לוב עולה על דרך חדשה

לאחר 42 שנות שלטון קדאפי ושמונה חודשים של חוסר ודאות, הלכו אתמול לראשונה אזרחי לוב לקלפי כדי להכריע על עתידם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עוד היסטוריה נרשמת במזרח התיכון: אמש נסגרו הקלפיות בלוב לאחר יום הצבעה ארוך במסגרת הבחירות לפרלמנט - הראשונות בהיסטוריה של המדינה לאחר 42 שנות שלטון של הרודן מועמר קדאפי. כ-2.7 מיליון אזרחי לוב בעלי זכות בחירה נדרשו לבחור 200 צירי פרלמנט, המכונה בלוב המתחדשת "הקונגרס הלאומי הכללי". ועדת הבחירות המרכזית מסרה כי בבחירות התמודדו לא פחות מ-3,700 מועמדים החברים ב-142 מפלגות, במערכת בחירות שסימני שאלה רבים עלו סביב סיכוייה להתקיים, לנוכח המצב הביטחוני הרעוע במדינה.

בשמונת החודשים מאז נפילת קדאפי ידעה לוב בעיקר קרבות והתנגשויות בין שבטים שונים, חמולות וקבוצות אינטרסים. לפחות אדם אחד נהרג אתמול בתקרית ליד אחת הקלפיות בדרום המדינה, ועוד שניים נפצעו בשעה שניסו לסגור בכוח קלפי אחרת. כמה עשרות קלפיות במדינה כלל לא נפתחו, אך לטענת ועדת הבחירות המרכזית, רובן הגדול התנהלו כהלכה (1453 מתוך 1550 נפתחו). בערים הגדולות, בעיקר טריפולי ובנגאזי, נרשמו תורים ארוכים בכניסה לקלפיות, ושיעור ההצבעה היה גבוה.

בשלבים שונים אתמול נראה היה כי לוב החדשה בעידן שלאחר קדאפי עומדת לשקוע לתוך מלחמת מליציות, שדגלו בהיפרדות מהממשל המרכזי. אולם בסופו של דבר הבחירות יצאו לפועל, במה שנראה כניסיון של אזרחי המדינה לקבוע בכל זאת את עתיד המדינה. רוב המועמדים הפגינו בתעמולת הבחירות שלהם קו מתון והשתדלו שלא להתעמת עם הקבוצות האחרות בלוב.

על אנשיו של קדאפי נאסר להציג מועמדות בבחירות. נראה שוועדת הבחירות והאזרחים בלוב לא שכחו שרק לפני שמונה חודשים נתפס והוצא להורג השליט הכל יכול לשעבר, שלמעשה העדיף להחריב את לוב, ובלבד שלא ייאלץ לוותר על כס השלטון (ההפגנות בלוב נגד קדאפי החלו בפברואר 2011, כמה ימים בלבד לאחר נפילת חוסני מובארק במצרים, ורק באוקטובר הוצא להורג הקולונל התמהוני בלינץ'). גם חברי המועצה הלאומית הזמנית, שמילאה את תפקיד הממשלה מאז נפילתו של שליט לוב לשעבר, לא הורשו להציג מועמדות בבחירות.

הבחירות אמורות היו להתקיים כבר לפני כשבועיים וחצי, אולם ועדת הבחירות החליטה לדחותן. גם בימים האחרונים נמשכו הניסיונות של קבוצות שונות לשבש את האירועים. כך לדוגמה, חברי הקבוצות החמושות שניהלו את הלחימה מול צבאו של קדאפי בימי מלחמת האזרחים, השתלטו ביום חמישי על כמה מפעלים לזיקוק נפט כמחאה על הייצוג הנמוך של מזרח לוב לטענתם. מדובר באותו אזור שממנו החלה המחאה נגד קדאפי שהתפשטה לכיוון מערב ובסיסה היה בעיר בנגאזי. ואמנם, רוב הקלפיות שלא נפתחו אתמול, היו ממוקמות במזרח המדינה. בבנגאזי התקיימו אתמול כמה הפגנות של ארגונים מקומיים, שדרשו סמכויות רבות יותר על הנעשה במזרח המדינה התלוננו על כך שהשלטונות בטריפולי מזניחים את האזור. כמה מהמפגינים הודיעו על החרמת הבחירות, במחאה על כך שרק 60 מושבים בפרלמנט הוקצו למזרח המדינה, לעומת 102 מושבים שקיבל המערב.

המצב הביטחוני בלוב ידע הרבה ירידות בתקופה האחרונה - ופחות עליות. קיצונים איסלאמיסטים שניצלו את הכאוס בחודשים האחרונים, תקפו שוב ושוב דיפלומטים מערביים ויועצים מהמערב. הקרבות שהתנהלו בין בני שבטים שונים באחרונה, בעיקר על אזורי שליטה ובעלות על קרקעות, יצרו רושם שלתוך הכאוס הזה יצעד ארגון אל-קאעדה. עוד ועוד קרבות בין שבטים על רקע סכסוכים טריטוריאליים הציבו בסימן שאלה גדול את חוקיותן של הבחירות שנערכו אתמול, או את הצלחתן לשקף באורח דמוקרטי את משאלת לבו של "הציבור הלובי". גם משקיפים מערביים שונים שנמצאים במדינה, כמו אנשי מרכז קרטר, הבהירו שלא יוכלו לקבוע בוודאות את אופיין של ההצבעות ואת חוקיותן, ואמרו כי תפקידם יהיה בעיקר לייעץ לקראת השנים הבאות. ראש המרכז, הנשיא האמריקני לשעבר ג'ימי קרטר, בירך אתמול על "הבחירות הראשונות בלוב מזה כמעט 50 שנים".

עתידה של לוב כמדינה עדיין אינו ברור. בדומה למצרים ולתוניסיה, בהן הופלו מהשלטון עריצים ששלטו ללא עוררין במשך עשרות שנים, עברו על לוב כמה חודשים של חוסר ודאות וחוסר שקט, עד שהתקיימו הבחירות. אולם בניגוד למצרים, אין לה היסטוריה לאומית וקיים חשש אמיתי שהיא תמצא את עצמה מפוצלת וכאוטית בסופו של דבר.

למעשה, הפרלמנט שייבחר ינסה ליצור כמעט יש מאין. קדאפי שלט במדינה ביד ברזל במשך יותר מארבעה עשורים, והכריז על כל עיסוק בפוליטיקה כ"פוגע באללה". מכאן שתפקידו של הפרלמנט קריטי כדי לסייע למדינה לשמור על המסגרת הלאומית. לאחר בחירת הצירים לפרלמנט, יהיה עליהם למנות ממשלה ואת העומד בראשה, ולאחר נכן ייקבעו בהצבעה גם מנסחי החוקה החדשה של לוב, שתעצב בשנים הקרובות של פניה של לוב. לוב היא מדינה עשירה בנפט, אך קיים ספק גדול אם הממשלה החדשה והפרלמנט יצליחו להתנהל בעדינות בין ערב רב של כוחות הפועלים במדינה. רוב תעמולת הבחירות התנהלה בשבועות האחרונים באזורים השונים של לוב בדגש על עניינים מקומיים, ביחס לאזור כזה או אחר. אולם רוב המועמדים הדגישו במצע הבחירות שלהם את החשיבות הרבה בשמירת אחדותה של לוב, את הזיקה לאיסלאם וכיבוד עקרונות כמו זכויות האשה. ראש המועצה הלאומית הזמנית בלוב, מוסטפא עבד אל-ג'ליל, בירך אמש על קיומן של הבחירות ואמר כי "ביום הזה נוסדה מדינת לוב החדשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ