על רקע המשבר באירופה, הולנד ומרקל ציינו 50 שנות ידידות

נשיא צרפת וקאנצלרית גרמניה שחזרו את המפגש ההיסטורי בין שארל דה גול וקונרד אדנאואר. ברקע: השחתת קברים של חיילים גרמנים בצרפת

ד-פ-א
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א
אי-פי

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא צרפת פרנסואה הולנד נפגשו אתמול (ראשון) לציון 50 שנה לפיוס בין שתי המדינות אחרי מלחמת העולם השנייה. בפגישה בעיר הצרפתית ריימס השתתפו שני המנהיגים בתפילה לזכר הפגישה שקיימו שארל דה גול וקונרד אדנאואר ב-8 ביולי 1962, אז נחתם הסכם הידידות אשר הכשיר את הקרקע לשותפות בין צרפת לגרמניה הנמשכת עד היום. הולנד ומרקל קראו לאזרחי אירופה להניח לדאגותיהם הכלכליות ולהעמיק את האיחוד ביניהם.

על אירוע ההנצחה העיב חילול קברים של חיילים גרמנים שנפלו במלחמת העולם הראשונה בבית קברות הצבאי סנט אטיין א-ארן שבצפון המדינה. כ-40 צלבים מעץ נעקרו מהמצבות ושימשו לאחר מכן להבערת מדורה. בבית הקברות שהושחת קבורים כ 12 אלף מקורבנות המלחמה, רובם חיילים גרמנים. משטרת צרפת מסרה כי במקום נמצאו בקבוקי בירה וכי טרם בוצעו מעצרים כלשהם.

הפגישה בין נשיא צרפת לבין קאנצלרית גרמניה התקיימה בקתדרלה העתיקה של ריימס, עיר שנפגעה קשות בשתי מלחמות העולם. הקתדרלה, בה הוכתרו מלכי צרפת במשך דורות רבים, הופצצה על ידי מטוסים גרמניים במלחמת העולם הראשונה. בריימס גם נחתם ב-7 במאי 1945 הסכם כניעתם של הגרמנים לבעלות הברית שהביא לסיום מלחמת העולם השנייה באירופה. לאחר מכן פנו השניים לסעודת צהריים בה הוגשו אותן מנות שהונחו על שולחנם של דה גול ואדנאואר: סלמון קר, בשר בקר ואפונה, גזר מטוגן ותפוחי אדמה ולקינוח מקארונים מפטל. על שולחנם של השניים הונחו גם שלושה בקבוקי שמפניה משובחים.

מרקל והולנד, שמדינותיהם הן שתי הכלכלות הגדולות ביותר בגוש האירו, החליפו נשיקות
והפגינו מצב רוח מרומם חרף המתיחות הרבה ששוררת ביניהם סביב משבר החובות באירופה. שניהם הודו כי המטבע האירופי המשותף עומד בפני אתגרים גדולים, שכן חובותיהן של השותפות הקטנות בגוש האירו - ובראשן יוון - מאיימים להשפיע על השווקים ברחבי העולם. דעותיהם של מרקל השמרנית והולנד הסוציאליסט חלוקות בכמה עניינים עיקריים: הולנד דורש לאזן את תקציבי ממשלות אירופה באמצעות העלאת מסים על העשירים ואילו מרקל מעוניינת בחיזוק תוכניות הצנע ובמשך הקיצוצים המאסיוויים
בתקציבים הציבוריים.

"התוכנית הכלכלית איננה חזקה דיה", אמרה מרקל במסיבת העיתונאים וקראה לאירופים
"להשלים את האיחוד הכלכלי והמוניטרי על בסיס פוליטי". הולנד התעקש מצדו שצרפת
תשמור לעצמה את ריבונותה הלאומית, אך ציין שהמשבר הנוכחי צריך לדחוף את האירופים להביא את האיחוד באירופה ל"התחלה חדשה". הולנד גינה את הפגיעה בקברי החיילים הגרמנים והדגיש כי "אף כוח אפל, ובוודאי לא מעשים מטופשים, יכולים לשנות את הידידות העמוקה בין צרפת לגרמניה".

נשיא צרפת שיבח את דה גול ואדנאואר על "התעוזה שהוכיחו בחזונם על עתיד משותף אחרי כאב רב כל כך", ועל "גדולתם" שבזכותה הוכשרה הקרקע לידידות צרפת-גרמניה, שהפכה לבסיס לאיחוד האירופי. "האיחוד האירופי עובר משבר. זו לא הפעם הראשונה שזה קורה וגם לא הפעם האחרונה. המצב שנוצר מחייב אותנו לנוע קדימה. גברתי הקאנצלרית, אני מציע לך להפוך את הידידות בין מדינותינו לעמוקים עוד יותר".

חבוקים. פרנסואה הולנד ואנגלה מרקלצילום: אי–פי
דה גול ואדנאואר חותמים על הסכם הידידות ב-1962צילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ