הכריש הלבן נגד חותר הקיאק |

מלתעות - גרסת המציאות

הפעם הראשונה שבה נכנס וולטר זולץ ג'וניור עם הקיאק שלו לאוקיינוס הסתיימה בבריחה זריזה מכריש לבן, ששחה במרחק אפס ממנו

ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליטל לוין

נדיר שכריש לבן גדול תוקף אדם. לפי הבינלאומי של אוניברסיטת פלורידה על תקיפות כרישים, מאז שנת 2000 תקף הכריש הלבן 473 פעמים ברחבי ארצות הברית, רק 11 מהן תקיפות קטלניות. וולטר זולץ ג'וניור, אמריקאי בן 41 ממנצ'סטר שבניו המפשייר, ידע שהסיכויים קלושים.

בסוף השבוע האחרון, כשיצא עם משפחתו לנפוש בחוף נוסט שבקייפ קוד, בתו בת ה-14 אמרה שהיא מפחדת מכרישים והוא הרגיע אותה ואמר שאין סיכוי שכריש לבן יתקוף. גם זיכרונות קולנועיים מהסרט "מלתעות" של סטיבן ספילברג, במרתה'ס ויניארד הסמוך, לא ערערו את ביטחונו בשלוות האוקיינוס.

בשבת האחרונה הגיע בן דודו של זולץ ג'וניור לחוף עם שני קיאקים. זולץ, שמתגורר במנצ'סטר, הרבה לחתור באגמים בילדותו. זו היתה הפעם הראשונה שיצא אל מי האוקיינוס, והחוף היה מלא באנשים שהשתזפו ושכשכו במים הרדודים. אחרים שחו לעומק או דיוושו בסירות קטנות.

ב-14:30 לערך התעוררה תכונה לא אופיינית שזולץ, במרחק מה מהחוף, לא הבחין בה בהתחלה, גם לא אחרי שהרוחצים נסוגו בפתאומיות והחלו לקרוא לו. רק אחרי שראה חותר אחר עומד על ברכיו על גבי קיאק צף ומנופף במשוטו, הבין זולץ שהוא מנסה לאותת לו משהו והסתכל אחורה. בקו אחד עם הקיאק שלו, במרחק אפס, בצבץ מעל המים סנפיר הגב של הכריש הלבן. גופו של הדג כבר חתר מתחת לסירה הקטנה.

הכריש בעקבות וולץ ג'וניור, בסוף השבועצילום: אי–פי

שלי נגרוטי שעמדה על החוף קלטה במצלמה את הרגע האפל שבו הבין זולץ שכריש התביית עליו. ביום שני איך מתוך אינסטינקט חתר בתנועות מהירות מאוד עד שהגיע לחוף ויצא מכלל סכנה.

החוף נסגר לרחצה. באותו ערב, כשפרשו המצילים, שוב שכשכו הנופשים במים, רשת אן.בי.סי בבוסטון. למחרת נפתח החוף לרחצה. במרחק לא רב משם, שני כלבי ים נטרפו בידי כריש לבן. למחרת בקפיטולה שבקליפורניה, נגס כריש לבן בקיאק והשליך מעליו את השייט, שנחלץ ללא פגע. חוקר הכרישים שון ואן סומראן הגיע לזירה זמן קצר אחר כך ואמר שכרישים לבנים שוחים לא מעט במי הים מול חופי מונטרי בקליפורניה. "זה הרבה יותר נפוץ ממה שאנשים חושבים, אך זה בהחלט מרשים שהכרישים בדרך כלל מתנהגים מאוד יפה", הוסיף.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ