החילונים ייאלצו להלך בין הטיפות כדי להנהיג את לוב

ניצחונם המסתמן של הליברלים בלוב מפיח תקווה במערב, אולם בשביל להנהיג את המדינה מוכת הסכסוכים, הם ייאלצו לנסות להתפשר עם האיסלאם הקיצוני

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ייתכן שהחגיגות בתקשורת המערבית בעקבות ניצחון הליברלים בלוב היו מוקדמות מדי. נכון, על פי תוצאות לא רשמיות, המחנה החילוני (או הליברלי כפי שהתקשורת מתעקשת לכנותו), שבראשותו של מחמוד ג'יבריל ניצח בבחירות לפרלמנט, ובכל זאת צריך לסייג את הדברים.

בעת כתיבת שורות אלה, אין תוצאות אמת מלוב. קשה להבין אם ההדלפות של "גורמים בלתי רשמיים" מבוססות על נתוני אמת, חלקיים או לא חלקיים, או על תקוות שווא. ובכל זאת, בהנחה שאכן מדובר בניצחון של המחנה הליברלי, הרי שהאביב הערבי הביא עמו לראשונה בשורה חילונית יותר (במונחים של לוב כמובן) ולא עוד חורף איסלאמיסטי.

מחנה האחים המוסלמים, על פי ההודעות של נציגי הארגון בלוב, לא הצליח לקבל יותר מ-25% מהקולות, ואילו הגוש הקיצוני עוד יותר בראשותו של עבד אל חכים בלחאג', הג'יהאדיסט, משתרך לו אי שם מאחור. אולם קשה להשליך מהתופעה הייחודית של לוב על מקרים אחרים ובדומה לשאר המדינות אשר חוו את האביב הערבי. המקרה של לוב רחוק מלספר לנו על מגמה חדשה במזרח התיכון או להעיד על עתידה של סוריה ביום שלאחר הסתלקותו של בשאר אל-אסד.

אשה מצביעה בבחירות בלוב, שלשוםצילום: אי-אף-פי

ראשית, המחנה הליברלי אינו "ליברלי" כפי שהמושג נתפש במערב. מדובר בהשוואה לשאר התנועות במדינה, אך בוודאי לא ניתן להקבלה לתנועות ליברליות בארה"ב או באירופה. לפי פרופ' יהודית רונן, מומחית למזרח התיכון וללוב מאוניברסיטת בר אילן, קשה להגדיר מהו "הכוח הליברלי" בלוב.

שנית, לדבריה של רונן, האחים המוסלמים אינה אותה תנועה הומוגנית מאוחדת ולכידה נוסח זו של מצרים. התנועה הוקמה בלוב כבר ב-1949 והתבססה במחוז קרינייקה שבמזרח המדינה תחת שלטון סנוסי. עם עליית קדאפי החלה הרדיפה של חברי הארגון.

"בדומה לאחים המוסלמים במקומות אחרים, הם התפצלו לכמה כוחות מגוונים, חלקם מיליטנטיים, שזלגו עם הזמן לקהילות של הג'יהאד העולמי", אומרת פרופ' רונן. "במקביל, הכריז קדאפי מלחמה של ממש על האחים בלוב ומנע מהם מלהקים את אותה תשתית אזרחית ששימשה אותם באופן יעיל כל כך במצרים ובעזה. או במילים אחרות, האחים המוסלמים חלשים יותר בלוב".

ג'יבריל לא יוכל לכהן בפרלמנט

נראה כי הנקודה הבעייתית ביותר מבחינת עתידה של לוב היא סימני השאלה הרבים סביב תגובתו של הגוש האיסלאמיסטי הקיצוני בראשותו של בלחאג', במקרה של ניצחון של ג'יבריל ואנשיו. "צריך להיות זהירים מאוד מהעתקת עולם המונחים המערבי ללוב", אומרת רונן. "גם אם תוצאות הבחירות יהיו ניצחון לחילונים, אין ודאות שהן יעצבו את עתידה הפוליטי של לוב. ג'יבריל, פרופסור למדעי המדינה שלמד בארה"ב, זכה לעידוד לוגיסטי וכלכלי מצד המערב. ובראשות המחנה הזה, מלבד ג'יבריל, שכיהן כראש ממשלת המעבר בלוב בעבר, עומד גם עלי אל-טרהוני, שר האוצר והנפט בממשלת המעבר של מוסטפא עבד אל-ג'ליל.

צריך לזכור שג'יבריל עצמו התפטר מתפקידו מחשש לחייו והמתנגד החריף לו היה בלחאג'. זה האחרון האשים אותו כי הוא חילוני מדי. חיסולו של הגנרל עבד אל פתח יונס אל עוביידי בסוף חודש יולי שעבר, היה אירוע מכונן עבור ג'יבריל שהחליט לוותר על הפוליטיקה עבור חיים בטוחים יותר.

השאלה כעת היא כיצד יגיב בלחאג' שלצדו עומדים גם האחים איסמעיל ועלי סלבי. מדובר בשני אחים בעלי עוצמה פוליטית, כלכלית וביטחונית שיכולים להפעיל כוחות צבאיים, שאין לזלזל בהם. אם התוצאות לא יהיו משביעות רצון מבחינת האיסלאמיסטים, הרי שאין כלל אפשרות שהם יישבו בחיבוק ידיים.

ג'יבריל לא יוכל לכהן בפרלמנט הנבחר. למעשה, כל בעלי התפקידים בממשלות המעבר לא יוכלו לעשות זאת, אך השפעתו רבה ותמונתו הופיעה ברבות מכרזות תעמולת הבחירות. הפרלמנט הלובי יכלול 200 צירים, 80 מהם נבחרו על פי רשימות מפלגתיות ועוד 120 באופן עצמאי, מה שמקשה עוד יותר על היכולת להבין לגמרי את תוצאות האמת. ראש הממשלה לשעבר בלוב הוא בן שבט ורפאלה, הגדול ביותר בלוב המונה קרוב למיליון אנשים מתוך אוכלוסיה של כשישה מיליון.

ובכל זאת, לא ניתן לייחס את ההישג המסתמן של ג'יבריל להקשר השבטי. "האלמנט השבטי אמנם קיים", אומרת רונן, "אבל זו אינה אותה מציאות בלוב כמו באמצע המאה הקודמת. היה תהליך של עיור, תעשיית הנפט שינתה את המציאות והבסיס הגיאוגרפי הפך ללא פחות חשוב מהשבטי. לעיתים יש חפיפה בין השניים אך לא תמיד. מיליציות זינתן או מיסרתה נודעו בשמן בשל הערים ולא בשל שבט כזה או אחר", היא מוסיפה. רונן, כמו רבים אחרים, מציעה להמתין בסבלנות לפני שניתן יהיה להבין לאן פניה של לוב מועדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ