עיר הרפאים למעמד הבינוני שסין בנתה בלב אנגולה

חברה סינית הקימה בבירת אנגולה עיר בעלות של 3.5 מיליארד דולר, אולם לאזרחי המדינה העניים אין סיכוי לרכוש בה בית, ואלפי דירות עומדות ריקות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

במרחק של 30 ק"מ מלואנדה, בירת אנגולה, נמצאת נובה סידאדה קילמבה - עיר בוהקת וחדשה שנבנתה בפחות משלוש שנים ושבתיה נצבעו בגוונים חיים. אלא שזו עיר רפאים כמעט ריקה, אשר נבנתה על-ידי חברה ממשלתית סינית - China International Trust and Investment Corporation, תמורת סכום פעוט של 3.5 מיליארד דולר. אבל לאן נעלמו 500,000 התושבים שיכולים היו לאכלס את הקומפלקס העירוני החריג כל כך בנוף הסובב את הבירה האנגולית?

כתב הבי-בי-סי שסייר ברחובותיה השוממים של נובה סידאדה קילמבה, מתאר מקום שקט להדהים. הקולות המעטים מהדהדים חזרה מהקירות והכבישים ריקים. מכוניות לא נראות בעיר וגם לא נפש חיה, רק בנייני קומות שמשתרכים עד האופק. תריסי החלונות סגורים והמרפסות ריקות מאדם. לאחר סיור של 15 דקות במכונית בעיר, כל שהבחנו בו היה פועלי בניין סיניים, שרבים מהם מתגוררים בקרוואנים מחוץ לאתר הבנייה.

עיר הרפאים החדשה היא פועלה של ממשלת סין, וכפי שקורה לעתים קרובות באפריקה, חלק מהתמורה מתבטאת בגישה למחצבים טבעיים של המדינה. במקרה של אנגולה - המחצב העיקרי הוא נפט. מתוך 2,800 הדירות המוצעות לכניסה מיידית ב-750 הבניינים בני 8 הקומות בעיר, נמכרו 220 בלבד. מבין עשרות בתי-הספר שנבנו בעיר, רק קומץ קטן מתפקד.

7 מתוך 7 |
נובה סידאדה קילמבה צילום: ממשלת אנגולה
1 מתוך 7 |
נובה סידאדה קילמבה צילום: ממשלת אנגולה
2 מתוך 7 |
נובה סידאדה קילמבה צילום: ממשלת אנגולה

נשיא אנגולה, ז'וזה אדוארדו דוש סנטוש, שבראשית כהונתו הבטיח לבנות כמיליון יחידות דיור בארבע שנים, עדיין מגן על הפרוייקט בציפורניים. נכון לעכשיו, הבעיה היא שמחיר דירה בנובה סידאדה קילמבה - הנע בין 120,000 ל-200,000 דולר, אינו בהישג ידה של רוב האוכלוסייה, ששני שליש מתוכה משתכרת פחות מ-2 דולרים ליום.

בראיון שהעניק לבי-בי-סי, אמר אליאס אייזק, החבר בארגון Open Society Initiative of Southern Africa, כי "פשוט אין באנגולה מעמד ביניים, רק עניים מרודים ואנשים עשירים מאוד. מכאן שאין באמת קונים למגורים מהסוג הזה". ממשלת אנגולה הבטיחה לסייע בהורדת מחירי השכירות ולקדם ציבורי במתחם העירוני הדומם. מנגד, מתנגדיו של דוש סנטוש טוענים כי הנשיא פשוט ממהר לפזר הבטחות ריקות לקראת הבחירות הקרובות שייערכו ב-31 לאוגוסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ