התחזקות הניאו נאצים |

עלייה חדה בהתקפות נגד מהגרים מאז הבחירות ביוון

מאז כניסת מפלגת השחר הזהוב לפרלמנט, מתרבות התקיפות נגד מהגרים. לדברי ארגוני זכויות אדם, המשטרה מעלימה עין ומאפשרת את האלימות

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

שבוע לאחר שמפלגת הימין הקיצוני, "השחר הזהוב", זכתה לדריסת רגל בפרלמנט היווני, 50 מחבריה, רכובים על אופנועים וחמושים במוטות עץ דהרו ברחובות אחד מפרברי אתונה כדי להראות ברבים את כוחם.

עדי ראייה סיפרו שהרוכבים חגו מסביב לכיכר המרכזית, הניפו שלטים שעליהם צלבי קרס
והציבו אולטימטום למהגרים שעובדים במקום זה עשור. לדברי מוחמד אירפאן, מהגר חוקי מפקיסטאן ובעל מספרה, הרוכבים צעקו לעבר המהגרים: "אתם שורש הבעיה של יוון. יש לכם שבעה ימים להסתלק מכאן, או שנשרוף את עסקיכם ואתכם". אירפאן הוסיף כי כשהתקשר למשטרה נאמר לו שלשוטרים אין זמן לבוא לעזרת המהגרים.

דובר מטעם מפלגת "השחר הזהוב" הכחיש כל קשר לקבוצת המתפרעים. ואולם, לפי דו"ח של Human Rights Watch, שנאת הזרים הגיעה לרמה מדאיגה ביותר באזורים מסוימים ביוון, והרשויות אינן פועלות לריסון התופעה.

מאז הבחירות שהתקיימו בחודש שעבר נרשמו אירועים רבים שרומזים על עלייה במקרי האלימות נגד מהגרים מצד חברי השחר הזהוב ותומכיהם, שחשים מחוזקים בזכות הגיבוי הפוליטי שניתן עתה למתנגדי ההגירה, זאת על רקע המשבר כלכלי הקשה שאליו נקלעה יוון.

נוכח המיתון בכלכלת אירופה נרשמה עלייה של מפלגות מהימין הקיצוני בכמה מדינות באירופה, בהן צרפת, הולנד והונגריה. ואולם, המצב ביוון מראה כיצד אלימות של פעילי הימין הקיצוני עלולה להתפשט, בשעה שהממשלה עסוקה במשבר הכלכלי או אינה מסוגלת לטפל בבעיה. ראש הממשלה החדש של יוון, אנטוניס סמראס, אמר שברצונו לשים קץ ל"פלישת" המהגרים הלא חוקיים, אולם הביע התנגדות לכל מעשה "בריונות וקיצוניות".

בשל היותה שער להגירה מאפריקה ואסיה, מאכלסת יוון מהגרים רבים. הגבול עם טורקיה נחשב לפרוץ ביותר באירופה, ורבים מהמהגרים נשארים ביוון בגלל בעיות בירוקרטיות, ללא עבודה או אפשרות להשתלב בחברה. הם מתגוררים בשכונות עוני, שבהן יש פשיעה רבה וסחר בסמים, ונוכחותם מעוררת התנגדות רבה בקרב חלק ניכר בציבור, שנמשך לכיוון מפלגת "השחר הזהוב".

מתקפות נגד מהגרים הפכו עניין שבשגרה מאז זכתה המפלגה ב 18 מ 300 המושבים
בפרלמנט. אף על פי שכמה מהתוקפים נעצרים מדי פעם, ארגונים לזכויות האדם טוענים שמשטרת יוון עוצמת עיניים לנגד האלימות ואינה פועלת כראוי.

"קיבלנו מאות דיווחים מאנשים שהוכו בזמן שהשוטרים עומדים בצד ולא עושים דבר", אמר תנאסיס קורקולאס, דובר של ארגון זכויות אדם למען המהגרים. דובר מטעם משטרת יוון הכחיש את השמועות, שלפיהן השוטרים מתעלמים מתקיפות נגד המהגרים ומשתפים פעולה עם אנשי השחר הזהוב. "הטענות האלה מופרכות. השוטרים עומדים תמיד לצד האזרח, ומשתדלים לפתור בעיות ולדאוג לביטחון והסדר הציבורי".

בעל חנות מזכרות במרכז אתונה אמר כי רצה לבקש מאנשי השחר הזהוב "לנקות את
הרחובות", אולם השמועות על דרכי הפעולה של חברי המפלגה הרתיעו אותו. לדבריו,
משפחתו מטפלת במהגר קנייתי שהוכה קשות, אולם למרות זאת הוסיף כי "אני רוצה להתקשר אליהם, כיוון שהמשטרה אינה עושה דבר".

שעה שהשחר הזהוב מנסה להרחיב את השפעתה, יוונים רבים מוטרדים נוכח האידיאולוגיה הימנית-קיצונית המתפשטת בארצם, שהתנגדה לכיבוש הנאצי במלחמת העולם השנייה. בכמה מקומות הוקמו באחרונה כתגובת נגד קבוצות אנטי-פשיסטיות, ומה שהיה בעבר פולמוס אידאולוגי, הופך עתה למאבק ברחובות. מארגונים לזכויות האדם נמסר שעד כה המחאות היו שקטות. "אבל אנו חוששים שמשהו יקרה, אם האלימות תימשך", אמר מריוס אוגוסטטוס, מעצב גרפי ופעיל בתנועה נגד גזענות.

עם זאת, למרות קולות הנגד,נראה שמקרי האלימות נגד מהגרים רק הולכים ומתגברים. מרקו מוהב, מהגר חוקי ממצרים, אמר כי הותקף במאי ליד תחנת משטרה באתונה. לדבריו, המשטרה עצרה את אחיינו שהלך ברחוב ללא מסמכים מזהים. מוהב הביא את המסמכים לתחנת המשטרה, והוזהר שלא לחזור לביתו דרך הכיכר המרכזית. הוא התעלם מהאזהרה, אך דקות לאחר שיצא מהתחנה, הוא הותקף בידי תריסר בני אדם. "הכל נראה מתוכנן", אמר.

לדברי בעל המספרה אירפאן, מהגרים רבים מחפשים דרך להגן על עצמם ועל
משפחותיהם. "אני אוהב את המדינה הזאת, אבל איני רוצה שמישהו יחסל אותי", אמר.
לדבריו, הוא יעזוב אם המצב יחמיר. הוא הוסיף כי "גם אם יגרשו את כל המהגרים, האם
זה יפתור את הבעיות הכלכליות של יוון? יביא ליצירת מקומות עבודה חדשים או יביא לעלייה בשכר ובקצבאות? המשבר גורם לאבטלה, אבל מאשימים רק אותנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ