם תחת השגחה. אחרי לידתם, נמסרו התינוקות לידי משפחות אומנה של אנשי צבא ומשטרה.

תוכנית חטיפת התינוקות היתה קיימת בארגנטינה בלבד והבדילה אותה ממדינות אחרות בדרום אמריקה שבהן שלטו חונטות צבאיות בשלהי שנות השבעים. על פי ההערכות הרשמיות לפחות 13 אלף בני אדם נחטפו, עונו ונרצחו בשנות "המלחמה המלוכלכת בארגנטינה".

הרשעתם של וידלה ובינונה בחטיפה, עינויים ורצח נתפסת כצעד גדול של המערכת המשפטית בארגנטינה לעשיית צדק עם האחראים לזוועות שנעשו במדינה בשנות הדיקטטורה. זאת לקראת פתיחתו של משפט ענק העוסק בהתעללות הקשה שבוצעה בבית הספר למכונאות ימית, אשר שימש בין השנים 1983-1976 מרכז מעצר ועינויים מרכזי של החונטה. במשפט זה יועמדו לדין 65 נאשמים, הוא נוגע ל-900 קורבנות וכולל יותר מ-100 עדים ויותר מ-60 אלף דפי חקירה וראיות.

בשנת 1983, עם כינונה מחדש של דמוקרטיה, הוקמה בארגנטינה ועדה לתיעוד הפשעים שבוצעו בתקופת הדיקטטורה, אולם איש מבכירי החונטה לא הועמד לדין עד לבחירתו של נסטור קירשנר לנשיאות, 20 שנה לאחר מכן. מרישומי המרכז הארגנטיני למשפט ולחברה עולה כי מתוך 1,861 נאשמים ששירתו בתפקידים שונים בתקופת החונטה, נשפטו רק 17% - רובם המכריע הורשעו. מאז החלו המשפטים בשנת 2006, לפחות 65 מהם הסתיימו בגזרי דין אך רק בשבעה מהם הסתיימו גם הליכי הערעור.

וידלה אמר לאורך משפטו כי מעשי החטיפה לא היו שיטתיים והאשים אסירים פוליטיים בשימוש בעובדה שעמדו להפוך להורים כ"מגן אנושי". וידלה כינה עצמו "אסיר פוליטי" ותיאר את גזר דינו כ"צעד היתולי של נקמה מצד אנשים שהובסו על ידי הצבא וכעת מחזיקים בעמדות השלטון". וידלה הוסיף כי הוא מקבל את גזר הדין במצפון נקי.

וידלה (משמאל) ובינונה מאזינים לגזר דינםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ