הלנה סמית, גרדיאן

האמפיתיאטרון העתיק בקוריום, השוכן על מצוק גבוה מעל הים, הוא אחד מהאתרים המרהיבים ביותר בקפריסין. בכינוס שהתקיים כאן בסוף השבוע שעבר, בהשתתפות שועי אירופה, ציינה קפריסין את תחילת כהונתה כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי.

קפריסין שוכנת בנקודה הגיאוגרפית המזרחית ביותר באיחוד האירופי, ולנוכח משבר החובות הקשה ביבשת, מעוניינים נשיא הנציבות האירופית, ז'וזה מנואל ברוזו הפורטוגלי, ובכירים אחרים, להפגין סולידריות. המארגנים סיפקו לאורחים כריות, כדי להבטיח שהנכבדים שהגיעו לטקס לא יסבלו ממושבי האבן הקשים של התיאטרון. ואולם שום אביזרי נוחות לא יוכלו להסתיר את העובדה שהקוריום - שבעבר היה אתר פופולרי לקרבות גלדיאטורים - נבחר דווקא משום שהוא שוכן מחוץ לתחומי האיחוד האירופי, ב"שטח הבסיס הריבוני" אקרוטירי, השייך לבריטניה.

מבחינת הנשיא, דימיטריס כריסטופיאס, שנאם בפני באי האירוע, הבסיס הצבאי - חלק מכ-2.5 קמ"ר שבריטניה שמרה בידיה כשהאי זכה לעצמאות ב-1960 - הוא "כתם דם קולוניאלי". כמו רבים בשמאל, כריסטופיאס הקומוניסט רוצה שהאזור - שלא נכלל באיחוד האירופי כשקפריסין הצטרפה אליו ב-2004 - יוחזר לשליטתה. החלטתו לערוך את טקס העברת הנשיאות התורנית לקפריסין דווקא בקוריום נועדה לחדד את המסר.

נשיא קפריסין כריסטופיאס (משמאל) ונשיא הנציבות האירופית ברוזו בארמון הנשיאות בניקוסיה, בסוף השבוע האחרוןצילום: רויטרס

זה טיפוסי לכריסטופיאס. הפוליטיקאי בן ה-65 הוא היחיד ממנהיגי מדינות האיחוד האירופי שעדיין דבק בעקרונות המרקסיזם. קבלת תפקיד הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, כאשר האיחוד עובר זעזועים חסרי תקדים, היא ללא ספק אתגר עצום לקפריסין, שהיא לא רק מדינה צעירה, אלא גם מחולקת - 38 שנה אחרי הפלישה הטורקית לאי (שבאה בתגובה להפיכה צבאית שביצע ארגון קפריסאי יווני קיצוני).

לראשונה, מאז ומעולם, מדינה המועמדת להצטרף לאיחוד האירופי - טורקיה - אינה מכירה כלל במדינה העומדת כעת בראש האיחוד. מאז 1974, מוצבים כ-35 אלף חיילים טורקים בקפריסין הטורקית שבצפון האי, מדינה שאינה מוכרת על ידי אומות העולם וממומנת על ידי אנקרה.

עם זאת, בעבור כריסטופיאס, התפקיד של נשיא מועצת האיחוד עשוי להיות הפוגה מכהונה קשה. "מחוץ לגרעין הקשה של תומכיו, הוא איבד כל אמינות", אומר הוברט פאוסטמן, מרצה למדע המדינה באוניברסיטת ניקוסיה. "יש תחושת ניכור עצומה כלפי הממשלה - הוא (כריסטופיאס) נתפש כיום כנשיא הגרוע ביותר שהיה אי פעם בתולדות הרפובליקה".

פחות משבוע לפני תחילת כהונתה כנשיאת האיחוד, קפריסין נאלצה ללכת בעקבות יוון, אירלנד, פורטוגל וספרד, ולפנות הן לאיחוד האירופי והן לקרן המטבע הבינלאומית בבקשת סיוע חירום כלכלי. לאחר שצוות של 30 פקחים החל לבחון בקפידה את ספרי החשבונות של האי, התברר כי הסיוע הדרוש כנראה גדול בהרבה משסברו. לפי דיווחים, כדי לסייע לבנקים של קפריסין, שנפגעו קשה מהחשיפה ליוון, יידרש סכום של כ-10 מיליארד אירו - יותר מחצי מהתמ"ג של קפריסין בסך 17.3 מיליארד אירו. כדי להציל את כלכלת קפריסין יידרש סיוע נוסף.

מדינות האיחוד האחרות מודעות לאירוניה הטמונה בכך ש"חברה שנמצאת על סף פשיטת רגל", ושכלכלתה מהווה רק 0.2% מכלכלת גוש האירו, תחזיק בהגה ותשפיע על מדיניות הגוש דווקא בתקופה שבה אירופה מתמודדת עם מצוקה קשה.

החשש שכריסטופיאס אינו האדם המתאים לנווט בתקופת משבר, התעצם עקב נחישות ממשלתו לבקש הלוואות גם ממוסקווה ובייג'ין, נוסף על הסיוע שהיא מקווה לקבל מהאיחוד האירופי.

ההחלטה לבקש סיוע מרוסיה וסין - מדינות שהנשיא, שרכש את השכלתו במוסקווה, מעריץ בגלוי - מעוררת ספקות לגבי נאמנותה של קפריסין בתקופה רגישה כזאת. "זו זכותה הריבונית של כל מדינה לבקש הלוואות בילטרליות", אמר דובר הממשלה. "כך יהיו לנו אופציות רבות יותר למימון הצרכים שלנו. ועובדה שאף אחד (באיחוד האירופי) לא התלונן על כך".

דגל האיחוד האירופי בראשות הנשיאה קפריסין, בשבוע שעברצילום: אי-פי

בכירים בבריסל סבורים אחרת. רבים תולים בכריסטופיאס את האשמה במצב הכלכלי החמור של קפריסין, שכן בארבע מתוך חמש שנות כהונתו הוא סירב להנהיג רפורמות שהיו עלולות לפגוע בבסיס התמיכה המסורתי של מפלגתו, - Akel המצוי באיגודי העובדים ובמגזר הציבורי. במקום לרסן את מגזר עובדי המדינה, שאחראי ל-31% מהוצאות המדינה, המגזר הזה המשיך לגדול וליהנות מנדיבות גדולה של המדינה.

זמן קצר אחרי שנכנס לתפקידו, כריסטופיאס אף פעל לפתוח שגרירות של קפריסין בקובה, אף על פי ששירות החוץ של קפריסין כבר היה מתוח עד קצה גבול יכולותיו.

כלכלת קפריסין ספגה מהלומה נוספת באוגוסט שעבר, כשפיצוץ ענק במחסן תחמושת הביא להשבתת תחנת הכוח הגדולה באי וגרם להפסקות חשמל רבות. הפיצוץ, שבו נהרגו 13 בני אדם, בהם מפקד חיל הים, תואר על ידי כריסטופיאס כ"אסון בקנה מידה תנ"כי". בעקבות האסון הואשם כריסטופיאס בכך שלא נקט את צעדי ההגנה הנחוצים כדי למנוע את הפיצוץ. ואולם במקום להתפטר, כריסטופיאס דחה בתוקף את ההאשמות ונשאר בתפקידו.

פחות משמונה חודשים לפני הבחירות לנשיאות, בכירים בקפריסין מזהירים נושים פוטנציאליים, כי אין זה הזמן לצעדי צנע חמורים אצל בת דודתם - יוון.

"הדגשנו את הצורך שהם ינהגו בזהירות בהקשר של לכידות חברתית ופוליטית", אמר שר האוצר ואסוס שיארלי, אחרי ששוחח עם הפקחים של האיחוד האירופי, הבנק המרכזי האירופי וקרן המטבע הבינלאומית, שביקרו באי.

ממשלת קפריסין הבטיחה לא לאפשר "לבעיה הקפריסאית" להפוך לנושא מרכזי בכהונתה כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. עם זאת רבים ודאי יסכימו כי לו שני חלקי האי - הרוב היווני בדרום והטורקים בצפון - היו מתאחדים מחדש, הטלטלה הכלכלית שהוא עובר כעת היתה מעוררת פחות דאגה.

רבים קיוו שכריסטופיאס, הנתפש כמנהיג מתון, יביא לפתרון הסכסוך הדיפלומטי הממושך ביותר במערב. השבוע, במשרדה הממוזג בבירה המחולקת, קוננה שרת החוץ של האי, אראטו קזאקו-מרקוליס, על כך שגם אחרי 130 פגישות בין מנהיגי שני חלקי קפריסין ו-150 פגישות בין יועצים בכירים, השיחות המתנהלות בין שני הצדדים בחסות האו"ם נקלעו למבוי סתום. מציאות עצובה שהמשתתפים בחגיגות בקוריום העדיפו, מן הסתם, לשכוח ממנה ולו לרגע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ