אנדרו קריימר, ניו יורק טיימס

הכפר בורנאובו גסס במשך שנים, כמו כפרים רבים שננטשו על ידי הצעירים שעברו לערים בעקבות שגשוג תעשיית הנפט שהפיח חיים בערים הסובייטיות האפרוריות. באזורים כפריים אלה, חוות שיתופיות רבות פושטות את הרגל, בתי העץ נוטים על צידם ושוקעים לתוך האדמה, הכבישים הופכים לתעלות של בוץ ובעלי החנויות מתפרנסים בעיקר ממכירת וודקה. כמעט בלתי אפשרי לעצור את ההתדרדרות.

ואולם בוראנובו, כפר בן 300 שנה, מצא דרך יוצאת דופן לשבור את המעגל. "הבבושקות (סבתות) של בוראנובו", להקה שהקימו שמונה נשים מקומיות, שהמבוגרת בהן בת 86, זכתה לתהילה עולמית בתחרות האירוויזיון שנערכה בבאקו, בירת אזרבייג'אן במאי השנה.

הבבושקות הגיעו למקום השני בתחרות. הן חייכו בשובבות, דישדשו לרוחב הבמה בלבוש מסורתי ומטפחות ראש, ופרצו בפזמון רוקנרול סוחף, עם פזמון באנגלית: "תחגגו ותבלו! קדימה, כולם רוקדים! קדימה, בום בום!". יותר מ 100 מיליון צופים ברחבי אירופה חגגו איתן, וגם צחקו עליהן קצת.

סרטון וידאו של הופעתן הפך ללהיט ברשת. ההופעה חוללה מהפך לא רק את בחייהן של הנשים אלא גם בכפר בוראנובו. כאות הוקרה על ההישג הגדול, מניחה ממשלת המחוז צינור מים ראשי, מתקינה פנסי רחוב בכפר ורשת אינטרנט במהירות גבוהה בבית הספר, ומחדשת את שכבת החצץ ברחובות הראשיים בכפר."אלוהים שכח מקיומו של המקום הזה, עד שהסבתות עלו לשיר", אמר אלכסנדר מלקוב בשעה שעמד בחצר ביתו והביט בהנחת הצינור החדש.

קשה להפריז בתיאור השפעתם העצומה של השיפוצים. בוראנובו הוא כפר קטן וציורי אך מוכה עוני. התושבים מתקיימים מגידול פרות וייצור מוצרי חלב, מגידול ירקות, ממזון שהם מוצאים ביער, דוגמת פטריות ודבש, ומשיפון הגדל בשדות. הם מחממים את בתיהם בעזרת עץ שמקורו ביער הסמוך.

אולגה טיוריקובה, אחת השכנות, אשר דאגה להאכיל את תרנגולותיה של הסבתא שנסעה לשיר באזרבייג'אן, אמרה שהלהקה הצילה את הכפר. "לולא הבבושקות, איש לא היה שם לב לכך שאין מים זורמים בבוראנובו", ציינה.

"הכל החל בנס משמים", מספרת אולגה טוקטרבה, מנהיגת הלהקה. היא נזכרת כיצד טיילה בחוצות הכפר עם חברתה בשנת 2008 וסיפרה לה פרק עצוב בתולדות הכפר: הריסת כנסיית השילוש הקדוש, שהיתה אחת מרבות שנסגרו בתקופת סטאלין. באותו רגע צלצל הטלפון. על הקו היה מפיק ממוסקבה, ששמע על להקת הבבושקות והזמין אותה לשיר את שירה של להקת קווין, "We Are The Champions"" בשפתן, בכינוס של בכירים בתעשיית הנפט במוסקבה.

"זה היה מוזר. ברגע שהתלוננו על כך שאין ביכולתנו לבנות מחדש את הכנסיה, הטלפון צלצל. זה לא מקרה", סיפרה. ההופעה סללה את הדרך לבניית רפרטואר חדש ללהקה: שירי פופ ורוק, בין היתר של הביטלס, להקת Deep Purple ולהקת Eagles, בשפת האודמורט. חברות הלהקה, נשים דתיות מאוד שנאלצו להסתיר את אמונתן בתקופה הסובייטית, קפצו על המציאה והקימו קרן לבנייה מחדש של הכנסייה.

"חלמתי ששינוי גדול יתחולל בכפר שלנו", מספרת אחת הזמרות, אלווטינה בגישבה בת ה-60, "אבל לא העליתי בדעתי שנקים מחדש את הכנסייה שלנו בדרך זו".

להקת בוראנוביסקי בדושקי בראיון, בחודש שעברצילום: רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ