בניגוד למגמת האביב האיסלאמי |

מסתמן: החילונים זכו בבחירות בלוב

מתוצאות חלקיות ולא רשמיות עולה כי מחמוד ג'יבריל, שהיה ראש ממשלת המעבר של המורדים בבנגאזי, יהיה המנהיג הראשון של לוב הדמוקרטית

דיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס

קואליציה של מפלגות חילוניות בראשותו של מחמוד ג'יבריל, פרופסור למדעי המדינה שלמד בארה"ב, צפויה לנצח בבחירות בלוב, כך עולה מתוצאות לא רשמיות. התוצאות עומדות בניגוד למגמה האסלאמית ששטפה את העולם הערבי, והביאה לבחירתם של מועמדים איסלאמיסטים במצרים, בטוניסיה ובמרוקו.

הנתונים הראשוניים התקבלו ממשקיפים ומנציגי המפלגות שצפו בספירת הקולות בבחירות הראשונות שהתקיימו במדינה מאז 1965. מחמוד ג'יבריל היה ראש ממשלת המעבר של המורדים בבנגאזי והוא שייך לשבט הגדול בלוב – ורפאלה.

אזרחי לוב הצביעו בשבת בבחירות הדמוקרטיות הראשונות במדינה מזה ארבעה עשורים, לאחר נפילתו של מועמר קדאפי. כ-2.7 מיליון בעלי זכות יקבעו את זהותם של 200 חברי הפרלמנט, ולאחר שיושלם ההליך ימונה ראש ממשלה. תפקיד הפרלמנט יהיה לחוקק חוקים ולסייע בהכנת חוקה חדשה למדינה.

להצבעה בבחירות נרשמו 80% מבעלי זכות הבחירה, הוכחה לרעב האדיר לדמוקרטיה לאחר יותר מארבעה עשורים של רודנות. הם בחרו את נציגיהם מתוך 3,700 מתמודדים, כ-500 מתוכם נשים. במטרה לעודד את האזרחים להצביע, הכריזה הממשלה על סוף השבוע כחג. הקלפיות יסגרו בשמונה בערב, והתוצאות יתפרסמו בעוד כשבוע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ