ניסוי חדש בניו יורק: מיקרו-דירות

ראש העיר, מייקל בלומברג, הודיע על תחרות אדריכלים לתכנון בניין דירות שיורכב מיחידות דיור קומפקטיות בגודל של 26-28 מ"ר

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

ניסוי חדש בדיור נפתח אתמול בניו יורק: ראש העיר, מייקל בלומברג, הודיע על תחרות אדריכלים בשם adAPT NYC לתכנון בניין דירות שמורכב ברובו מיחידות דיור להשכרה בגודל 26-28 מ"ר. 1.8 מיליון משקי בית של אדם אחד או שניים מתנהלים בניו יורק של ימינו, אבל קיימים רק מיליון יחידות של חדר או שניים, הודיעה עיריית ניו יורק לרגל התחרות.

הפיתוח החדש, אומר בלומברג, "יתאים לדרך החיים של תושבי ניו יורק כיום והוא קריטי לצמיחה המתמשכת של העיר". סוכנות הידיעות רויטרס מציינת ששטח דירה בפרויקט הניסוי גדול פי ארבעה מתא כלא ממוצע, והוא כ-1/40 מהווילה העירונית של בלומברג באפר-איסט סייד של ניו יורק.

תושבי ניו יורק מצטופפים בדירות קטנות זה עשרות שנים, אבל לפי החלום התכנוני של בלומברג הדירות החדשות יהיו לא רק קטנות, כי אם אנושיות: המתמודדים מתבקשים להגיש תוכנית יצירתית לבניין שבו לפחות 75% מיקרו-דירות יהיו מעוצבות ליעילות ונוחות, חשופות לאור ולאוויר וניתנות לשכפול ברחבי הבניין. "אנחנו מחפשים יצירתיות, נגישות, תכנון יצירתי ורגישות לצרכים של ניו יורקרים אמיתיים", פנה מתיו וואמובה, ראש מחלקת שימור ופיתוח בתים בעיריית ניו יורק, למתחרים פוטנציאליים. "תראו לנו משהו שלא ראינו קודם שיהיה מקורי, ניתן לשכפול ופרקטי – ואנחנו נעבוד איתכם כדי להפוך את זה למציאות". התחרות נערכת כמסגרת היעד שהציב ראש העיר להוסיף לניו יורק 160 אלף יחידות דיור במחירים נגישים עד 2014.

ראש העיר ניו יורק בלומברג ליד דגם של מיקרו דירהצילום: אי–פי

לצורך הניסוי הקצתה העירייה שטח בבעלותה ברחוב 27 מספר 335 בשכונת קיפס ביי שבמזרח העיר. למרות צמיחה של בנייני מגורים שקמו בה בשנים האחרונות עם מכון כושר, שוער ובריכה, ואף שזורעים בה בתים ישנים ויפים, קיפס ביי, יחסית למיקומה המרכזי מאוד במנהטן, היא שכונה פרברית, שמתפרשת על פני כעשרה בלוקים לאורך השדרה השנייה ומורכבת ברובה מבנייני שיכון אפורים ומדכדכים.

לפי הערכות, מחיר הדירות החדשות, שיסחרו בשוק החופשי ללא סובסידיות או הטבות כלשהן, לא ייפול ממחיר השוק של דירות קטנות במנהטן: כ-2,200 דולרים לחודש לדירת חדר בבניין ללא דורמן. אם יהיה להן ביקוש, העירייה תבטל חוק משנת 1989, לפיו הגודל המינימלי של דירות חדשות בעיר חייב להיות לפחות 37 מ"ר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ