זעם בספרד על תוכנית הצנע; המע"מ יזנק בשלושה אחוזים

בנאום בפרלמנט שטח ראש הממשלה, מריאנו ראחוי, את מצב הביש שבו נמצאים הבנקים הספרדים. התושבים לא השתכנעו, אלפים הפגינו במדריד

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

ראש ממשלת ספרד, מריאנו ראחוי, הודיע בצהריים (רביעי) על שורה של גזירות כלכליות קשות, דבר שהוביל ליציאתם של אלפי אזרחים לרחובות מדריד. במסגרת תוכניתה של ממשלת ספרד לקיצוץ 65 מיליארד אירו מהתקציב בתוך שנתיים וחצי, יזנק המע"מ ב-3% ל-21% ויקוצצו 3.5 מיליארד אירו מתקציב הרשויות המקומיות. במקביל, תאיץ ספרד את התהליך להעלאת גיל הפנסיה מ-65 ל-67.

אחרי שהסכימו להעניק חילוץ לבנקים הספרדים בהיקף של 30 מיליארד אירו עד סוף החודש בשלב ראשון, באיחוד האירופי קיבלו בברכה את תוכנית הצנע הספרדית. אזרחי ספרד, לעומת זאת, זועמים: אלפים יצאו לרחובות מדריד והצטרפו אל הכורים המוחים זה שלושה שבועות במחאה על קיצוץ של 63% בסובסידיות לחברות לכריית פחם, הנאבקות על חלקן בשוק האנרגיה הספרדי מול תחנות הכוח המופעלות בגז ובמקורות של אנרגיה מתחדשת. המפגינים התעמתו עם שוטרים ואלה נאלצו לירות לעברם כדורי גומי לעברם. לא דווח על עצורים או נפגעים.

במהלך דבריו בפרלמנט הופסקו דברי ראש ממשלת ספרד כמה וכמה פעמים על ידי חברי אופוזיציה. ראחוי הדגיש כי התוכנית תיכנס לתוקפה ללא שהיות וכי הוא מודע לעובדה שמדיניותו סותרת את המצע שעל בסיסו נבחרה מפלגתו לשלטון. יצויין כי עד לפני חצי שנה התעקש ראחוי כי לא יהיה צורך להעלות מסים כדי להציל את המשק הספרדי. "הבטחתי שאוריד מסים אך בפועל אני מעלה אותם. הנסיבות השתנו ועלי להתאים את עצמי אליהם", אמר, "אנחנו משלמים עכשיו על הוצאות העבר. הספרדים מעולם לא חוו מיתון שכזה".

ללא קיצוץ משמעותי בהוצאותיה, תמצא את עצמה ממשלת ספרד בפני חשש אמיתי לחדלות פרעון. אלא שספרד מתמודדת גם עם נתוני מאקרו קשים ביותר: שיעור האבטלה עומד על 24% ובקרב צעירים הוא מתקרב ל-50%. "זהו רגע דרמטי שיקבע את עתידנו, את עתיד המשפחות שלנו, עתיד ילדינו ואת עתיד רווחת המדינה. זו המציאות ואין אחרת. אנחנו חייבים 'לצאת מהבור' הזה ואנו חייבים לעשות זאת מהר ככל האפשר. אין מקום לפנטזיות או לאלתורים כי פשוט אין לנו ברירה".

השמש הקופחת לא מנעה מהכורים לחסום את מרכז העיר

תוכנית הצנע תפגע בצורה משמעותית בתקציב הרשויות המקומיות, ובחלק מהמועצות יקוצצו כשליש מהתקנים הציבוריים. ראחוי הסביב כי הגזירות הכלכליות "יפתחו את הדלת למודל חדש באיחוד האירופי" וכי על מנהיגי אירופה לראות תחילה שספרד מסוגלת לעמוד בהפחתת הגירעון שלה.

אלא שדבריו של ראחוי רק הוציאו לרחובות עוד ועוד מפגינים, שצעדו ממרכז מדריד לעבר משרד התעשייה. ביקורת על תוכנית הצנע נמתחת גם מצד אנשי כלכלה והתקשורת במדינה. "בתמורה לתוכנית החילוץ, בריסל, הבנק האירופי וקרן המטבע הבינלאומית הציבו את מוסדותיה של ספרד בפני סיטואציה של פיקוח הדוק", נכתב במאמר המערכת של העיתון אל-פאיס.

מפגינה סמוך למשרד התעשייה הספרדי בעת מעצרה, היוםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ