לוגו אי-פי
אי-פי

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הורה היום (ראשון) על הקמתה של ועדת חקירה לבדיקת הכשלים שהובילו למותם של יותר מ-150 בני אדם בהצפות נרחבות בדרום המדינה. ההצפות, שנגרמו עקב גשמים חזקים שפקדו את מחוז קרסנודאר, תפסו את התושבים ואת כוחות ההצלה בלתי מוכנים, וגרמו לעלייה מהירה של מפלס הנהרות באזור. כתוצאה מההצפות נותק האזור, ובראשן העיירה קרימסק בה נספו 142 בני אדם. בעיירה ירדו בליל שבת 221 מילימטרים גשם, 50 מילימטרים מתוכם בתוך פחות משעה.

פוטין, שזכה בשנות כהונתו כראש ממשלה לביקורת נוקבת על תגובה אטית ויחס אדיש לאסונות טבע ברוסיה, הגיע לקרסנודאר ואמר כי מטרת הוועדה היא לקבוע אם לתושבי המחוז ניתנה אזהרה מוקדמת. התביעה הרוסית הודיעה כי גם היא חוקרת אם אוכלוסיית האזור זכתה להגנה מספקת. במרכז החקירה עומד החשד כי מאגר גדול הנמצא סמוך לקרימסק נפרץ וגרם לזרימת מים רבים לתוך העיירה וכתוצאה מכך לעלייה מהירה מאוד של גובה המים.

תושב קרימסק עומד בפתח ביתו המוצף, היוםצילום: אי–פי

בפגישה שהתקיימה עם תושבי קרימסק, הצהיר מושל המחוז, אלכסנדר טקאצ'ב, כי הסכר שמגן מפני זליגת המים לא נפרץ. דבריו התקבלו בזעם רב על ידי התושבים, שרבים מבתיהם הוצפו לחלוטין. פוטין עצמו לא נפגש עם התושבים והסתפק בטיסה מעל האזור ומעל הסכר בפרט. במקביל, שידרה הטלוויזיה הרוסית תמונות חדשות מקרימסק, בה מתגוררים 57 אלף תושבים, ובהם נראים הרחובות מוצפים לחלוטין ומלאים בבוץ. האצטדיון המקומי דמה לאגם.

ההצפות הובילו גם להפסקת העבודה בנמל הנפט נובוריסיסק, שהוא הנמל הרוסי הגדול ביותר לחופי הים השחור. חברת צינור הגז "טרנסנפט" הודיעה כי למרות מזג האוויר הקיצוני, התשתיות בנמל לא נפגעו. גשמי זעף באזור קרסנודאר אינם דבר נדיר בתקופה זו של השנה, אולם לדברי גורמים רשמיים הפעם מדובר בכמויות קיצוניות במיוחד שלא זכורות זה 70 שנה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ