זן ואמנות הסחר בבורסה: מנזרים בסין מוכרים מניות

טניה בראניגן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טניה בראניגן, גרדיאן

הקשרים המתהדקים בין הדת לכסף מעוררים דיון ציבורי סוער גם בסין. מנהלי מקדש פוטואו שבמחוז ז'ג'יאנג במזרח המדינה הודיעו בשבוע שעבר כי בכוונתם להנפיק לאתר הדתי מניות בשווי מיליוני דולרים בבורסה. כל זאת בדומה למקדשים אחרים שביצעו מהלך דומה בתקופה האחרונה, ועל רקע שמועות שאפילו מקדש שאולין, הנודע באמנויות הלחימה המפורסמות שבו ובהתייחסותו הרוחנית למסחור הדת, מתכנן להנפיק מניות.

התומכים בהנפקת המניות הסבירו כי משמעות המהלך היא מכירת הגופים המנהלים את אתרי הדת ולא מכירת האתרים עצמם. "העניין נוגע רק לעסקי התיירות ולא למקדש עצמו", הודיעה אחת החברות העוסקת בתיירות למקדשים, "אם חברה רוצה להתרחב ולהתחזק היא חייבת לצעוד אל העתיד ולצאת מסין אל השוק הבינלאומי". מנגד, יש הטוענים שלא ניתן להפריד בין החברות למקדשים ומאשימים את הממשל המקומי בכך שהוא מעדיף לפעול להגדלת הכנסותיו ולא להגנה על המקדשים היקרים.

אחדים מהעיתונים הסיניים הרשמיים הביעו אף הם התנגדות לתוכנית. "אין זה מקובל מבחינה מוסרית שיום אחד, כשעולי הרגל יעברו את כל הדרך עד למקומות הקדושים, הם יכרעו ברך בפני כמה תאגידים הרשומים בבורסה", נכתב במאמר המערכת של ה"גלובל טיימס".

החששות מפני מסחור הדת גברו בחודש שעבר, כאשר בכיר ברשות הממלכתית לניהול ענייני הדת הזהיר מפני כניסת האתרים הקדושים לבורסה. הבכיר, ליו ויי, אמר כי צעדים כאלה פוגעים בזכויות המשפטיות של הקהילה הדתית, מזיקים לתדמיתה ופוגעים ברגשות המאמינים. ויי הביע עמדה דומה לזו של ה"גלובל טיימס" והדגיש כי אסור שהפיתוח הכלכלי יחצה את קווי המוסר.

באחרונה נודע כי גם מנהלי האתר בהר ווטאי במחוז שאנשי ומנהלי האתר בהר ג'יוהואה שבמחוז אנהוי מתכוונים לגייס כספים בדרכים שונות, כדי שיוכלו להשקיע באתריהם. "בכוונתנו לגייס כ‑750 מיליון יואן (כ‑120 מיליון דולר) כדי לפתח את האתר", אמר ז'אנג שאוליי, חבר בוועדה לפיתוח הנוף בהר פוטואו בראיון ליומון הרשמי צ'יינה דיילי.

צ'ן מינג, חוקר באגף הדתות של האקדמיה הסינית למדעי החברה, הזהיר מכך שאחרי שלושה עשורים של שיפור במצב הכלכלי של המקדשים צפוי "שיטפון" בעולם הנתפש כטהור. "יש לתת עדיפות לנטיעות באזורים השוממים בעולם הרוחני", אמר, "אנחנו חייבים להגן על רוח הדת, במקום להרשות שהעולם הטהור האחרון הזה יישחק". מנגד, בלוגר סיני טען כי החששות מפני הידרדרות המוסר הדתי לטובת הממון הם מוגזמים. "אני לא חושב שזה ישפיע על בודהיסט אמיתי, וזה עשוי דווקא להועיל לקידום הבודהיזם", כתב.

תגיות:

תגובות